Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Notebooky pro každého

S notebookem se dá dělat všechno možné. Můžete ho mít pro zábavu, nosit ho do školy nebo s ním pracovat někde na cestách či v kanceláři. Po jejich výrazném zlevnění v posledních letech (jež bylo zapříčiněno především poklesem cen LCD displejů) je však také ideálním domácím pomocníkem.

Nezabere tolik místa jako stolní počítač a chatovat s kamarády či kamarádkami můžete třeba i v posteli. A pokud si pořídíte něco výkonnějšího, není problém třeba i stříhat video z dovolené…

Jak oznámila někdy před začátkem prázdnin analytická společnost Current Analysis: „Nastává mobilní éra. V USA se minulý týden poprvé v historii prodalo více notebooků než stolních počítačů.“ Není divu – prodeje přenosných PC v USA i podle jiných průzkumů překročily hranici padesáti procent, takže se notebooky, jak se jim také často říká, poprvé dostaly na roveň stolním počítačům. Tento trend se zpožděním kopíruje také Evropa a koneckonců i my. Prodeje se však ani zdaleka nezvedají pouze kvůli mobilitě, tedy vzít si mašinku pod paži a kamsi ji odnést; je to kvůli mnoha dalším výhodám. Dnes jde dokonce u valné části uživatelů hlavně o ně, protože přišli na to, že notebook je prostě v řadě případů podstatně výhodnější než stolní PC.

Pro a proti

Proti koupi notebooku existuje jen málo argumentů, ale rozhodně nějaké jsou. Řada lidí si stěžuje na méně pohodlné klávesnice (poslední dobou námitky utichají – displeje se totiž notně zvětšily a s nimi logicky narostla i velikost klávesnic) a na obtížné ovládání kurzoru myši pomocí dotykové destičky (touchpad) nebo kolíčku uprostřed klávesnice (trackpoint). Některé firmy to vyřešily tak, že zabudovávají obé, jako například vynálezce trackpointu, IBM. Ať je to, jak chce, obou nepříjemností se lze lehce zbavit použitím externí klávesnice a klasické myši, která navíc může být i bezdrátová. Pak je to ještě pohodlnější (pokud tyto periferie kupujete, pak jen ty kvalitní!) a v případě těch drátových připojených je možné pořídit si notebook s replikátorem rozhraní (jakási malá doková stanice – viz „Malý slovníček aneb co je co“), ve kterém jsou konektory stále zastrčeny, přičemž k počítači se připojí celý replikátor.

Neméně objektivní námitkou je fakt, že notebooky jsou podstatně hůře rozšiřitelné. Pravdou ovšem je, že drtivá většina majitelů stolních počítačů je nikdy rozšířit nepotřebuje a ani to nikdy neudělá. Je však zřejmé, že ti, kdo to udělat chtějí, si notebook prostě nekoupí nebo si ho koupí jen jako doplněk stolního PC.

Námitkou taktéž objektivní je výkon. Dnes ale existují na jedné straně notně výkonné stroje, na straně druhé po přenosných počítačích, o kterých se budeme bavit my (notebooky do domácností či malých firem), extrémní výkon požadovat nebudeme, takže tuto námitku odsuňme stranou.

A teď k „pro“. První a nejdůležitější jsou minimální prostorové nároky. Notebooku sklopíte displej (ten slušně vychovaný se hned vypne, resp. nejprve uloží vaši rozdělanou práci a pak se teprve vypne; dnes už to dělají snad všechny) a šoupnete ho na polici nebo do skříňky. Něco takového se stolním počítačem neuděláte – místo zabírá stále. Notebook si můžete vzít s sebou do postele, do školy nebo ho jednoduše ráno přenést z domova do kanceláře. Žádný problém, ale pokud to budete dělat častěji, vybírejte opatrně (ještě se k tomu dostaneme).

Notebook je také variabilní – lze mu zvýšit výkon, prodloužit čas na akumulátor (u některých jde přidat i druhý), někdy také můžete zabudovat další pevný disk, často je jeho součástí dévédéčková vypalovačka (s výjimkou těch nejlevnějších). Notebook je vždy po ruce, a tudíž pohotový, přičemž cenově už skoro srovnatelný.

Mám si koupit notebook, nebo stolní PC?

Tahle otázka nyní rezonuje v podstatně více uších, než bývalo zvykem. Není divu! Výše popsané výhody jsou natolik závažné a ceny natolik nízké, že to začíná být hodně zajímavé. Je to ještě zajímavější od doby, kdy byla pokořena vizuální hranice 20 000 Kč s daní. Faktem je, že výrobci stolních počítačů jsou už dlouho takříkajíc v klidu, zatímco u výrobců počítačů přenosných zuří tak velká válka, že před nedávnem například vedla k odprodeji celé divize osobních počítačů IBM, která zároveň vyrábí i jedny z nejkvalitnějších notebooků, čínské firmě Lenovo. Ostatně od počátku srpna se i místní část divize osobních počítačů IBM přeměnila na Lenovo Czech Republic.

