Notebook snů? Ano a ne. Apple Titanium G4 s DVD-R/CD-RW

  2:00aktualizováno  2:00
Apple představuje budoucnost notebooků. Takhle bude vypadat notebook v roce 2003. Zapisovatelná DVD-R mechanika, širokoúhlý displej, 60GB disk a ohromně výkonné procesory. To vše v obalu z titania s 2,4 kilogramy hmotnosti a 5 hodinami nezávislého provozu. Apple opět muselo ukázat správnou cestu zaostávajícímu světu PC kompatibilních notebooků.

Apple PowerBook G4 1 GHzApple nejenom že představilo nové iBooky, ale zároveň si přisadilo na notebooky IBM kompatibilní - a to té nejvyšší třídy. Vyzvat na souboj by zde asi nebylo to správné, protože takové schopnosti ještě žádný z PC notebooků nenabízí. Pojďte s námi nahlédnout pod pokličku příští generace notebooků. S trochou nadsázky lze říci, že naše přání, tužby a očekávání na rok až dva dopředu splní vždy inovace aktuální PowerBook řady.

Naposledy to byl PowerBook s titaniovým krytem a slot-in optickou mechanikou, dnes Apple opět "přitlačilo na pilu" a posunulo standard opět o pořádný kus výše. Pojďte se s námi podívat na notebook, který výrazně ovlivní standardy mobilní branže na rok až dva dopředu.

PowerBook G4 přichází se dvěma verzemi procesorů - 867 MHzové Power-PC G4, či rovnou 1 GHz. Pro srovnání výkonu, v dnešních procesorech rozhoduje o významné části celkového výkonu rychlost přístupu do pomalé externí paměti - tedy rychlost a efektivnost vyrovnávací paměti. Power-PC G4 disponuje rovným 1 MBytem vyrovnávací paměti třetí (!) úrovně. Pro srovnání, nejvýkonnější současné Mobile Pentium 4 nabízí jen dvě úrovně vyrovnávací paměti - a ta druhá má velikost jen poloviční, 512 KB a už to je značný pokrok oproti dřívějším procesorům. Potenciál skrytý v křemíkových strukturách Power-PC G4 je zřejmý.

Apple PowerBook G4 1 GHz

Oproti značné vyrovnávací paměti a vysokému hrubému výkonu procesoru působí pouze průměrně (až zklamávajícím dojmem) použitá paměť: 256 MB je relativně běžný standard, ovšem PC133 dosloužilo ve výkonných noteboocích snad už před rokem. Notebook, který aspiruje vysoko a stojí hodně (PowerBook G4 splňuje obě kritéria beze zbytku) by měl nabídnout přinejmenším DDR paměti na 266, či lépe na 333 MHzích.

Ovšem vše ostatní je již k plné spokojenosti. Začněme trumfem v PC segmentu naprosto neznámým - DVD zapisovačky se sotva začínají ujímat na stolních PC a Apple je nabízí jako standardní vybavení nejvyššího modelu PowerBooku. Pravda, také Vás přijde na cca 110 tisíc korun (3800 Euro). Za tu cenu dostanete mobilní DVD-R/CD-RW mechaniku typu slot-in (CD zasunujete do útrob mechaniky, nevyjíždí talíř, pouze úzkým slotem na čele mechaniky jemně vložíte CD a mechanika jej sama "pohltí").

Přesvědčivá optická mechanika není jediným trumfem nové řady PowerBook. I nižší modely se mohou pochlubit grafickým čipem ATI Mobility Radeon 9000 a 32 nebo 64 MB DDR SDRAM. Díky nim dokáže zobrazovací systém prezentovat výstup na 15,2 palcovém displeji s optimálním rozlišením 1280 x 854 bodů.

Ostatní parametry se liší podle tří modelů - místo DVD-R je ve dvou nižších modelech "pouze" kombinace DVD-ROM a CD-RW mechaniky, 512 nebo 256 MB operační paměti rozšiřitelné na 1 GB, 40ti nebo 60ti GB disk - vždy s pomalejšími 4200 otáčkami (že by přílišné zahřívání rychlejších disků PowerBooku nesvědčilo?),

Výhodou stejně jako u předchozích modelů je nesporně displej - díky úhlopříčce takřka 39 centimetrů, s ergonomickým, ani ne příliš drobným, ani ne hrubým rozlišením, se širokým úhlem pohledu je ideální volbou. Navíc lze přes DVI konektor připojit libovolný digitálně ovládaný displej či přes VGA redukci jakýkoliv monitor či displej s analogovým rozhraním.

