Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Nobelovku“ získaly bakterie z trusu ničící odpad i diamanty z tequily

aktualizováno 
Co myslíte? Je horší úder do hlavy plnou nebo prázdnou lahví? Jistý Stephan Bolliger dostal za výzkum tohoto problému Cenu míru. Jedna vědkyně zase zjistila, že krávy se jménem dojí víc než ty, které jméno nemají. Opět se udělovaly žertovné Nobelovy ceny.

Nositelé Ig Nobelových cen za rok 2009 | foto: Alexey Eliseeve

Tak jako každý rok začátkem října, i letos proběhlo předávání Ig Nobelových cen. Ty jsou parodií na skutečné Nobelovy ceny. Loni jednu z hlavních cen vyhrál objev prokazující, že Coca-Cola zabíjí spermie. - více v článku Objev, který získal žertovnou Nobelovu cenu

Vítězové Ig Nobel Prize 2009

Veterinární medicína: Catherine Douglasová, Peter Rowlinson (Newcastle University) - studie, že krávy, které mají jméno, dojí více mléka než ty, které jméno nemají.


Milka dojí nejvíce?

Přátelský vztah ke krávě koreluje s dojivostí?

Studie se zabývá vztahem mezi lidmi a zvířaty. Autoři provedli studii mezi 516 farmáři ve Velké Británii. Devadesát procent účastníků se domnívá, že krávy mají pocity a podle 78 % jsou velmi inteligentní.

Vysoká produkce mléka (více než 200 litrů) byla zjištěna v případech, kdy farmáři mají přátelský vztah s krávami. Na farmách, kde krávy mají jména, je průměrná produkce mléka vyšší o 258 litrů než na farmách, kde jsou krávy "anonymním" zdrojem mléka.
zdroj: Bertenshaw, Catherine; Rowlinson, Peter Exploring Stock Managers' Perceptions of the Human-Animal Relationship on Dairy Farms and an Association with Milk Production Anthrozoos: A Multidisciplinary Journal of The Interactions of People & Animals, Volume 22, Number 1, March 2009 , pp. 59-69(11)


Cena míru: Stephan Bolliger, Steffen Ross, Lars Oesterhelweg, Michael Thali, Bear Kneubuehl (University of Bern) - experiment, zda je nebezpečnější úder do hlavy prázdnou, nebo plnou lahví.

Cena míru - Stephan Bollinger si právě rozbil láhev o svoji hlavu

Stephan Bollinger poté, co obdržení ceny oslavil rozbitím láhve o vlastní hlavu.


Pivní lahev - nebezpečná zbraň

Jsou nebezpečnější prázdné, nebo plné?

Autor konstatuje, že pivní lahve jsou často používány k útoku na jinou osobu. Položil si zajímavou otázku, zda je nebezpečnější útok pomocí prázdné, nebo plné lahve o objemu půl litru.

Závěry výzkumu ukazují, že se plná láhev rozbíjí při dopadové energii 30 J, prázdná při 40 J. I nižší hodnota je dostatečná pro způsobení fraktury lebky. V závěru studie autor konstatuje, že "pivní lahve mohou způsobit frakturu lebky, a proto jsou velmi nebezpečné." (Doufejme jen, že článek neposlouží jako inspirace úředníkům EU, kteří je po žárovkách také zakáží.)

Zdroj: Stephan A. Bolliger Are full or empty beer bottles sturdier and does their fracture-threshold suffice to break the human skull? Journal of Forensic and Legal Medicine, Volume 16, Issue 3, April 2009, Pages 138-142.


Cena za ekonomiku: Kaupthing Bank, Landsbanki, Glitnir Bank a Centrální Banka Islandu- za ukázku toho, jak snadno a rychle mohou být maličké banky transformovány v obrovské a naopak. Dále pak za demonstraci toho, že podobné procesy mohou být demonstrovány v celé národní ekonomice.

Cena za chemii: Javier Morales, Miguel Apátiga, Victor M. Casteno (Universidad de México) - výroba diamantů z kapalin, zejména z tequily.

