Notebooky budoucnosti uvedeny! Revoluce v designu a používání PC

  1:30aktualizováno  1:30
Microsoft uvedl příští generaci PC a výrobci mu následují. Notebooky, které umí rozpoznat písmo a současně nabízí klávesnici a vysoký výkon. Acer, HP Compaq, Toshiba, IBM, všichni se vezou na vlně revoluce - hybridní Tablet PC je budoucím PC! Ano? S námi máte přehled - analýza možností Tablet PC XP Edition odhaluje slabiny těchto nových notebooků a současně Vám přinášíme i představení aktuálních modelů od společností zastoupených na českém trhu.

Přehled Tablet PC v barvě a slově

Acer jej inzeruje na svých stránkách již hodnou dobu - a to i na lokálních českých, což ledacos napovídá. HP alias Compaq rozeslali tiskovou zprávu včera - a ostatní více či méně drží basu. Microsoft dal rozkaz - a výrobci se jej dle svých představ drželi. Acer bannerovou propagací překvapení, HP/Compaq teprve dnešní zprávou a IBM se zachovala nonšalantně a oznámení "přebila" namísto trumfovým esem spíše srdcovým spodkem - zprávou o částečně inteligentních pracovních stanicích.

O čem má být Tablet PC "revoluce"? Z našeho střídmého pohledu jen staré dobré PC v novém, možná pro některé účely o něco praktičtějším balení. Ale především, pro počítačové firmy a celou branži potřebný impuls vyslaný směrem k zákazníkovi: "Koukej, něco nového, co ještě nemáš a všichni to chtějí. Kup si mne!"

Více na tělo, blíže účelu a zábavě

Tablet PC je další z pokusů proniknout ještě více do našeho života - ačkoliv notebooky nás již doprovázejí na místech takřka nedostupných, a handheldy ovládají denní programy některých z nás, stále jsou především notebooky jen přizpůsobené stolní PC pro některé z našich mobilních potřeb. Tablet PC má jít o krok dál, být s námi jako univerzální nástroj - ne jen ono stolní PC, s jeho obvyklými limity.

Tolik alespoň idealistické cíle výrobců, kteří sází na "Windows XP Tablet PC Edition". Ve skutečnosti, oproštěné od propagandy a dogmat, se jedná o poměrně výkonné počítače, s rozpoznáváním psaného písma a mluveného slova, které nabízí hybridní ovládání dotykem tužky, hlasem a někdy i klasickou klávesnicí. Klasický tablet je "pouze" displej, s elektronikou integrovanou v tenčím rámu. Někteří výrobci však nechtěli vsadit pouze na tužku a hlas (asi vědí proč, ne náhodou se zde jedná o ty konzervativnější společnosti, které sází zpravidla na jistý úspěch) a zkřížily doslova koně s krávou - notebook a tablet PC jsou sice příbuzní, ale jejich spojení vypadá jako ideální výtvor: něco mezi miniaturní Fujitsu B řadou ovládanou tužkou, stolním LCD PC s natáčitelným displejem a lehčím, dostatečně mobilním a skladným notebookem.

Široký výběr - a zvýšená funkčnost. Zajímavá budoucnost - i současnost

Ale kdo nesdílí tento názor, stále má volbu mezi čistokrevnými tablety, notebooky a kombi "pod obojí". Sice lze těžko odhadovat v současné chvíli potenciál tohoto trhu, avšak již nyní je zřejmé, že se bude jednat o diferencovanou skupinu - od nejvíce rozšířených klasických notebooků současnosti, přes kombinace popisovatelného tabletu a klávesnicového notebooku, až po čisté tablety, ovládané pouze tužkou a hlasem. Pro začátek sázíme na notebooky, do budoucna však kombinované výtvory nemusí být úplně od věci - a plnokrevným tabletům dáváme šanci na skutečný úspěch až ve druhé či třetí generaci. Až bude rozpoznávání hlasu i písma podstatně dále. Do té doby to budou spíše hračky pro nacvičení kryptického psaní a "správné", převážně anglické výslovnosti...

