Notebook v Plusu za 12 tisíc? Stojí za to běžet tam?

  2:00aktualizováno  2:00
Speciální akce, pouze dnes! Kompletní notebook se vším všudy bez koruny za 15 tisíc s daní, za cca 12 tisíc bez - tolik alespoň reklama v Plusu. Stojí skutečně za to? Zkuste s námi zvážit, zda se pro tento notebook vydat...

Plus se pouští do výprodeje - notebook za 15 tisíc s DPH

Následující akční nabídku najdete v aktuálním letáku diskontu Plus, s dodatkem "cena platí pouze 12.12.2005". Za dnešní akční cenu 14.999 Kč s DPH (tj. 12.604 Kč bez DPH) tak zákazník dostane následující konfiguraci značky Medion micromaxx (s údajnou "doporučenou prodejní cenou v řetězci Plus 20.999 Kč včetně DPH" - mimo 12.12.2005 až do konce akce však stále ještě za též akčních, leč vyšších 17.777 Kč včetně DPH):

- rychlý procesor Intel® Celeron® M350 (1,3 GHz)
- operační pamět 256 MB DDR-RAM
- harddisk 40 GB
- externí combo mechanika (CD-RW + DVD-ROM)
- velký displej 15" s rozlišením TFT XGA
- grafika Unichrome® GFX s 64 MB
- zvuk 16 bit – 2 reproduktory
- síťová karta 10/100 Mbit Fast Ethernet LAN
- interní modem 56K V.90
- AC adaptér, Li-Ion baterie
- hmotnost pouhých 2,4 kg včetně baterie
- rozměry: 329×277×23/34 mm
- záruka 24 měsíců

Programové vybavení:
- operační systém
- prohlížeč filmů
- vypalování CD

Co však vlastně zákazník skutečně dostává? Vlastně za tu cenu ne tak málo - alespoň tedy na první pohled. Na ten druhý je nabídka slabší - nebo spíše na úrovni "za málo peněz málo muziky". Takže se vyplatí zhodnotit, zda zákazník dostane více té muziky nebo spíš vydá více peněz...

...hned na úvod prodejní kontra-argumentace je nutno podotknout, že "rychlý" procesor Celeron M350 je spíše nadsázka. Celeron M350 je nyní vstupní procesor, jehož výkon je spíše na hranici uspokojivého nežli cokoliv, co by zasluhovalo označení "rychlý" - na druhé straně, alespoň se jedná o docela úsporný procesor. Zcela jednoznačně však je celý notebook tímto procesorem nasměrován do pozice kancelářského stroje a pro nižší nároky v multimédiích. K hrám a náročným uživatelům se ještě dostaneme...

Pro zobrazení ve vyšším rozlišení klikněte na obrázek - otevře se nové okno s pohodlně čitelným výřezem.

...paměť 256 MB je též poněkud zavádějící údaj, pokud je konfrontován s komentářem "grafika UniChrome GFX s 64 MB" - toto grafické jádro zpravidla nedisponuje vlastní videopamětí, a ač zní 64 MB přesvědčivě, v realitě to s největší pravděpodobností znamená, že notebook bude mít o 64 MB operační paměti méně. Grafika si totiž ukousne "svou" paměť z operační paměti - a rychlý propočet "256 mínus 64" nedává příliš hezký výsledek. Operační systém Windows XP si vystačí s 256 MB pro rozběhnutí, ale cokoliv méně už znamená citelný zásah do výkonnosti - optimálních je dnes alespoň 512 MB operační paměti, bez sdílení s videopamětí.

Druhým cenným poznatkem je výkon samotného grafického jádra Unichrome GFX - toto jádro je postaveno na poměrně zastaralé grafické architektuře, která v tomto podání rozhodně nepřesvědčí žádného náročného hráče - a i ti skromnější se budou muset hodně omezit. Kombinace sdílená pomalá videopaměť, staré grafické jádro, málo operační paměti a pomalý procesor prakticky vylučuje pomýšlet na jakékoliv pokročilé hry. To samé platí pro kterékoliv profesionálnější grafické aplikace - nebo paměťově náročné aplikace typu programovací prostředí či databáze. Tolik tedy k vhodnosti pro náruživé hráče nebo profesionální uživatele - za stejné peníze bude lepší stolní PC, s výrazně vyšším výkonem.

Patnácti palcový displej s rozlišením 1024 x 768 bodů je běžný standard nejlevnějších notebooků - na co však skutečně přijde, je kvalita tohoto displeje. Jak vyplývá z testů cenově podobných sestav, nelze tu očekávat zázraky - displeje v této třídě patří k tomu nejhoršímu, co lze na trhu najít. Pokud by snad zazářil Medion opakem, bylo by to skvělé, leč značně nepravděpodobné.

Pochvalu si zaslouží 40 GB disk - ač se stává standardem nižší třídy, pořád je to slušná kapacita, která pro většinu potřeb vystačí. 16bitový zvuk se dvěma stereo reproduktory je standardem též - slušela by zde podpora pro externí vícekanálové HiFi soustavy (například 5.1). Přepisovací mechanika zvládne zápis pouze na disky CD (tj. cca 700 MB), na cca 7x více kapacitní disky DVD (4500 MB) nezapíše - notebook je pouze přečte.

