Prof. Theodor W. Hänsch

Prof. Theodor W. Hänsch

Nositel Nobelovy ceny za fyziku přednášel na ČVUT v Praze

  • 13
Na elektrotechnické fakultě na ČVUT v Praze dnes studentům přednášel profesor Theodor W. Hänsch, nositel Nobelovy ceny v oboru fyziky za rok 2005.

Přednáška na Českém vysokém učení technickém v Praze se uskutečnila v rámci projektu Honeywell Nobel Initiative (přednáškový cyklus nositelů Nobelovy ceny).

Profesor na přednášce s názvem Passion for Precision (Vášeň pro přesnost) mluvil zejména o prolínání mezi základním výzkumem ve fyzice a pokročilými laserovými a fotonickými technologiemi, které inspirovalo několik vynálezů a objevů - od laserů k laserové spektroskopii bez Dopplerova posuvu a k laserovému chlazení atomových plynů.

Podrobně také přednášel o vývoji přesné astronomie, která v budoucnu umožní další hledání planet podobných Zemi ve vzdálených hvězdných soustavách a umožní pozorovat pokračující expanzi vesmíru.

  • Zájemci o přednášku pana profesora Hänsche se mohou zítra od devíti hodin zajít podívat na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou do Břehové ulice v Praze 1. Theodor W. Hänsch bude mít přednášku s názvem Towards a Quantum Laboratory on a Chip (Kvantová laboratoř v čipu).

Program Honeywell Nobel Initiative je pro mladé vědce příležitostí k osobnímu setkání s nejlepšími světovými představiteli v oboru fyziky a chemie. V České republice zahájila společnost Honeywell tento řetěz přednášek již v roce 2006 návštěvou nositele Nobelovy ceny za rok 1998 Dr. Horsta L. Störmera na ČVUT.

Profesor Theodor W. Hänsch

Nositel Nobelovy ceny za fyziku, profesor Theodor W. Hansch

Profesor Theodor W. Hänsch je ředitelem Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku v Garchingu a profesorem fyziky na univerzitě Ludwiga Maxmiliana v Mnichově v Německu, oceněným nadací Carla Friedricha von Siemens. Narodil se v německém Heidelbergu, kde v roce 1969 získal doktorát v oboru laserové fyziky. V roce 1970 začal na Stanfordově univerzitě spolupracovat jako postdoktorant s Arthurem L. Schawlowem.

O dva roky později přijal trvalé místo na katedře fyziky Stanfordovy univerzity, kde jako profesor působil od roku 1975 až do návratu do rodného Německa v roce 1986. V roce 2005 získal Theodor W. Hänsch společně s Johnem L. Hallem Nobelovu cenu za fyziku "za jejich přínos k rozvoji přesné laserové spektroskopie, včetně techniky optického frekvenčního hřebenu".