Cena za chemii - autoři si připíjejí na úspěch studie "Diamanty z alkoholických nápojů"

Autoři přípíjejí na úspěch své studie "Diamanty z alkoholu, zejména pak Tequily."


Umělé diamanty z Mexika

Tequila pro výrobu diamantového filmu

Diamant je izolátor, ale pokud dojde k umělému přidání příměsí, může se z něj stát polovodič výborných vlastností. Diamantové filmy mají některé fyzikální vlastnosti ještě lepší, než materiály na bázi křemíku, což je předurčuje k použití při vysokých teplotách a jiných extrémních podmínkách.
Výroba diamantových filmů však není snadná, zpravidla se jedná o vypařování organických materiálů, které pak krystalizují na jiném povrchu. Obecně proces funguje, pokud materiály obsahují přibližně stejné množství uhlíku a kyslíku a menší množství vodíku.
Tým vědců z Mexika zjistil, že páry 80 procentní tequily injektované do nízkotlaké komory poskytují jedny z nejlepších výsledků. Zkoumání struktury krystalizovaného uhlíku ukazuje, že má skutečně vlastnosti diamantových filmů. Jiné druhy alkoholu fungují také, zdá se však, že mexická tequila má pravděpodobně nejlepší kombinaci kyslíku, uhlíku a vodíku.

Zdroj: Javier Morales, Miguel Apátiga, Victor M. Castaño Growth of Diamond Films from Tequila Material Science; New Scientist, Physorog.com


Cena za medicínu: Donald R. Unger, California - za celoživotní křupání s klouby prstů na levé ruce, kdy ověřil, že po 60 letech není levá ruka více nebo méně postižená artritidou než ta, s kterou nekřupal...

Cena za fyziku: Katherine K. Whitcome, Daniel E. Lierberman, Liza J. Shapiro - vysvětlení, proč se těhotné ženy nepřekotí.

Daniel Leiberman a Katherine Whitcome děkují za ocenění své studie "proč se těhotné ženy nepřekotí"

Překotí se autorka studie Katherine Whitcome, nebo ne?

Cena za literaturu: Irská policie - za udělení padesáti pokut nejhoršímu řidiči, jenž je polského původu a jehož jméno Prawo Jazdy se dá přeložit jako "řidičský průkaz".

Cena za veřejné zdraví: Elena N. Bodnar of Hinsdale, Raphael C. Lee, Sandra Marijan (Ukrajina a Chicago) - vynález podprsenky, která může být snadno použita jako dvě ochranné roušky - jedna pro držitelku, druhá pro další osobu.

Elena Bodnar představuje nový model podprsenky

Elena Bodnar předvádí novou podprsenku

Elena Bodnar vysvětluje manipulaci s podprsenkou, která se může změnit ve dvě ochranné roušky

Autoři demonstrují snadnou manipulaci.

Cena za matematiku: Gideon Gono, guvernér Zimbabwské banky - občané Zimbabwe mají způsob, jak se procvičit v počítání jak velkých, tak malých čísel. Zimbabwe vytiskla bankovky v nominálních hodnotách 0.01 dolaru až 100 bilionů.


Velká a malá čísla

Exponenty v Zimbabwe

Zimbabwe trpí dlouhodobou hyperinflací. V červnu 2008 byla roční inflace 11,2 milionů procent. To se projevuje i tak, že ceny v regálech, které byly změněny ráno odpoledne již neplatí a u pokladny zaplatíte cenu navýšenou o inflaci za tuto dobu. - zvíce o situaci v Zimbabwe čtěte zde
První emise Zimbabwských dolarů (označovaná jako ZWD) se tiskla v hodnotách od dvou do 1000 dolarů. Ta byla nahrazena druhou emisí (označovanou jako ZWN), v nominálních hodnotách 1 centu až 100.000.000.000 dolarů. V srpnu 2008 byl vydána třetí generace dolarů, označovaná jako ZWR. Nominální hodnoty měly rozsah 0,01 dolaru až 1014. Převodní vztah mezi druhou emisí je 1010 a mezi první emisí 1013.
V únoru 2009 byla vydána zatím poslední, čtvrtá emise označená jako ZWL. Její nominální hodnoty jsou od 1 do 500 dolarů, s tím že 1 ZWL odpovídá 1012 ZWR (třetí emise), 1022 ZWN (druhá emise) a 1025 ZWD (první emise). Jednoduché, že?


