Nohavicu, Led Zeppelin, Dub Inc. a cokoliv dalšího poslouchejte zdarma

aktualizováno 
Pusťte si, na co máte chuť, nechte si systémem Grooveshark doporučovat další skladby nebo poslouchejte stejné skladby jako uživatelé s podobným vkusem. Obrovská hudební kolekce je k dispozici on-line a zdarma.

Tak co si poslechnete? | foto: Technet.cz

Po zpoplatněném Last.FM a zablokované Pandora.com je pro české posluchače k dispozici další alternativa - Grooveshark.com. Ten zajímavým způsobem kombinuje to lepší z obou systémů.

Je to on-line aplikace, takže nemusíte nic instalovat - spustí se přímo v internetovém prohlížeči. A protože využívá moderní technologie Action Script (Adobe Flash), na uživatelském pohodlí nepoznáte, že nejde o samostatnou aplikaci.

Grooveshark

Výchozí obrazovka Grooveshark.com

Uvítací obrazovka nenechá na pochybách, co se po uživateli chce. Zadáte jméno kapely, interpreta, alba nebo konkrétní skladby a systém ji (je) vyhledá ve své databázi. Můžete se vrátit k nedávno přehraným skladbám, pustit své oblíbené nebo listovat žebříčkem aktuálně nejpopulárnějších písní.

Grooveshark - play

Nalezené skladby kapely Led Zeppelin (zadané v předchozím kroku)

Nalezené skladby (či celá alba) lze poté přiřadit do aktuálního playlistu, zobrazit o nich další informace, případně okamžitě přehrát.

U mnoha interpretů jsou k dispozici celá alba. Vy si z nich můžete k poslechu vybrat jen některé skladby, nebo je přehrát celá. Právě výběr poslechu konkrétních skladeb a celých alb dělá z Groovesharku velmi zajímavou aplikaci.

Ne všechna alba jsou však kompletní a ne všechny skladby v systému jsou. Ale i tak databáze čítá stovky tisíc titulů zcela aktuální, ale i staré muziky. Databáze se stále mění, skladby do ní nejen přibývají, ale některé také mizí, jak jsme se přesvědčili během dvoudenního (víkendem přerušeného) zkoušení.

Grooveshark -Play

Přehrávač Grooveshark - přehrávání můžete pozastavit, přeskočit na další skladbu, vrátit se na kteroukoli předchozí skladbu či spustit funkci Autoplay.

Funkce "Autoplay" do jisté míry nahrazuje dříve populární Pandoru. Po její aktivaci vyhledává žánrově podobné skladby, přidává je do playlistu - vznikne tak vlastně žánrové internetové rádio. Kliknutím na emotikony "líbí" a "nelíbí" pak ovlivníte další výběr skladeb.

Grooveshark -info

O každé skladbě můžete zobrazit dodatečné informace, nalezené písně lze do playlistu "hodit" pouhým drag-and-drop přetažením myší.

Lze uploadovat i vlastní muziku

Pokud vám v databázi Groovesharku něco chybí, je možné to do databáze přidat. Pomocí formuláře vyhledáte hudbu na svém pevném disku, doplníte případné chybějící ID3 tagy a uploadujete na servery provozovatele. Skladba je pak vyhledatelná a spustitelná i pro ostatní uživatele.

Pozitivně hodnotíme, že skladby s nízkým datovým tokem (pod 128 kbit/s) systém odmítl nahrát. Databáze tak udržuje velmi přijatelnou úroveň technické kvality.

Samozřejmě, uploadování hudebních děl podléhá autorskému zákonu, který by měl být dodržován.

S VIP účtem k dispozici verze 2.0 

Poslech i zřízení "normálního" účtu je zcela zdarma. Za 3 dolary si můžete účet vylepšit na "VIP", což v tuto chvíli zpřístupní novou verzi systému Grooveshark 2.0.

Grooveshark -play

Takto vypadá Grooveshark 2.0 s VIP účtem. Skladby lze myší přetahovat do playlistu. Ten můžete i uložit, exportovat nebo poslat kamarádovi. Tomu můžete poslat i odkaz na přehrátí konkrétní skladby.

Hlavním rozdílem je přehlednější a snadněji ovladatelné rozhraní a lepší bufferování hudebních souborů. Nemusíte se obávat výpadků ani na špatném připojení. Funkce Autoplay se přejmenovala na Radio (funkčnost však zůstala), avšak v aktuální verzi zmizely podrobnější informace o skladbách.

Vyzkoušejte:

www.grooveshark.com

Hudební inspirace on-line

Máte pocit, že jste všechny skladby v kapesním přehrávači slyšeli už tisíckrát a playlist v notebooku je na tom podobně? S webovými projekty Amie Street a The Hype Machine můžete poznat spoustu bezva kapel, o kterých jste zatím ani neslyšeli.

Amie Street

V Amie Street můžete procházet a vyhledávat hudbu podle mnoha kritérií, nechat si doporučovat podobné skladby a u všech si pustit první minutu a půl. Všechny skladby či alba si můžete i rovnou on-line zakoupit.

The Hype Machine

The Hype Machine prochází hudební blogy a diskuse. Skladby či kapely, o kterých se mluví nejvíce, pak nabídne k poslechu.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Ohio je prvním státem, který přijímá platby daně v bitcoinech

Bitcoin - internetové zlato, nebo bublina?

Držitelé bitcoinů v posledních dnech zažívají krušné časy, když cena této kryptoměny klesá na nejnižší hodnoty za...

Hodnota bitcoinu se propadla na nejnižší hodnotu od října 2017

Bitcoin se v listopadu 2018 dostal na roční minimum.

Kryptoměny v poslední době nezažívají dobrý čas. Před necelým rokem byly na svém maximu a nyní se jejich cena s menšími...

Češi naučili robota, co sami neumí: povídat si s Američany o fotbale

Český tým si z Las Vegas odváží druhé místo a šek na 100 tisíc dolarů (2018)

V celosvětové soutěži Amazon Alexa Prize uspěl už podruhé v řadě český tým programátorů. Jejich konverzační robot...

Najdete na iDNES.cz