Notebook se čtyřjádrem Sandy Bridge: nic lepšího tu ještě nikdy nebylo

  0:01
Vyzkoušeli jsme Acer Aspire 7750G s novým čtyřjádrovým procesorem od Intelu a výsledek zní: je to bomba. Procesor nabízí obrovský výkon, zároveň se ale nepřehřívá a má zatím nejlepší spotřebu.

Acer Aspire 7750G | foto: Jiří Zahrádka

Ještě před rokem a půl jsme na testy dostávali nadupané notebooky za 50 000 Kč, ve kterých funěly čtyřjádrové procesory Core 2 Quad. Vydržely sotva 1,5 hodiny a protože u toho pořádně hřály, větráčky se nezastavily. Spíše než exkluzivní čtyřjádrový notebook jste si koupili hlučný vysavač. Výkon byl slušný, ale za tu cenu? Vypadalo to, že jsou čtyřjádra v noteboocích slepou uličkou.

Dnes se na pulty obchodů dostávají čtyřjádrové procesory Intel Core i7 založené na nové architektuře Sandy Bridge. Jsou dvakrát výkonnější než zmiňované Quady, navíc se ale chovají neuvěřitelně kultivovaně. Při běžném používání jsou větráčky velmi tiché a ani ve vysoké zátěži neroztočí své lopatky do nepříjemných výšin.

To vše za ceny od přibližně 25 000 Kč s daní, jak jsme si ukázali v nedávné přehledu trhu. V odkazovaném článku se také dozvíte, jaké nové funkce Sandy Bridge přináší. Dnes se věnujeme jen samotnému výkonu.

Intelu se v těchto dnech příliš nedaří, odhalil chybu v novém chipsetu pro procesory Sandy Bridge a stahuje vadné základní desky z prodeje. Podobná situace bude u notebooků, u kterých se však chyba nemusí vůbec projevit. Každopádně je to velká škoda, protože výkonnější platformu dnes na trhu nenajdeme a tato událost zbrzdí její rozvoj.

Testovaný Acer

Notebook samotný vás asi ničím nepřekvapí, na Technetu jste ho mohli vidět hned několikrát. Na test jsme dostali Acer Aspire 7750G, který vychází z běžně používaného šasi Aceru známého asi rok. Nebudeme si ho tedy dnes příliš prohlížet a vrhneme se rovnou na samotný Sandy Bridge.

Acer Aspire 7750G
Acer Aspire 7750GAcer Aspire 7750G

Notebook má navzdory pevné konstrukci velmi slušnou hmotnost. Na 17,3" displej a velkokapacitní baterii je 3,3 kg dobrý výsledek. Nikde se neprohýbá, tvrdě podložená je i klávesnice. Displej hodnotíme jako lepší průměr. Pokud bychom měli u notebooku najít nějakou slabinu, pak je to design. Acer u nových TimelinůX dokázal, že vyrobit pěkné notebooky umí, tento model se ale svým pojetím hodí tak možná někam do šedivé kanceláře. 

Acer Aspire 7750G (inženýrský vzorek)
  • procesor Intel Core i7-2720QM (čtyři jádra, 2,0 až 3,3 GHz Turbo Boost, 6 MB Smart Cache, 45 W TDP)
  • paměť 8 GB, 1333 MHz
  • disk 750 GB, 5400 ot/min
  • grafika ATI Radeon 6850
  • displej 17,3", 1600 × 900, lesklý
  • rozhraní: 3× USB, HDMI, VGA, čtečka 4 v 1
  • konektivita: wi-fi b/g/n, Bluetooth 2.0, gigabitový ethernet
  • hmotnost 3,3 kg
  • baterie velkokapacitní 99 Wh
  • operační systém Windows
  • cena od 26 000 Kč (se slabším procesorem 2630QM)

Výkon jako nikdy předtím

A jdeme na výkon. Právě kvůli němu se nové procesory vyplatí koupit. Ještě nikdy nebylo v notebooku ukryto tolik síly, která dokáže bez problémů konkurovat i desktopům.

Graf naměřených hodnot pro Sandy Bridge

Na prvním grafu vidíme výsledek syntetického benchmarku SiSoft Sandra, který měří maximální počet operací za sekundu. Oranžový je náš testovaný procesor v notebooku, zelený desktopový procesor Intel Core i7-2600K. Hodnoty CPU značí operace v pevné řádové čárce, kam spadají téměř veškeré běžné výpočty. FPU je pro operace v plovoucí řádové čárce, což je důležité například pro matematické aplikace nebo CAD.