Acer TravelMate C102T a C102Ti

Acer Tablet PC XP Edition

Asijský koncern, současná jednička českého trhu s notebooky, se zachoval tak jak by se od obhajovatele podílu na trhu dalo čekat - konzervativní přístup, s důrazem na kompatibilitu s notebooky. Už použití názvu TravelMate ledacos napovídá, hybridní zařízení použitelné díky otočnému kloubu displeje jako standardní notebook, tak i popisovatelný blok - tablet. Cca (pouze) 1,4 kilogramu vážící TravelMate C102 je poháněn úsporným 800 MHzovým Pentiem III-M, podporovaným 256 MB RAM, XGA displejem s rozlišením 1024 x 768 bodů na poměrně malé, jen 10,4 palcové úhlopříčce displeje (nepochybně ostrý, ale malý obraz!). K tomu 56k modem a 10/100 síť, plus Acerovská specialita - čtečka Smart karet.

Acer Tablet PC XP Edition

Externě lze připojit CD-ROM a disketovou mechaniku. T a Ti model se odlišují ve velikosti disku - 20 a 30GB, a vyšší model Ti nabízí navíc integrovanou bezdrátovou síť WLAN na 11 Mbit/s. S lithiumiontovým akumulátorem má C102T za 2500 Euro (75 tis.Kč) vydržet až 3,5 hodiny provozu. Cena je bez záruky, pouze předběžný, ale podložený dohad naší redakce.

Fujitsu Stylistic ST4110

Fujitsu Tablet PC XP Edition

Typizované Tablet PC, jako z brožur Microsoftu - bez klávesnice, hmotnost 1,48 kilogramu, 22 milimetrů výšky. Šestičlánkový LiIon akumulátor prý zajistí až 5 hodin provozu s 10,4 palcovým displejem a 800 MHzovým Pentiem III-M s ultranízkým pracovním napětím. Opět 256 MB SDR paměti, proti nárazům odolný disk, integrovaná bezdrátová síť a pro milovníky "drátu" i faxmodem a Ethernet.

Fujitsu Tablet PC XP Edition

IBM ThinkPad Transnote

IBM si mohlo dovolit oznámení Microsoftu o startu "éry" Tablet PC ignorovat. Ono už svůj vlastní tablet dávno má a prodává jej. TransNote nepatří mezi skutečně současné tablety v duchu Windows XP Tablet Edition, ale je to jejich přímý předchůdce a do značné míry i ostrý konkurent. Je na trhu už podstatně déle a nabízí velice podobné schopnosti, avšak v koncepčně jiném formátu: notebook s plnohodnotnou klávesnicí, s otočným displejem a psací blok s citlivou plochou, přenášející poznámky do PC.

IBM TransNote

TransNote sice nerozeznává písmo, ale vzhledem k poměrně solidnímu hardware stačí jen doplnit příslušnou podporu softwarovou, aby se neobvyklý ThinkPad "snadno a rychle" naučil trikům XP tabletů. Pentium III 600 MHz, až 320 MB operační paměti, faxmodem a síť, plus PCMCIA slot pro eventuální rozšíření o Bluetooth a bezdrátovou síť 11 Mbit/s. A již standardní 10,4 palcový displej, též otočitelný a popisovatelný. Kdo říká, že Microsoft byl s myšlenkou Tablet PC první, měl by se podívat k IBM než to dovysloví.

HP Compaq Tablet PC TC1000

HPQ Tablet PC XP Edition

HP uvedlo pod jménem Compaqu své vlastní Tablet PC, respektive inkarnaci obecného konceptu Microsoftu: podobně jako Acer, velikostí cca list A4, které je schopno buď vnímat psaní tužkou na displej nebo jako notebook zpracovávat vstup z klávesnice. Zde se však jedná o fyzicky oddělené komponenty - klávesnice je součástí dokovací stanice, která čisté Tablet PC promění na plnohodnotný notebook, zatímco jinak může tablet operovat nezávisle.