Kdy zvolit co...

Stolní PC

  • jakmile víte, že budete potřebovat počítač výrazně rozšiřovat (mnoho vnitřních disků, několik vypalovaček apod.)
  • v okamžiku, kdy potřebujete extrémně výkonný hardware s častou obměnou jeho částí (typicky pro hry)
  • máte nadměrné množství periferních zařízení a všechna je potřebujete mít připojena, přičemž řešení s dokovou stanicí je příliš drahé.
  • Přenosný počítač

  • potřebujete počítač na běžnou práci a zábavu
  • potřebujete minimální nebo žádné rozšíření do budoucna
  • chcete šetřit místem nebo ho zcela postrádáte
  • potřebujete počítač občas přenést či převézt
  • potřebujete plně mobilní řešení
  • Výsledkem velkých změn a poklesů cen je, že za chvíli budou úpět i výrobci stolních PC, kterým se na úkor notebooků budou snižovat objemy prodeje. Není divu, že i domácí firmy jako ProCA či Autocont už dlouho prodávají notebooky pod svou vlastní značkou. To jsme ale trochu odběhli…

    A jak se rozhodovat? Po stolním počítači sáhněte tehdy, když jste si jisti, že ho bude nutno hodně rozšiřovat, nebo když potřebujete extrémně vysoký výkon s častou obměnou jednotlivých částí (typicky nároční hráči her). Je vhodný také v okamžiku, kdy máte příliš periferních zařízení (tiskárna, skener, další tiskárna, telefon…) a řešení s dokovou stanicí, které nabízejí dražší notebooky, by pro vás bylo příliš finančně náročné; např. Fujitsu Siemens Computers Amilo M7440 ale nabízí dokovou stanici připojitelnou přes USB.

    Snad ve všech zbývajících případech se notebook jeví jako výhodnější.

    Otázkou je, po čem sáhnout v okamžiku, kdy víte, že budete ještě dokupovat externí monitor. Tohle řešení už přece jen patří mezi ta dražší (uvažujeme samozřejmě o LCD monitoru), ale s výhodou tu můžete použít tzv. dvoumonitorové řešení a zvětšit si pracovní plochu ve Windows. Pokud si na něj ovšem zvyknete, což se například autorovi článku nepodařilo nikdy.

    Kupodivu šéfredaktor si takové řešení, kdy přebíhá ukazatelem myši z obrazovky notebooku na externí monitor, pochvaluje. Na jednom monitoru mu běží pošta a programy, ve kterých se až tak moc neděje (ukazatel stavu připojení k internetu), na druhém pak akční programy, s nimiž pracuje (Word, Excel). Zajímavé na tomto řešení je i to, že monitor i obrazovka notebooku mohou mít různé rozlišení.

    Rozhodnutí se v tomto okamžiku točí zejména kolem financí, ale pokud můžete, přimlouváme se za to, abyste to opravdu udělali. Není také problém udělat z notebooku „krabičku“ kdesi v koutě, ke které bude například přes replikátor rozhraní či dokovou stanici připojena myš a klávesnice, řada periferií a také 17½ či dokonce 19½ LCD monitor. I v tomto okamžiku to bude prostorově o dost méně náročné řešení, než jaké představuje klasické stolní PC.

    Notebook na cesty

    Pokud víte, že budete s notebookem cestovat jen občas, vcelku nezáleží na jeho výbavě, kvalitě či dokonce značce. Pokud však má sloužit k častějšímu nebo dokonce častému přenášení, dejte si dobrý pozor, co si vyberete. Každý počítač, ten přenosný nevyjímaje, cestováním trpí. Je proto více než vhodné v tomto okamžiku sáhnout po solidním stroji vybaveném technologiemi typu „airbag na disk“, který nabízí například IBM, pardon, už Lenovo a také po počítači s kvalitním a odolným povrchovým materiálem – stejně jako u foťáku ani u notebooku není při téměř denním používání na cestách obyčejný plast příliš vhodný. A navíc pamatujte, že jakákoli technologie zabraňující ztrátě dat na cestách je v tomto okamžiku více než užitečná.

    Odlišná práce

    Práce s notebookem se od stolního počítače dříve dosti lišila. S moderními operačními systémy většinou není problém pracovat podobně, i když přenosné PC přece jen nabízí více možností.

    Předně: notebook se nevypíná, notebook se pouze uspí. To má – na rozdíl od klasického vypnutí – výhodu v tom, že je okamžitě připraven k činnosti. Nemusíte čekat na start operačního systému, nemusíte opouštět e-mail či jinak ukončovat vaši rozdělanou práci a pak ji zase pracně obnovovat. Přenosný počítač (a jak bylo řečeno, už i moderní počítač stolní) si vše pouze uloží do paměti nebo na disk a pak vám to během sekund, maximálně několika desítek sekund zase obnoví přesně do toho stavu, ve kterém jste byli před ukončením práce.