Cena za biologii: Fumiaki Taguchi, Song Guofu, Zhang Guanglei (Kitasato University) - za zjištění, že bakterie objevená v trusu pandy obrovské může redukovat hmotnost kuchyňského odpadu až o 90 procent.


Věda nebo pavěda?

Přesto, že názvy objevů vytržené z kontextu působí komicky a na první pohled si nepředstavíte publikaci v seriózním časopise, opak je pravdou. Všechny objevy byly publikovány. Příkladem "velmi kvalitních" publikací, měřeno impakt faktorem časopisu, je např. práce s názvem "Drahé padělky léků jsou účinnější než levné" publikována v JAMA - The Journal of the American Medical Association. Tento časopis má hodnotu 31,7. Text práce


Skupina oceněných v letošním roce

Žertovné Nobelovy ceny

Celá událost je podporována internetovým magazínem "Annals of Improbable Research". V areálu Harvardovy univerzity v Cambridge, Massachusetts se již po devatenácté sešla komise aby vyhlásila nejvíce kreativní, neobvyklé nebo kuriozní objevy v deseti kategoriích. Sedm z deseti výherců neváhalo na vlastní náklady přijet si do Harvardu pro cenu osobně.

Ig Nobel 2009

Opět se jednalo o zcela netradiční představení. Klíčovou prezentaci (v délce jedné minuty) přednesl francouzský matematik Benoît Mandelbrot, profesor na Yalské univerzitě a autor pojmu fraktál. Název přednášky? "Riziko". Následovala mini-opera"Big Bang", během které bankéři vysvětlili explozivní vzestup a následný pád amerických bank. Šlo samozřejmě o parodii na aktuální ekonomickou krizi.

Konference se zúčastnili i předchozí vítězové: Deborah Andersonová (za prokázání faktu, že Coca Cola je efektivní spermicid), Francis Fesmire (doktor, který přišel na to, že nezvladatelnou škytavku je možné vyléčit "digitální rektální masáží") a Dan Mayer (autor studie o účincích polykání mečů z lékařského hlediska).

Laureáti Ig Nobelovek za rok 2009 vytahují meč z hrdla Dana Meyera, který se proslavil vědeckou studií na toto téma.

Letošní vítězové se snaží vytáhnout meč z hrdla Dana Mayera, autora lékařské studie na toto téma.

Marc Abrahams, editor Annals of Improbable Research, uzavřel ceremonii již tradiční větou: Pokud jste nevyhráli Ig Nobelovu cenu dnes večer - a zvláště pak pokud jste ji vyhráli - přeji vám více štěstí příští rok.

Zatímco Marc Abrahams by ještě rád pokračoval, holčička vynucuje přísně minutový limit mávnutím ruky.

Nekompromisní mávnutí ruky ukončuje minutový projev Marca Abrahama.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nerost cinvaldit, tedy slída s malou příměsí lithia
Návrat těžby na Cínovec? Co byste měli vědět o českém lithiu

V posledních dnech tak hojně zmiňované zásoby lithia v České republice nejsou sice ze světového hlediska nijak ohromné, ale také nejsou zanedbatelné. A byť jde...  celý článek

V uplynulých dnech byli pražští taxikáři vůči řidičům Uberu i agresivní.
Proč Uber tak děsí taxikáře? Jak porušuje zákon, není jasné

Agresivní odpor taxikářů vůči řidičům služby Uber v mnohém připomíná ničení strojů za průmyslové revoluce. O co vlastně jde? Složitý spor mezi „starým“ a...  celý článek

Audi A8 je první vozidlo, které nabídne autonomní řízení třetí úrovně. Jednotku...
Nový počítač od Nvidie zcela nahradí řidiče. Objeví se příští rok

Mnichov (Od zpravodaje Technet.cz) Společnost Nvidia představila na konferenci GTC Europe první superpočítačový systém zabudovatelný do automobilu, který bude schopen zcela nahradit (a vynechat)...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.