Z periferií lze pochválit ten ministandard, co je přítomen - síť 10/100 Mbit/s, faxmodem V.90, konektor VGA pro externí monitor či displej a dva audiokonektory (vstup/výstup). Nadstandardem je přítomnost čtyř portů USB 2.0, něčím podobným se nemůže mnoho notebooků pochlubit ani ve vyšších třídách. Tím však také nezasloužený luxus končí - z chybějících "extra" zmiňme absenci rozhraní pro výstup na televizi (S-video), univerzálního bezdrátového rozhraní Bluetooth pro spojení například s mobilními telefony, neexistující bezdrátový adaptér WiFi alias WLAN, stejně jako naprostá absence starších rozhraní PS/2, sériového či paralelního - starší tiskárnu tak k tomuto notebooku nepřipojíte.

Za pochvalu stojí zmiňovaná hmotnost 2,4 kilogramu - tolik váží lehčí notebooky střední třídy, často podstatně dražší. Podobně lze pochválit rozměry - především tloušťka s minimálními 23 milimetry je skvělá, v nejtlustším místě však má notebook již standardních 34 milimetrů. V průměru tedy za velikost a hmotnost lehké "plus" pro notebook z "Plusu". Velkou otázkou je kapacita - a celková doba výdrže dodávaného akumulátoru. Lze jen doufat, že má alespoň šest článků - a vydrží alespoň dvě hodiny provozu bez zásuvky.

Klávesnice se zdá mít od pohledu jakž takž rozumné rozložení a co do ergonomie zřejmě splní střední nároky (chybkou je nešťastné umístění klávesy Enter a Backspace v poli ostatních funkčních kláves a klávesa Fn prohozená v levém dolním rohu s podstatně důležitější klávesou Ctrl) - snad však bude skutečně dodávána v české verzi QWERTY, a ne ve francouzské variantě AZERTY, jak je notebook poněkud nepochopitelně vyobrazován v letácích (zřejmě ještě nebyl v době tisku kus s českou klávesnicí). Touchpad alias ploška pro pohyb kurzoru uprostřed opěrky rukou je dodávána jen s nezbytnými dvěma klávesami, posuvné tlačítko či kolečko zde není a touchpad sám vypadá velmi chudě - žádné rozšířené funkce.

Paradoxně, největší předností Medionu micromaxx je jeho softwarové vybavení, ačkoliv i to je na minimální úrovni - v ceně je operační systém, přehrávač filmů a aplikace pro zápis na CD. Vzhledem k tomu, že samotná licence Windows XP - i když ve slabém odvaru ve verzi Home Edition, nikoliv v plnohodnotné verzi Professional - může stát několik tisíc, je to poněkud nečekaný bonus v této cenové třídě.

Shrnutí: ano či ne?!

Naše hodnocení notebooku se může zdát někomu poněkud tvrdé, zvláště s ohledem na cenu, která je opravdu více než "konkurenceschopná". Dokážeme si představit, že tento notebook může být ozdobou ledaskterého firemního stolu, protože za tuto cenu téměř překonává cenu stolního PC s displejem LCD - a navrch přidává mobilitu použití.

Pro mnoho uživatelů může být zajímavý - od studentů, kteří si nechtějí hrát, ale používat především kancelářské aplikace a sem tam se podívat na DVD či DivX, přes ryze kancelářské zaměstnance, kteří však ocení notebook na doma či na chatě, navíc i s připojením na Internet. Pro všechny další to může být optimální druhé PC do domácnosti nebo zajímavý a levný doplněk k výkonnému stolnímu PC. Na skutečné lámání chleba dojde v případě, kdy budete potřebovat servis - 2letá záruka a vyzvednutí/vrácení na místě bydliště zní skvěle, pokud si však nepředstavíte, že podle současného zákona můžete být až 30 dní bez notebooku (a dostatek současných dodavatelů notebooků tuto lhůtu beze zbytku využívá) - což může být mnohdy opravdu příliš dlouho. Po telefonu a písemně se také přeci jen hůře a komplikovaněji argumentuje, nežli tváří v tvář...

Očekávat od tohoto notebooku cokoliv více bude však přinejmenším odvážné. Za tu cenu je to prostě holé, i když stále ještě použitelné minimum, které lze na trhu koupit. Do budoucna se vyplatí přikoupit paměť (2 až 4 tisíce korun), možná ještě vyměnit pevný disk za větší (do 5 tisíc), ale více už s ním nelze příliš podniknout - snad přikoupit externí DVD přepisovačku (cca 3 až 5 tisíc) a bezdrátový adaptér WLAN (do 1500 Kč). Ale lepší grafickou kartu ani skutečně rychlý procesor do tohoto notebooku přidat nelze. Takže pokud stačí notebook takto holý, levněji jej asi pořídite jen těžko - pokud je však potřeba více, jiné notebooky nabízí za nepříliš vyšší cenu možná lepší vybavení (i když nebudou mít přibalený systém Windows XP, ale třeba Linux - ovšem Windows XP lze později doinstalovat, na rozdíl od procesoru)...

Více informací je k dispozici na stránkách diskontního řetězce Plus (link zde - nové okno), případně klikněte na doprovodnou fotografii (či zde - link) pro její náhled ve vyšším rozlišení.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Nejlevnější počítač od Microsoftu má své kvality, ale není pro každého

Microsoft Surface Go

Surface Go je maličký konvertibilní tablet/notebook vhodný jako počítač na cesty. S hmotností jen lehce přesahující...

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Najdete na iDNES.cz