HPQ Tablet PC XP Edition

I pod kapotou se toto Tablet PC liší od prvního představeného - Transmeta Crusoe procesor TM5800 na rekordním 1 GHzi se má postarat současně o nízký příkon a postačující výkon, obrazovka žel zůstala stejná - TFT displej s úhlopříčkou 10,4 palce a rozlišením 1024 x 768 bodů, 256 MB DDR (!) paměti, pevný disk s kapacitou až 60 GB a světe div se, na loktu ruky můžete hrát solidně i Quake III Arena - přes grafiku je integrován GeForce 2 Go 100. Navíc bezdrátová síť 802.11b a USB 2.0 rozhraní. Tloušťka dva centimetry a hmotnost 1,36 kilogramu.

Toshiba Convertible Tablet PC

Toshiba Tablet PC XP Edition

Sporťák mezi notebooky i tablety současně - podobně jako u Aceru, Toshiba se držela konceptu notebooku rozšířeného o funkce tabletu. Takže zde najdeme otočný výklopný displej, tentokrát však s 12,1 palcovou úhlopříčkou (ano!), 256 MB operační paměti, 40 GB rychlootáčkovým diskem (5400 ot./min.), 56k faxmodem standardu V.90, integrovanou bezdrátovou síť WiFi aneb 802.11b, Bluetooth volitelně na objednání. A že jsme zapomněli na procesor? Ne, tenhle "cvalík" pracuje s jeden a půl voltovým Pentiem III-M SpeedStep na rovných 1330 MHzích. K tomu Compact Flash a Secure Digital slot, spolu se standardní notebookovou PCMCIA pozicí.

Toshiba Tablet PC XP Edition

ViewSonic Tablet PC V1100

U nás známý spíše jako výrobce značkových monitorů využil své expertízy a rozšířil záběr z čistého displeje i na takřka kompletní PC - v převtělení za Tablet PC: obdobně jako u Fujitsu a částečně Compaqu, bezklávesnicový "čistý" tablet, kde práci "oddře" Pentium III-M na 866 MHzích, 256 MB SDR paměti a opět menší 10,4 palcový displej. Oproti jiným zde mimo Ethernetu, faxmodem a bezdrátové sítě najdeme ještě FireWire konektor - kombinace videokamera plus tablet by mohla být velmi zajímavá pro prezentace kdekoliv. S lithium iontovým akumulátorem se ViewSonic dostane na 1,54 kilogramů, dva sloty PCMCIA zahrnuty. Předběžná cena kolem 2500 Euro.

ViewSonic Tablet PC XP Edition

Závěrem

Zatím budeme jen střízlivě přikyvovat na obě strany - neměli jsme v ruce ani jedno Tablet PC, o kvalitě rozpoznávání písma víme jen z doslechu, a ještě méně toho víme o hlase. Nicméně to všechno by se mělo změnit, v přímém přenosu z amerického COMDEXu, superveletrhu všech superlativů Vám přineseme již za týden podrobné informace o všech novinkách. Zůstaňte s námi, není naposledy co od nás slyšíte o Tablet PC. Už velmi, velmi brzy více a houšť!

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Nejlevnější počítač od Microsoftu má své kvality, ale není pro každého

Microsoft Surface Go

Surface Go je maličký konvertibilní tablet/notebook vhodný jako počítač na cesty. S hmotností jen lehce přesahující...

Microsoft představil levný tablet Surface Go. Za použitelnost připlatíte

Microsoft Surface Go

Dlouho se o něm spekulovalo, dnes jej Microsoft představil. Desetipalcový tablet Surface Go má zabodovat kombinací...

Ve dne manažer, v noci hráč. Lenovo chce jedním strojem uspokojit oba

Nývlt Václav: Lenovo Legion

Lenovo si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého je dnes stále častějším hráčem počítačových her manažer ve středním...

Najdete na iDNES.cz