Norton AntiVirus 2001: Past na viry...

  5:00aktualizováno  5:00
Prakticky každý den se na internetu objeví nějaký více či méně škodlivý nový počítačový vir. Zlaté pravidlo říká, že prevence je nejlepší lék – neřešte následky, chraňte se!

Programy společnosti Symantec již patří na českém trhu mezi tradičně známé aplikace v oblasti systémových nástrojů a antivirových produktů. Mezi posledně jmenované patří i Norton AntiVirus 2001 Professional Edition, který patří do kategorie antivirových programů určených převážně pro domácí použití.

Instalacenortonantivirus
Distribuční balení produktu Norton AntiVirus 2001 Professional Edition obsahuje kromě instalačního disku CD-ROM pouze uživatelskou příručku v anglickém jazyce, která poměrně detailně popisuje instalaci a ovládání této aplikace. V průběhu rychlé a bezproblémové instalace lze nastavit některé základní parametry produktu, jako např. průběžná kontrola v reálném čase, automatické spouštění služby LiveUpdate nebo spuštění kompletní antivirové kontroly systému ihned po jeho instalaci. Předpokládaná minimální konfigurace, na které bude program provozován, je podle výrobce počítač s procesorem Pentium pracující na frekvenci alespoň 150 MHz, 32 MB RAM a 70 MB volného místa na pevném disku. Výše uvedená konfigurace platí pro operační systémy Windows 95/98/ME a Windows NT – pro platformu Windows 2000 Professional je potřeba minimálně 64 MB operační paměti.

* Na instalačním disku je kromě produktu Norton AntiVirus 2001 Professional Edition pro operační systémy Windows i verze určená pro PDA pracující na platformě operačního systému PalmOS.

Jak to pracuje
Po spuštění aplikace Norton AntiVirus 2001 Professional Edition se na obrazovce otevře okno s nabídkou jednotlivých skupin operací a služeb. Ačkoliv se nejedná o typické záložky, pro lepší orientaci je v rámci tohoto textu tak budeme označovat. Záložka  „System Status“ obsahuje informace o spuštěných službách a aktivovaných možnostech této aplikace. Uživatel zde nalezne informace o stavu služby sledující systém v reálném čase, datum poslední aktualizace virového definičního souboru, počet dní od poslední komplexní antivirové kontroly, informaci, zda je zvoleno automatické využívání služby LiveUpdate, a počet infikovaných souborů umístěných v karanténě. Kromě těchto informací se zde nachází informace o posledním nalezeném viru, počet definic pro jednotlivé viry a informace o termínu vypršení období bezplatné aktualizace produktu prostřednictvím internetu. Další záložka - „E-mail Status“, obsahuje informaci o funkčnosti či nefunkčnosti kontroly příchozí elektronické pošty, která zajišťuje ochranu před viry šířícími se prostřednictvím internetu. V případě kliknutí na položku označenou ve výše uvedených záložkách jako nefunkční, nabídne aplikace Norton AntiVirus 2001 automatickou konfiguraci či spuštění dané služby.

Norton

Obsah třetí záložky, nazvané „Scan“, je pro uživatele nejdůležitější – zde se nastavuje, které disky, složky, soubory či výměnná média budou v rámci skenování podléhat kontrole. Přednastavený seznam úkolů může uživatel doplnit o vlastní nastavení kontroly dle svých konkrétních podmínek a požadavků. Záložka „Reports“ pak obsahuje informace, které jsou spíše statistického charakteru. Uživatel zde může prohlížet a spravovat obsah karantény, prohlížet protokoly o proběhlých antivirových kontrolách a databázi virů s velmi stručným popisem jejich činnosti. Kromě manuálního spuštění umožňuje Norton AntiVirus 2001 Professional Edition nejen periodické spouštění antivirové kontroly dle parametrů nastavených v záložce „Scheduling“, ale např. i spouštění LiveUpdate nebo jiných aplikací. Součástí instalace aplikace Norton AntiVirus 2001 Professional Edition jsou i dvě další užitečné utility z produkce společnosti Symantec, které lze nalézt pod záložkou „Advanced Tools“ – UnErase Wizard, sloužící k obnově náhodně smazaných souborů, a aplikaci Wipe Info, která zajišťuje dokonalé odstranění smazaných souborů z pevného disku.

Závěr
Jednoduché a přehledné uživatelské prostředí spolu s poměrně detailně zpracovanou uživatelskou příručkou zpřístupňují tento produkt širokému spektru domácích i firemních uživatelů. Díky možnosti automatické aktualizace by měl být tento produkt schopen zajišťovat komplexní antivirovou ochranu i bez nutného zásahu uživatele. Cena za jednouživatelskou licenci se pohybuje v částce lehce nad 2500 korun.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Neuvěřitelný článek? Skandál? Možná jste naletěli na satiru. Jako my

Na satirický článek může nalétnout kdokoli...

Co je pro jednoho očividný vtip a povedená satira, může být pro druhého věrohodný článek. Stačí, když zapadá do...

Další z rubriky

Aplikace ukáže předpověď počasí. Jiná pomůže se zabezpečením telefonu

Aplikace vám nepřinese lepší počasí, ale může varovat před špatným.

Nová aplikace s předpovědí počasí umí ukázat údaje i na zamykací obrazovce. Vyzkoušet můžete i software, který pečlivě...

Aplikace pro zdravý životní styl i kontrolu výdajů

Tablet vám pomůže i s fyzickou aktivitou

Aktualizovaná aplikace na správu poznámek získala například tmavý vzhled. Vyzkoušet můžete i software se zajímavým...

Stáhněte si zdarma: prohlížeč s dalšími 10 internetovými aplikacemi

Ilustrační foto - internet

Deset aplikací v jedné pro lepší využití internetu nabízí BriskBard. Multimediální přehrávač s podporou DVB-T a DVB-T2...

Najdete na iDNES.cz