Můžete si vybrat z černo-stříbrné a bílo-zlaté varianty. V černé verzi jsme...

Můžete si vybrat z černo-stříbrné a bílo-zlaté varianty. V černé verzi jsme měli i7, v bílé i5. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Skvělý notebook nejen na cesty. Aspire S13 má jen málo much

  • 41
Matný displej, podsvětlená klávesnice, výdrž přesahující 8 hodin reálného provozu, hmotnost 1300 gramů. Acer Aspire S13 na papíru vypadá jako ideální notebook. Ačkoli jsme během recenze na některé nedostatky přišli, celkově jde o jeden z nejpovedenějších strojů na trhu. A za rozumnou cenu.

Ačkoli mnoho výrobců představí své novinky v lednu na CESu v Las Vegas a jiní si je schovávají na veletrh IFA v Berlíně, který letos proběhne na přelomu srpna a září, Acer své novinky představil v dubnu, a tak se během léta dostávají i na český trh. Na Switch Alpha 12, první konvertibilní zařízení s pasivně chlazenými Core i3/i5/i7 procesory, jsme se podívali v červnu, na tenoučký ultrabook Aspire S13 se podíváme nyní.

Uzpůsoben na každodenní nošení

Na papíře vypadá S13 skvěle. Matný 13" displej IPS s Full HD rozlišením, podsvětlená klávesnice, oboustranný USB-C port, tloušťka 14,6 mm a hmotnost 1,3 kg z něj dělají ideálního každodenního společníka. K dostání je v několika konfiguracích, my vyzkoušeli verzi s procesorem Core i5 a 256GB SSD úložištěm a také s Intel Core i7 a 512GB SSD úložištěm. V obou případech byl osazen 8 GB operační paměti.

Provedení notebooku je velmi pěkné, vroubkovaný povrch (stejný má i bílá varianta, jen méně patrný) ale pomáhá ulpívat nečistotám.

Na první pohled vypadá vše výborně. Deska kolem klávesnice je hliníková, matná povrchová úprava celého notebooku dobře odolává otiskům prstů, palmresty jsou příjemně chladné i při delší práci a stříbrné lemy (výbrus v hliníku) působí příjemně luxusním dojmem. Kryt displeje je zajímavě „vroubkovaný“, nicméně zejména v bílé variantě se snadno ušpiní - týden se mnou běhal v batohu a na hranách je to vidět.

Víko s displejem je navzdory maličké tloušťce příjemně pevné, i silnější stisk není na displeji vidět. Tuhost vyklopeného displeje není ideální, ale za roh displeje jej snad nikdo nosit nebude a po zaklapnutí se opře o šasi a nemá se kam prohýbat. Výhrady bych měl snad jen k podivně nelícující přední a zadní části víka displeje, lze mezi ně vsunout nehet a nedalo by myslím moc práce takto displej jednoduše rozebrat.

Na levém boku je USB 3.0 port, čtečku SDXC karet a kombinovaný Jack pro sluchátka i mikrofon.

Na pravém boku vidíte USB 3.1 (oboustranný USB-C) port, USB 3.0 a HDMI port. A napájecí konektor.

Na bocích notebooku najdete dva USB 3.0 porty, jeden USB 3.1 (s oboustranným C konektorem) a nezmenšený HDMI port. A také kombinovaný sluchátkový/mikrofonní port a čtečku SDXC karet.

Ventilátor

Kombinace tenoučkého těla a relativně výkonných procesorů má jednu nevýhodu - produkované teplo je třeba dostat někudy pryč. Zatímco u pasivně chlazeného konvertibilního tabletu Alpha 12 bylo možné teplo vyzářit celou plochou kovového krytu displeje, zde (z klávesnicové části, kde není kam vyzařovat) teplo odvádí klasický ventilátor. A protože je maličký, točí se rychle. A protože se točí rychle, není jeho pracovní tónina zrovna příjemná. Při běžné nenáročné práci (internet, kancelář) o něm skoro nevíte, ale jakmile je potřeba více výkonu, není sice hlasitý, ale nepříjemně piští.

