Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Noste si svou bezdrátovou síť v kapse

aktualizováno 
Bezdrátové připojení si získává stále větší popularitu. Proto jsme pro vás otestovali jsme zajímavý adaptér pro bezdrátovou síť Wi-Fi, který v rozměrech typických pro poulární USB klíčenky nabízí vše, co potřebujete pro přípojení rychlostí až 54 Mbit/s.

USB klíčenky s flash diskem si získávájí stále větší popularitu. Tyto přenosné disky jsou praktické jednak díky své velikosti, protože ho můžete snadno přenášet v kapse, ale také konektoru USB. USB portem jsou dnes s výjimkou těch nejstarších počítačů vybaveny prakticky všechny počítače.

Proto bylo jen otázkou času, kdy se objeví Wi-Fi adaptér, který využije všech předností USB flash disků, protože ne všechny notebooky a stolní počítače však jsou vybaveny integrovanými Wi-Fi moduly. Na trhu již existuje řada podobných zařízení a my vám dnes přinášíme test jedhoho znich, které podporuje rychlý Wi-Fi standard 802.11g. Jedná se o Edimax EW-7317Ug.

Vzhled a vybavení

Edimax EW-731ug má podobu USB klíčenky s tmavězlatou metalýzou, kterou od flash disku rozeznáte podle stylizovaného písmene “g“ s nápisem 802.11g. Klíčenka podporuje kromě rychlého standardu 802.11g i standard 802.11b. Maximální přenosová rychlost by tak měla být v závislosti na podmínkách až 54 Mbit/s. S poklesem kvality signálu se automatiky přepíná rychlost až na 1 Mbit/s. Typická síla vysílače by pak měla být 16dBm. Z tohoto důvodů je adaptér vybaven rozhraním USB 2.0, které nabízí rychlost 480 Mbit/s proti 12 Mbit/s předcházející verze. Bezpečnost je zajištěna prostřednictvím 64/128/256-bitového WEP šifrování a autentizace WPA (TKIP, IEEE 802.x) a kódováním na bázi AES. Adaptér pracuje pod operačními systémy Windows 98SE/Me/2000/XP. 

Instalace a práce s adaptérem

Testovali jsme klíčenku ve spojení s bezdrátovou LAN PC kartou Edimax EW-7108PCg, která pracuje stejně jako EW-731ug se standardy 802.11g a 802.11b. Identické s klíčenkou je i zabezpečení a podpora operačních systémů. Proti klíčence má však navíc funkci, která automaticky přizpůsobý rychlost přenosu dat, tak aby bylo dosaženo optimální bezpečnosti a spolehlivosti. Klíčenku jsme připojily ke stolnímu počítači vybavenému porty USB 2.0. PC kartu jsme zapojili do notebooku a vytvořili mezi nimi peer-to-peer (ad hoc) síť. Což oba produkty umožňují bez toho, aby potřebovaly přístupový bod (Access Point). Na stolním počítači byl nainstalovaný operační systém Windows XP SP2 a na notebooku operační systém Windows XP.

Začali jsme s klíčenkou. Prvním krokem je nainstalování ovladače a systémové utility z CD, které je součástí balení. Toto CD je společné pro všechny Wi-Fi komponenty této řady a obsahuje ovladače a systémové utility pro všechny modely. Jakmile nainstalujete ovladače, stačí připojit USB adaptér k počítači a nainstalovat ho pomocí průvodce přidáním hardwaru. Pokud máte těžko přístupné USB porty, jistě oceníte přiloženou USB prodlužovačku.

Potom už zbývá jen nastavit samotný adaptér, což můžete udělat buď pomocí konfiguračního programu, který je přímo součástí Windows nebo prostřednictvím dodávané utility ZD Wireless Configuration Tool Plus. PC kartu jsme nainstalovali prakticky shodně jako USB adaptér. Jen s tím rozdílem, že PC karta využívá utilitu RaConfig2500 pro RaLink RT2500. Samotné vytvoření bezdrátové sítě jsme provedli přes položku Bezdrátové sítě v ovládacích panelech Windows. Pro zprovoznění spojení je bezpodmínečně nutné, aby oba počítače měli nastavenou stejnou IP adresu. Jestliže uvažujete o tom, že si nasdílíte připojení k internetu z jednoho počítače na druhý, nezapomeňte na to, že oba počítače musí mít pevnou IP adresu toho počítače na kterém je výchozí brána.

Pro samotnou práci bychom vám však spíše doporučili dodávané utility, protože u utilit ve Windows jsme zjistili špatnou stabilitu spojení s častým odpojováním. S firemním softwarem bylo vše v naprostém pořádku. K tomu, abyste udržely spojení v běžně velkém čtyřpokojovém bytě nepotřebujete žádné další přídavné komponenty a i při slabém signálu fungovala síť relativně spolehlivě.

Hodnocení

Jedná se o šikovný USB adaptér, který v miniaturních rozměrech 9 x 27 x 84mm nabízí vše co potřebujete pro Wi-Fi připojení. Můžete ho s úspěchem využít u všech počítačů a notebooků, které jsou vybaveny USB 1.0, 1.1 nebo 2.0. To vše za příjemnou cenu 1201, 90 Kč. 

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Nové chytré brýle vypadají překvapivě normálně. Do oka vám kreslí laser

Redaktor Dieter Bohn testuje chytré brýle Intel Vaunt (testovací prototyp,...

Společnost Intel ukázala prototyp chytrých brýlí Vaunt. Na rozdíl od Google Glass vypadají na první pohled celkem...

Apple tajně vyrábí vlastní obrazovky microLED

iPhone X je nejdražším smartphonem současnosti

Technologický gigant v neuveřejněném testovacím projektu vyrábí obrazovky microLED. Tenčí a jasnější nástupci současné...

Proč chodit na horory? Alexa od Amazonu se sama strašidelně směje

Amazon Echo Dot

Asistentka s umělou inteligencí od Amazonu se bezdůvodně začíná smát, hlásí někteří uživatelé. Obchod o problému ví a...

Najdete na iDNES.cz