    U notebooku jsou k dispozici dva režimy: úsporný, používaný pro krátkodobé přerušení práce (obnova řádově v sekundách), a režim spánku, používaný místo klasického vypnutí počítače.

    Vybírejte si nejen podle vaší kapsy a podle toho, jaký se vám líbí, ale zkuste si najít takový, který vám bude vyhovovat hlavně co do stylu práce. Zodpovězte si i otázky typu „budu ho nosit s sebou každý den, jednou za týden, nebo jednou za měsíc?“, „mám zvolit trackpoint, nebo dotykovou destičku?“, „budu k němu dokupovat externí klávesnici či monitor?“, „stačí mi zabudovaná PC karta, nebo potřebuji přímo konkrétní mechaniku nějaké paměťové karty?“.

    Výbavu pak lehce určíte podle ceny, váha úzce souvisí s výší vaší investice a požadavkem na přenosnost, tedy mobilitu.

    Kdy potřebujeme opravdu kvalitní notebook

    Jak už bylo naznačeno, především v případě častého používání na cestách. Pokud ho budete přenášet (je jedno, zda nosit či vozit) každý den mezi kanceláří a domovem, pokud bude vystaven rozdílům teplot, pokud s ním budete často pracovat venku za ztížených podmínek (ostré slunce na pláži), pak potřebujete opravdu to nejlepší, což se v tomto případě nemusí nutně projevit na ceně. Pokud ale budete chtít zároveň i špičkové technologie, jako je maximální ochrana pro vaše data, mechanika zvaná multibay, kde můžete zaměnit například vypalovačku za druhý akumulátor či další disk, na ceně to už bude znát notně. Avšak protože se v tomto článku zabýváme trochu jinými stroji, resp. stroji na použití doma a v malých kancelářích, týká se nás to jen částečně. V každém případě ale půjde zejména o kvalitní materiály, návrh a robustnost konstrukce a nikoli o výkon či například výbavu. Proto doporučujeme, abyste si rady ohledně častého přenášení vzali k srdci. Vyplatí se to!

    Další investice…

    První věc, do níž byste měli po nákupu v segmentu nejlevnějších notebooků investovat, představuje operační paměť. Zde obvyklých 256 MB je přece jen pro moderní operační systémy málo a investice se vám ihned vrátí ve vyšší rychlosti a stabilitě počítače. Druhou věcí, která stojí za to především u počítačů, jež budete mít na stole, je DVD vypalovačka. Není problém o ni rozšířit prakticky jakýkoli notebook, připomínáme jen, že externí, napojené přes USB 2.0 či FireWire, nemusí vždy fungovat dobře a v tomto případě dáváme raději – pokud to jde – přednost internímu řešení. Pokud je navíc tohle jedna z vašich priorit, nezapomeňte na to už při koupi, ne vždy se to dá řešit dodatečně.

    Jiným příběhem je luxusně vybavený systém s vnějším monitorem a bezdrátovou klávesnicí a myší. V tomto případě – pokud ještě navíc budete počítač častěji přenášet – se už také vyplatí investovat do replikátoru rozhraní, což znamená zabývat se tím již při samotném nákupu počítače, protože opět zdaleka ne všechny to podporují (jde zvláště o ty ve vyšších cenových relacích).

    Pokud vám vnější klávesnice a myš připadají zbytečné, či kladete důraz na klávesnici, pamatujte, že na klávesy přenosného počítače si téměř vždy budete zvykat podstatně déle než u běžné klávesnice. Je to dáno jinými rozměry a speciálním uspořádáním, které se ale v průběhu let ustálilo. Nelekejte se proto, že prvních pár dnů či týdnů budete trochu tápat. Rychle se to spraví. Pokud jde o dotykovou destičku a trackpoint, víme o lidech, kteří si nikdy nezvykli ani na jedno, ani na druhé. Nebojte se to ale vyzkoušet. Myš můžete připojit vždycky.

    Více článků o bydlení s digitální technikou najdete v aktuálním čísle časopisu Digitální byt.

    Autor:
    • Nejčtenější

    Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

    v diskusi je 125 příspěvků

    26. března 2024

    S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

    Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

    v diskusi je 76 příspěvků

    27. března 2024

    Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

    v diskusi je 50 příspěvků

    21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

    Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

    Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

    v diskusi je 20 příspěvků

    28. března 2024

    Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

    v diskusi je 8 příspěvků

    21. března 2024

    Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

    Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

    v diskusi je 20 příspěvků

    28. března 2024,  aktualizováno  11:41

    Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

    Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

    v diskusi je 20 příspěvků

    28. března 2024

    Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

    Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

    v diskusi je 33 příspěvků

    27. března 2024  17:17

    Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

    Jarní bouře ničila před 100 lety Prahu. Napáchala obří škody

    v diskusi je 10 příspěvků

    27. března 2024

    Prahou prošla před 100 lety, 27. března 1924, neobvykle silná jarní bouřka. V části hlavního města...

    Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
    Administrativní pracovník

    Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
    Praha

    Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

    Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

    Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

    Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

    Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

    Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

    Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

    Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

    Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

    S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...