Povedený displej

Displej má široké pozorovací úhly, příjemně ostrou kresbu a především, je matný. Dobře se na něj dívá i za zhoršených světelných podmínek, čemu pomáhá i vysoký jas - dobře se mi na něm psalo i venku.

Dobrá softwarová funkce (kterou si ale můžete pomocí aplikací třetích stran doinstalovat do jakéhokoli notebooku) je Bluelight Shield, které sníží podíl modré barvy na displeji - což vede k menší únavě očí při delší práci. Obraz působí nažloutle (v tom mi lépe vyhovovala černá varianta notebooku, čistě bílý rámeček kolem displeje vás totiž na výsledné žluté podání bílé neustále upozorňuje), ale oči jsou subjektivně méně unavené a podrážděné, zejména při noční práci (tuto funkci jsem si večer a v noci rychle zvykl aktivovat i na monitoru BenQ BL2710PT). Samozřejmě ji nesmíte zapomenout vypnout například při úpravách fotografií.

Vestavěná kamera kvalitou nijak nevybočuje z průměru, na obraze je vidět silné elektronické potlačování šumu, což trochu likviduje kresbu. Mikrofon je průměrně citlivý, hlas snímá srozumitelně i v rušnějším prostředí, ale s tonalitou hlasu si hlavu příliš neláme.

Reproduktory se snaží, vyšší středy a výšky jsou zahrány výrazně, ostře a detailně, bohužel chybí byť náznak nižších středů a basů, takže pro poslech muziky se bez samostatných reproduktorů nebo sluchátek neobejdete.

Výkonové testy

Oba notebooky jsou osazeny procesory nejnovější generace Skylake, v nižší konfiguraci jde o i5-6200U, ve vyšší o i7-6500U. V nižší konfiguraci najdete 256GB SSD od Kingstonu, ve vyšší 512GB SSD od Samsungu. Oba notebooky mají 8 GB operační paměti a 45,3 Wh akumulátor.

verze s Core i5 verze s Core i7
PC Mark 08 - Creative2 521 bodů2 693 bodů
PC Mark 08 - Creative OCL3 765 bodů4 149 bodů
PC Mark 08 - Home 2 638 bodů2 819 bodů
PC Mark 08 - Home OCL3 213 bodů3 555 bodů
GeekBench 2.46 601 bodů7 281 bodů
GeekBench 3 - single2 847 bodů3 148 bodů
GeekBench 3 - multi5 992 bodů6 596 bodů
Cinebench 11.5 OGL33.09 fps39 fps
Cinebench 11.5 CPU3.19 bodu3.58 bodu
Cinebench 15 OGL40.44 fps41.2 fps
Cinebench 15 CPU281 bodů318 bodů
3D Mark - Ice Strom Extreme36 272 bodů42 000 bodů
3D Mark - Cloud Gate5 719 bodů 6 108 bodů
3D Mark - Sky Diver3 393 bodů 3 690 bodů

Z výsledků testů je patrné, že výkonový rozdíl mezi i5 a i7 není při běžném použití nijak zásadní - pokud počítač často výkonově „neždímáte“, můžete ušetřit. Limitem ale může být jen 256GB úložný prostor nižší verze.

Závěr

Aspire S13 se Aceru povedl, mnoho kompromisů plynoucí z tenoučké konstrukce se mu podařilo odstranit, škoda jen místy hlučnějšího chlazení, ne zcela ideálního touchpadu a u bílé verze zbytečně velkého síťového adaptéru.

Pro někoho může být špatnou zprávou, že displej není dotykový - zejména ve chvíli, kdy s Anniversary Update přišla technologie Windows Ink, která se samozřejmě bez dotykové vrstvy neobejde. I když s tou se nejlíp pracuje na tabletech.

Verzi s i5 procesorem pořídíte za 23 890 Kč, s i7 za 29 690 Kč. V nejnižší konfiguraci s procesorem i3 (nezkoušeli jsme) se dostane pod dvacet tisíc.