Norton Utilities: Nástroje prověřené časem

  5:00aktualizováno  5:00
Je váš počítač čím dál pomalejší, plný nejrůznějších systémových souborů, o kterých nikdo neví k jaké aplikaci patří a několikrát do měsíce se vám hroutí systém? Asi bude něco v nepořádku...

Produkt Norton Utilities je sadou snadno ovladatelných nástrojů určených pro vyhledávání a  hardwarových a opravu softwarových chyb. Tento balík je určen pro celou řadu operačních systémů Windows, tj. od Windows 95 až po Windows XP. Doporučená konfigurace počítače pro provoz této sady programů je procesor Pentium na frekvenci 233 MHz a vyšší, 64 MB RAM a minimálně 50 MB volného prostoru na pevném disku.

Instalace
Distribuční balení Norton Utilities obsahuje útlou uživatelskou příručku a CD-ROM s instalačními soubory. Vlastní instalace je i pro nezkušeného uživatele jednoduchá a probíhá relativně rychle. V rámci instalace lze nastavit spouštění aplikací Norton System Doctor a Norton Disc Doctor při startu systému, přičemž toto nastavení lze později upravit či zrušit. Zároveň je také možné nastavit úroveň sledování stability systému, využití systémových zdrojů a předvídání různých problémů. Standardní instalace v prostředí Windows 95/98/Me vyžaduje přibližně 56 MB volného prostoru na pevném disku. V případě, že budete instalovat Norton Utilities na platformě operačního systému Windows NT/2000 nebo Windows XP, zabere produkt jen kolem 43 MB. V obou případech je však třeba počítat s tím, že při instalaci je potřeba ještě dalších 20 MB na dočasné soubory.

Obsažené aplikace
Norton
Tento balík obsahuje řadu užitečných nástrojů, které uživateli pomohou udržet jeho software i hardware v provozuschopném stavu a optimalizují výkon počítače na nejvyšší možnou míru. A které důležité aplikace jsou v Norton Utilities 2002 obsaženy?

Norton System Check – vyhledává možné problémy související s diskem a operačním systémem Windows a dává uživateli možnost kdykoliv prověřit stav systému, a to jak ručním spuštěním, tak i pomocí plánovaného spouštění. Tento nástroj je alternativou k aplikaci Norton System Doctor, která umožňuje průběžné sledování systému.
Norton System Doctor – systém pro monitoring, ochranu a záchranu systému. Tato aplikace, která může být automaticky spouštěna při startu Windows neustále sleduje stav systému, a to jak software tak i hardware. Mezi položky, které jsou sledovány patří např. využití disku a procesoru, disková a systémová integrita, průchodnost sítě a mnoho dalších. Pokud Norton System Doctor detekuje problém, doporučí jeho řešení a nebo se jej pokusí vyřešit sám.
NortonNorton Disc Doctor – kontroluje a zajišťuje integritu logických struktur pevného disku, jako jsou např. zaváděcí oblast systému (Boot Record), alokační tabulky souborového systému či jednotlivé adresáře. Tuto utilitu lze samozřejmě nakonfigurovat tak, aby automaticky opravovala zjištěné chyby.
Norton Win Doctor – provádí řadu testů, které kontrolují stav operačního systému Windows a diagnostikuje problémy, které mohou ohrozit jeho stabilitu. To zahrnuje např. chyby v software, problémy s hardwarovou konfigurací nebo neplatné či poškozené záznamy v systémových registrech.
Norton Speed Disk – zajišťuje reorganizaci dat na pevném disku tak, aby soubory či jejich části byly na disku umístěny v optimálním pořadí. Tím se zvyšuje i rychlost se kterou jsou následně data z disku načítána.
Norton Optimalization Wizard – obhospodařuje dvě základní komponenty, které výrazně ovlivňují rychlost systému, tj. systémové registry a tzv. swap file, což je soubor sloužící jako virtuální paměť RAM. Tato aplikace optimalizuje strukturu registrů, zmenšuje jejich velikost na minimum a tím i zrychluje přístup k informacím v nich uloženým.

Norton Utilities 2002 obsahují i řadu dalších užitečných nástrojů. Mezi ně patří např. aplikace System Information, která zjišťuje informace o aktuální konfiguraci počítače, aplikace Rescue Disk sloužící k vytvoření zálohy nejdůležitějších systémových souborů, kterou lze využít v případě neočekávaného zhroucení systému způsobeného chybou při zavádění operačního systému, aplikace Norton Protection sloužící k nalezení a obnově smazaných souborů či aplikace WipeInfo – ta je určena pro skutečně nevratné smazání souborů a adresářů z pevného disku.

Jak to pracujeNorton
Pokud uživatel před instalací Norton Utilities 2002 nevyužíval žádné podobné nástroje, bude pravděpodobně překvapen a zděšen. Především v případě, kdy je na počítač instalováno velké množství aplikací s tím, že průběžně probíhá i jejich odstraňování totiž bývá stav systému doslova katastrofální. Nejčastějším problémem je rozsáhlá fragmentace souborů, neplatné záznamy v systémových registrech, neplatné odkazy a často i chybějící systémové soubory. Ovládání této sady nástrojů je možné pomocí aplikace Norton Utilities Integrator, které prakticky tvoří rozhraní pro přístup k jednotlivým programům. Většina nástrojů pracuje poměrně rychle, ale uživatel musí počítat s tím, že některé operace mohou zabrat poměrně dost času. Např. defragmentace pevného disku o velikosti 20 GB se protáhne na několik hodin.

Závěr
Norton
Norton Utilities 2002 je velmi užitečná sada aplikací určená pro systémovou správu, která slouží k udržení software i hardware v provozuschopném stavu a pomáhá optimalizovat výkon počítače na nejvyšší možnou míru. Vzhledem k relativně nízké ceně, která se pohybuje lehce nad částkou 2000 korun (bez DPH) nelze jinak, než tento produkt doporučit.

Hodnocení produktu

Uživatelské rozhraní a snadnost ovládání: 25 bodů z 30 možných
Uživatelské rozhraní je natolik jednoduché a interaktivní, že jej může s přehledem ovládat i méně zkušený uživatel.

Účelnost:  40 bodů z 40 možných
Produkt obsahuje komplexní sadu nástrojů k údržbě osobního počítače, která obsahuje prakticky vše, co je nutné pro udržení jeho funkčnosti.

Cena: 25 bodů z 30 možných
Vzhledem k vysoké užitné hodnotě – účelnosti produktu je cena přiměřená a produkt je tak finančně dostupný pro široké spektrum uživatelů.

 


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Software zdarma: kreslicí program pro děti nebo čištění Windows

Ilustrační foto - děti

Hledáte-li kreslicí program pro děti, řešením je Tux Paint. Vytvořit si vlastní klávesové zkratky, zautomatizovat práci...

Stáhněte si zdarma: komfortnější vyhledávání v Googlu

Ilustrační foto - vyhledávání

Zobrazit výsledky z Googlu textem i obrazem umí SearchPreview. Odkud se na internet připojují servery či PC, ukáže v...

Spusťte si Android ve Windows, Linuxu či Macu

Ilustrační foto - Android

Chtěli jste hrát Android hry na počítači? Máte to mít. A je jedno, zda pracujete ve Windows, Linuxu či v Macu. Stáhněte...Najdete na iDNES.cz