Apple PowerBook G4 1 GHzOchuzená je špičková řada Apple u rozhraní - ne že by nám chyběla stará rozhraní, spíše nám připadá málo těch moderních. Posuďte s námi: 1x FireWire alias IEEE1394 pro připojení především audiovizuální techniky a eventuálně externích pevných disků, dále dva USB porty specifikace 1.1 - tedy pomalé a dnes již zastaralé. Nad to "alespoň" gigabitová Ethernet síť a interní faxmodem podporující nejnovější komunikační standard V.92. A krom S-video výstupu tím jaksi končí veškeré možnosti - Apple by dle našeho mínění mohl nabídnout alespoň tři až čtyři konektory USB, optimálně rychlé verze 2.0, a alespoň o jeden konektor více pro sběrnici FireWire. Bonbónek nevíc v nejvyšším modelu je integrovaná bezdrátová síť a eventuálně dokoupitelný Bluetooth adaptér - ovšem docela obyčejný, připojovaný přes USB, neintegrovaný v notebooku.

Tedy shrnuto a podtrženo, Apple se podařil husarský kousek s kombo DVD-R/CD-RW slot-in optickou mechanikou, velmi sympatický je i mobilní Radeon 9000 s DDR videopamětí, přesvědčivý je hrubý výkon procesoru, zvláště na 1 GHzi, naopak zklamáním je podpora pouze SDR SDRAM paměti - výkon celého systému trpí zbytečně malou propustností paměťového rozhraní - a poměrně malým množstvím klíčových rozhraní. Celosvětově špičkou je displej - ideální rozlišení vzhledem k úhlopříčce, široký úhel pohledu a širokoúhlý obraz jsou zárukou vysokého komfortu práce - i zábavy - a ergonomického provozu.

Mobilní maximálně - 2,4 kilogramů váhy a 2,6 centimetrů tloušťky jsou nadmíru dobré hodnoty pro notebook s tak kompletním vybavením. Nehledě na maximální dobu akumulátorového provozu až 5 hodin...

PowerBook ports

Technická specifikace v originále:

The Titanium PowerBook G4 makes all the right connections
In addition to its conveniently located power port, you get the benefit of 400Mbps FireWire (IEEE 1394), two 12Mbps USB, DVI port (DVI to VGA adapter included), S-video port, audio line in, 10/100/1000BASE-T Ethernet and a 56K modem port for dial-up connections. What you can’t see from this angle: Two built-in antennas for wireless networking, PC Card expansion slot, 1 headphone out, two built-in stereo speakers, internal omnidirectional microphone, and slot-loading Combo (DVD-ROM/CD-RW) drive or SuperDrive (DVD-R/CD-RW).

Available Configurations
Order no.
M8858LL/A M8859LL/A
Processor 867MHz PowerPC G4 1GHz PowerPC G4
Level 3 cache 1MB DDR SRAM 1MB DDR SRAM
Memory 256MB 512MB
Display 15.2-inch (diagonal) TFT
Graphics ATI Mobility Radeon 9000 with 32MB of DDR SDRAM ATI Mobility Radeon 9000 with 64MB of DDR SDRAM
Hard disk drive (1) 40GB Ultra ATA 60GB Ultra ATA
Optical drive Slot-loading Combo (DVD-ROM/CD-RW) Slot-loading SuperDrive (DVD-R/CD-RW)
Ethernet Built-in 10/100/1000BASE-T (RJ-45 connector)
Modem (6) Built-in 56K V.92 modem
Wireless networking (5) AirPort Ready Built-in AirPort Card
System Software Mac OS X, Mac OS 9
Software QuickTime, iCal, iChat, iMovie, iPhoto, iTunes, iDVD (requires SuperDrive), DVD Player, Mac OS X Mail, Microsoft Internet Explorer, EarthLink (includes 30 days of free service), Acrobat Reader, Art Directors Toolkit, FAXstf, Graphic Converter, OmniGraffle, OmniOutliner, PixelNhance, Snapz Pro X, Developer Tools, Apple Hardware Test CD
Hardware Accessories Modem cable, power adapter, AC wall plug, power cord, S-video to composite adapter, DVI to VGA adapter.
Product contains electronic documentation. Backup software provided on DVD.
Limited Warranty and Service Your PowerBook G4 comes with 90 days of telephone support and a one-year limited warranty. Purchase the AppleCare Protection Plan and get three years of service and support. Only the AppleCare Protection Plan provides you with direct telephone support from Apple technical experts and the assurance that repairs will be handled by Apple-certified technicians using genuine Apple parts.
Internet access requires a compatible Internet service provider; fees may apply. Product contains electronic documentation. Backup copy of software is included.


Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Nejhebčí touchpad a lehoučký 15,6" notebook. Acer představil novinky

Acer Swift 5

Notebook o velikosti 15,6" s hmotností méně než 1 kg, výkonný chromebook s heboučkým skleněným touchpadem a 10" tablet...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Ve dne manažer, v noci hráč. Lenovo chce jedním strojem uspokojit oba

Nývlt Václav: Lenovo Legion

Lenovo si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého je dnes stále častějším hráčem počítačových her manažer ve středním...Najdete na iDNES.cz