Jak vidíme, notebook se výkonu desktopu hodně přibližuje. Výhoda desktopu je dnes hlavně při taktování, Sandy Bridge můžete vyhnat až na 5,7 GHz. Desktopy také mají vyšší výkon grafických karet, které mají lepší napájení a chlazení. Jinak stolní krabice pomalu vymírají, už nyní tvoří jen přbližně 10 % prodejů nových počítačů. Zbytek jsou notebooky / netbooky.


Graf naměřených hodnot pro Sandy Bridge

Na druhém grafu je vidět ten samý test, porovnáme však už mobilní procesory. Oranžový je opět náš Sandy Bridge, zeleně značíme minulou generaci čtyřjader, konkrétně prcesor Core i7-720QM. Ten byl taktovaný v základu jen na 1,6 GHz, takže už proto ho novinka taktovaná na 2,2 GHz celkem drtí. Proč je porovnáváme? Intel nová čtyřjádra nabízí taktovaná na nejméně 2.0 GHz (2630QM). Cena však zůstala prakticky stejná (vyšší v přepočtu o 170 Kč), takže se nyní vlastně koukáme na nástupce staršího modelu.

Už na první pohled je vidět, že se výkon zvýšil nejen díky vyššímu taktu, ale i kvůli změnám v architektuře. Těžko by jinak pár stovek MHz dokázalo navýšit výkon více než dvojnásobně.


Graf naměřených hodnot pro Sandy Bridge

Na tomto grafu porovnáváme čas, za který procesor spočítá Ludolfovo číslo s přesností na 1 milion desetinných míst. Využíváme k tomu program Super Pí, který k výpočtu využívá jen jedno jádro procesoru. Test má proto velkou vypovídací hodnotu o tom, jak si procesor vede v jednovláknových výpočtech. Ty se stále využívají u většiny běžných aplikací a mají zásadní vliv na rychlou odezvu operačního systému. K velmi pěkných číslům výrazně přispěla funkce Turbo Boost, která dokáže odstavit ostatní jádra a přetaktovat jen to jedno potřebné až na 3,3 GHz.

Jak vidíme, oranžovému Sandy Bridge trval výpočet o dost kratší dobu. Vyšší výkon je dán především vyšším maximálním taktem novějšího procesoru. Ten starší se díky Turbo Boostu přetaktoval jen na 2,8 GHz, což značně zaostává oproti novějšímu maximu na 3,3 GHz. Pro úplnost jsme ještě spustili test s přesností na 32 milionů desetinných míst. Nový procesor je v jednovláknových operacích rychlejší až o 50 %. Třeba tady nám to ušetřilo 4 minuty času:

Graf naměřených hodnot pro Sandy Bridge

Graf naměřených hodnot pro Sandy Bridge

Pátý graf vypadá podobně, tentokrát však zatěžujeme všechna 4 jádra současně. Využíváme k tomu program wPrime, který provádí výpočet funkce f (x) =x2-k až na 1024M míst. Zatížit čtyři jádra najednou umí třeba střihové programy nebo některé hry.

I zde má vyšší výkon na svědomí vyšší takt, každopádně hodnot je dosaženo při nižší spotřebě a stejné hlučnosti větráčků, takže to uživatele nemusí zajímat. Výpočet proběhl výrazně rychleji a procesor se pak přepnul do úsporného režimu. Zatímco starší procesor ještě počítal, Sandy Bridge odpočíval a šetřil baterii.

Zde se testovaný procesor už nemohl přetaktovat až na 3,3 GHz, protože mu to nedovolilo TDP procesoru 45 W (udává spotřebu / vyzařované teplo). Všechna čtyři jádra proto jela na přibližně 2,8 GHz, aby se do této hranice vešla.


Graf naměřených hodnot pro Sandy Bridge

Poslední komentovaný graf výkonu ukazuje, o kolik se zrychlila práce při balení souborů. Znovu jsme ušetřili hodně času. Při balení se takt vyšvihnul až na 3,1 GHz

Intel také do nových procesorů integroval funkci Quick Sync Video, která hardwarově akceleruje kódování a dekódování některých typů multimediálních souborů (hudba, filmy). Ve výsledku lze ušetřit až dvakrát tolik času, v průměru o cca 30 %. .


Na následujících grafech vidíme srovnání výkonu v dalších benchmarcích. Jeden jsme udělali v populárním Cinebenchi, druhý ukazuje hodnoty CPU testů v 3DMarcích. V průměru docházelo k přetaktování ze základních 2,2 GHz na přibližně 2,8 až 2,9 GHz.

