Notebook s výkonem stolního počítače !

  • 2
S příchodem procesoru Intel Pentium 4, začala možná nová éra přenosných počítačů. Zatímco jejich výrobci u nového procesoru vždy čekali na jeho "mobilní" verzi, u Pentia 4 ne. Dá se opravdu stolní procesor provozovat v přenosných počítačích?
Jak chce být člověk nezávislý, stále více se snaží odpoutat od jednoho místa a rád by získal neomezenost pohybu. Patrně i to může být jeden z důvodů, proč se prodává stále více přenosných počítačů a dalších zařízení, které mají člověku třeba i na konci světa umožnit být stále v obraze.

Ale různá přenosná zařízení mají různé nedostatky. Některá nestačí výkonem, jiná jsou moc drahá a další poměrně veliká. Pokud se zaměříme na trh přenosných počítačů, tedy mininotebooků, notebooků a laptopů, zjistíme záhy, že i přes jejich oblíbenost, ještě zdaleka nedosahují ideálu.

Ideální notebook? Ještě si počkáme.

Ideální notebook by se patrně dal - co do vlastností - definovat jako malý výkonný počítač, s dlouhou výdrží, s displejem, klávesnicí a dalšími ovládacími prvky, které uživatele nebudou přespříliš omezovat. Měl by být snadno rozšiřitelný periferními zařízeními a mohl by umět komunikovat jak bezdrátově, tak pomocí přenosů využívající kabely. Jeho cena by pak měla odpovídat podobně výkonnému stolnímu počítači.

Je jasné, že od tohoto ideálu lidstvo dělí mnoho desítek až stovek let technologického vývoje. Ale stále můžeme vidět malé či větší krůčky, které nás k ideálu vedou. Jedním z nich může být klidně i nový procesor společnosti Intel. Pentium 4 se totiž zalíbil nejen výrobcům stolních počítačů, ale i producentům notebooků. Ačkoliv se chystá jeho mobilní verze Pentium 4-M, již dnes se někteří výrobci rozhodli vypustit do světa přenosný počítač právě s tímto procesorem. Je to snad poprvé co výrobci nečekali na verzi procesoru pro přenosné počítače, která je vždy pro tyto účely upravena. Úpravy se většinou týkají omezení některých funkcí a lepší práce s napájením, tak aby byl co nejlépe vyvážen poměr mezi ztrátou výkonu a délkou práce s notebookem nepřipojeným do sítě.

Proč Pentium 4 ?

Přenosný počítač i-Buddie s osazeným procesorem Intel Pentium 4Čím zaujala nejvýkonnější řada procesorů společnosti Intel výrobce přenosných počítačů, jako je například Compaq, Toshiba nebo ve Spojených státech známý Gateway? Proč se pokoušejí nahradit ve svých přístrojích procesory Pentium III-M novými Pentii 4? Jeden z velkých impulsů je cenová politika Intelu, který nasadil poměrně nízké ceny nových procesorů, které jsou nyní většinou pod cenou mobilních procesorů Pentium III-M. Vzhledem k tomu, že Pentia III-M ani zdaleka nedosahují takové frekvence, natož pak výkonu, jako Pentia 4, je výhodnější tyto procesory do přenosných počítačů instalovat.

Další plus pro stolní Pentia 4 je v tom, že rozdíl mezi jejich spotřebou energie a očekávanou spotřebou mobilního Pentia 4-M není ani zdaleka tak veliký, jako rozdíl mezi spotřebou Pentia III-M a Pentia 4-M.

Příchod Pentia 4 umožnil výrobcům cenový skok. Přenosný počítač s tímto výkonným procesorem, může směle cenově konkurovat nejvýkonnějším notebookům osazených procesorem Pentium III.

Nový druh přenosných počítačů?

Z těchto a dalších důvodů výrobci uvažují novém pohledu na trh přenosných počítačů. Přestože ceny notebooků za poslední rok značně poklesly, stále tato zařízení nemohou svým poměrem cena/výkon konkurovat stolním počítačům. Přemýšlejí nad tím, nakolik by si uživatelé oblíbily přibližně 1,5 až 2 násobně těžší (oproti současným ultratenkým notebookům) přenosné počítače, které by nabízely výkon stolního počítače, ale za mnohem přijatelnější cenu, než u současných notebooků. Záměrně zmiňuji přenosné počítače, které nenazývám notebooky. Od nich by se lišili nejenom nižší cenou a vyšším výkonem a větší váhou, ale v současné době patrně i kratší dobou provozu na baterie.