Notebooky s 3,066 GHz poprvé mobilně!

  0:01aktualizováno  0:01
Stejně rychlé jako stolní a přesto mobilní? Intel zkouší další trik, jak vyzrát na příliš mazané výrobce polostolních notebooků a současně přináší levné a rychlé stolní procesory vhodné pro použití i v noteboocích? Jako zákazníci si to můžeme jen pochvalovat! Nebo ne?

Nová úsporná Pentia 4-M nabízí maximálně 2,6 GHz, ovšem mobilní Pentia 4 nabízí již nyní až 3,06 GHz a tak i v mobilní branži Intel překračuje psychologickou hranici 3 GHz. Pochopili jste vše, o čem se v první větě píše? Nám to nebylo úplně jasné, tedy, bylo - a nebylo. Intel zavádí do již tak početné rodiny mobilních procesorů další třídu, která se má postarat o ještě více výkonu za ještě lepší ceny. (A především, mimo scénu přibrzdit "nepatřičné" snahy některých výrobců notebooků...)

Nové mobilní čipy bez přívlastku "M" - tedy jen mobilní Pentium 4, ne mobilní Pentium 4-M (pozor při nákupu!) - jsou koncipovány pro použití v mobilních počítačích, ale spíše větších rozměrů. Tedy pro třídu prozatím příznačně zvanou deskbooky, které někdy obětují i akumulátor - a fungují jako kříženec notebooku a stolního počítače. Tyto notebooky jsou většinou koncipovány pro maximální výkon či minimální cenu, eventuálně jistou kombinaci obojího. Vždy to však jde na úkor velikosti, hmotnosti a doby provozu na akumulátory.

Notebooky.cz - DELL s 3,06 GHzMimo těchto lehce "křížených" procesorů Intel představil i nové čipové sady, stejně jako nové mobilní Celerony. 852PM a 852GME jsou novinky mezi čipovými sadami, podporují DDR 266 i 333 paměti, mají 533MHz sběrnici, zvládnou obsloužit až 2 GB paměti a integrovaná sada GME nabízí i Extreme Graphics 2, tedy co nejlepší integrovanou grafiku, která je schopna si to rozdat (snad) s Mobile Radeonem 7000 a nejstaršími nVidia čipy.

Pentium 4 procesor pro notebooky je postaven na Netburst mikroarchitektuře a podporuje stejně jako nové sady 533MHz sběrnici, nabízí i úsporné funkce jako Enhanced SpeedStep, Deep Sleep a Deeper Sleep. (Pozn.red.: Zkusme si česky překládat - Vylepšený RychlýKrok, Hluboký Spánek a JeštěHlubší Spánek.:-)

Je otázkou, kde je pak vlastně rozdíl mezi P4-M procesory a mobilními P4 CPU? Především, Pentium 4 bez M je stále stolní procesor, obohacený o pár nových vlastností, na úkor spotřeby. Nezvládá se "zpomalit" tak jako jeho P4-M bratr, pracuje celkově na vyšší frekvenci a sázíme i na vyšší provozní napětí. Průměrné emise tepla tak mají být cca dvojnásobné oproti P4-M notebookům, což je posílá do větších notebooků, které jsou schopny emitované teplo efektivně odvést.

Oproti tomu nejrychlejší uvedené Pentium 4-M se může pochlubit sice jen 2,6 GHz. Za to však nabízí pouhé 2 Watty průměrných emisí. O novém mobilním Celeronu na 2,4 GHz tyto informace k dispozici nemáme. Celkově lze však Intel pochválit. I když za jeho uvedením nových rychlých procesorů není altruismus či zájem vyrovnat notebooky stolním PC.

Daleko spíše jde o snahu ztížit výrobcům integraci levných procesorů, samozřejmě stolních, do notebooků. Stále rychleji se rozmáhající trend, který vymazává ziskové marže Intelu z velmi profitabilního trhu - a přesouvá zisk k výrobcům, kteří si mohou se zákazníkem rozdělit příjem z rozdílu mezi cenou stolního a mobilního procesoru, na úkor Intelu!

Nejrychlejší 3,06 GHz stojí 417 dolarů, tedy stále méně nežli nejrychlejší skutečně mobilní Pentium 4-M za 562 dolarů. Jeden z prvních notebooků uvedených na trh je Inspiron 5150 od Dellu, který nabízí za 1799 euro mimo rychlého procesoru 512 MB DDR 333 paměti, ATI Radeon 9000, DVD/CD-R/RW kombo, 40 GB disk, USB 2.0, faxmodem, síť, bezdrátovou síť a za příplatek Bluetooth, k tomu 15palcový displej s rozlišením 1600 x 1200 bodů a Windows XP. Za tu cenu ne nezajímavý kousek. Ale poměrně velký...

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Ve dne manažer, v noci hráč. Lenovo chce jedním strojem uspokojit oba

Nývlt Václav: Lenovo Legion

Lenovo si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého je dnes stále častějším hráčem počítačových her manažer ve středním...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Najdete na iDNES.cz