Graf naměřených hodnot pro Sandy Bridge
Graf naměřených hodnot pro Sandy Bridge

Grafická karta

Integrovaná grafická karta doznala mnohých změn a oproti starší generaci se zvedl výkon ve 3D více než dvojnásobně. Není proto problém si už i na integrované grafice zahrát třeba nejnovější Call of Duty a přitom dramaticky neořezávat detaily. V současnosti nejprodávanější (mainstream) diskrétní grafiky od Nvidie nebo ATI získávají například v 3DMarku06 okolo 6000 až 8000 bodů, tato integrovaná od Intelu velmi slušných 5000. Doba, kdy byla integrovaná grafika považována za pomalý základ, se už asi nikdy nevrátí. Skóre jsou zaokrouhlená a orientační:

Benchmark nová GMA HD 3000 starší GMA HD
3DMark05 8900 3200
3DMark06 5000 1700

Paměť

Dramaticky se zvýšila také datová propustnost paměti. Jak je vidět na následujícím grafu, je přibližně dvakrát větší než před rokem. Na svědomí to má paměťový řadič, který se přestěhoval do procesoru a může tak nyní pracovat efektivněji. Paměti také nyní mohou tikat až na 1600 MHz (testované moduly byly taktované na 1333 MHz). Měřeno programem HWiNFO.

Graf naměřených hodnot pro Sandy Bridge

Spotřeba a teplo

Skvělé vlastnosti pak korunuje spotřeba a kultivovaný chod, což je vzhledem k opravdu vysokému výkonu nečekané. Je vidět, že nová 32nm výrobní technologie a režimy vypínání nepoužívaných částí procesoru výrazně dopomáhají k úspornosti.

Notebook nám vydržel při úsporném režimu se zapnutou wi-fi běžet přes 5 hodin, což je na takto výkonnou platformu fantastická hodnota. V zahraničních recenzích ale Sandy Bridge dosahovalo ještě lepších výsledků. Naše baterie bohužel nehlásila korektně některé údaje a je možné, že nedosahovala plné kapacity. Podívejme se tedy, co naměřila konkurence.

Notebookcheck.net testoval Asus N53SV, který ukrývá grafiky Intel HD 3000 a Nvidia GeForce 540M. Mezi nimi se přepíná pomocí technologie Optimus, takže notebook může nabídnout jak vysoký výkon, tak nízkou spotřebu. Baterie měla poloviční kapacitu než v našem Aceru (48 Wh), výsledná výdrž je proto na čtyřjádro ohromující:

Režim Spotřeba Celková výdrž
minimální zátěž 11 W 4 hodiny a 25 minut
střední výkon 17 - 20 W 2 hodiny a 40 minut
vysoký výkon až 128 W 1 hodina a 3 minuty

Analogicky vztaženo k našemu Aceru, s baterií 99 Wh by měl vydržet při minimální zátěži 9 hodin.

Co se nám opravdu líbilo, byly velmi nízké teploty procesoru i komponent uvnitř šasi. Následující screen byl pořízen pár sekund po dokončení zabalování archivu do RARu (viz test výše).

Naměřené hodnoty pro Sandy Bridge

Během přibližně čtyř minut vysoké zátěže nepřesáhla teplota jader přijatelných 58 °C. Větráček se sice otáčel slyšitelně, v noci by působil i rušivě, v běžné kanceláři si toho ale ani nevšimnete. Rozhodně už nehučel tak, jako čtyřjádrové notebooky v nedávné minulosti. Během nenáročné kancelářské práce byl Acer dokonce velmi tichý. Rozdíl mezi hlučností dvoujádrových a čtyřjádrových notebooků se v nové generaci procesorů Core značně smazal.

Zhodnocení

Až na vadné chipsety nelze Intelu nic vytknout.

Už před rokem jsme v recenzi na starší čtyřjádrový procesor Intel Core i7-720QM napsali zhodnocení "takto by mělo vypadat čtyřjádro v notebooku." Byl to velmi povedený procesor za rozumné peníze, pěkné 17" notebooky stály už okolo 30 000 Kč. Dnes máme v nabídce jeho vylepšenou verzi, která je ještě rychlejší, výrazně úspornější a vychází na ještě méně peněz.

Snad se podaří brzy odstranit výrobní vadu v chipsetech a produkce se rozjede naplno, protože třeba na střih videa v terénu dnes těžko nalezneme vhodnější platformu. Zároveň lze ale i takto výkonný notebook využívat na běžnou práci a nebát se o výdrž baterie. AMD teď bude muset pořádně zabrat, aby současný náskok Sandy Bridge dohnalo.

Acer Aspire 7750G
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 24 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Nyní startuje naposledy

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. března 2024  15:36

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 24 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...