Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Notebooky v roce 2004: co budou obsahovat za dva roky?

  1:26
Kam míří současné technologie, co můžeme očekávat v noteboocích příštích dvou let. Pojďme ze současnosti vyhlédnout za roh a pokusme se odhadnout, jak bude vypadat vybavení notebooku za pár let: procesory, sběrnice, paměti, grafika, mechaniky - v roce 2004. Zveme Vás na výlet do nedaleké budoucnosti mobilních technologií. Jak může vypadat Váš příští notebook?

Zkusme si odhadnout, co můžeme do roka až dvou najít pod kapotou současných notebooků. Neočekávejte od nás věštění z koule ani prognostiku - hlubší pohled na budoucnost našich tradičních notebooků zvládneme i bez černé magie. Většinu z indicií nám nabízí současnost již nyní: začněme procesory, u kterých je vývoj zatím nejpřekotnější, ale stále více naráží na teplotní hranice a výkonovou výzvu - na co využít výkon nejrychlejšího Pentia 4?

Intel: OtelliniPrezident Intelu Ottelini nám předvádí budoucnost na konferenci IDF: ještě letos dosáhne Pentium 4 taktu 3 GHz a s předstihem před jedinou vážnou konkurencí tak prorazí další symbolickou hranici. To však pro notebookový trh nebude zcela nejpodstatnější - ačkoliv již dnes je možné zahlédnout speciálně chlazený procesor Pentium 4, který se díky špičkové péči nejlepších inženýrů Intelu cítí zcela při síle i v taktu 4,7 GHz, pro notebooky bude rozhodující druhý projekt Intelu, který klade méně důrazu na špičkový výkon, a více na celkovou výkonost systému v kritickém trojúhelníku výpočetní výkon - termální emise - tržní cena.

Pod projektem Banias se skrývá efektivnější procesor a čipová sada, které by měly notebookům zajistit dlouhou dobu výdrže na akumulátory, nízkou tepelnou ztrátovost a solidní výkon. Již jednou však Intel začal s vývojem podobného projektu, a nežli začal žít svým vlastním životem, byl dohoněn klasickou technologií procesorů Pentium II a III - uvidíme, zda Pentium 4-M neprokáže projektu Banias podobnou macešskou službu. Protože informací je zatím pomálu, můžeme jen spekulovat, zda v Banias projektu je zahrnuta i integrace bezpečnostní LaGrande technologie (LT), díky které bude přímo v procesorech zabudována podpora pro systémy ochrany dat a bezpečnostní algoritmy.

iNTELK vývoji podobných procesorů by mohla sloužit současná technologie, která jak dokazuje věčný konkurent AMD, ještě zdaleka nedosloužila - za použití běžných výrobních postupů se podařilo vyrobit nejmenší současný tranzistor. Tranzistory tohoto miničipu měří deset nanometrů, díky tomu jsou takřka šestkrát menší nežli nejmenší sériově produkované tranzistory. AMD si od tohoto inovovaného postupu slibuje především podstatně vyšší integraci - a výtěžnost produkce: na stejném kousku křemíku, který dnes pojme 100 miliónů tranzistorů, by v nedaleké budoucnosti mohl při obdobných nákladech být čip s rovnou miliardou tranzistorů. Technologie, kterou vyvinuli ve spolupráci s University of California je tak velmi pravděpodobným kandidátem na příští generaci CMOS produkce čipů, který by měl zaručit dostatečnou rezervu pro příštích deset let.

S nástupem stále rychlejších čipů již brzy začne dosluhovat sběrnice PCI, která má za sebou roky nerušené, takřka monopolní existence, což lze bez nadsázky v rychle se měnícím prostředí označit za grandiózní úspěch (aniž by jím někdo trpěl), pro budoucnost se již začínají projevovat omezení daná starším designem. Nástupcem má být PCI Express, který by měl od roku 2004 převzít žezlo nad komunikací s periferiemi - v červenci byla přijata oficiální specifikace skupinou PCI-SIG. Nyní se Intel snaží "popohnat" návrháře, aby neotáleli s designem nových komponent využívajích odsouhlaseného PCI Express standardu: dal podnět k založení vývojářské sítě, která již zahrnuje přes 30 významných výrobců komponent - od ATI a Agilent přes FoxConn, LSI a NEC až po nVidii, S3, Trident či Tektronix.

Pokud vše vyjde podle plánů Intelu, v roce 2004 by měla sběrnice PCI Express opanovat zařízení od handheldů až po servery, díky méně vývodům, menší velikosti dosahovat nižších nákladů a menších signálových interferencí, díky čemůž bude možné dosahovat na jednotlivých bodech průtoku zpočátku kolem 2,5 Gbit/s, později až ke 20 Gbitům - s 32 nezávislými cestami a taktem 2,5 GHz (oproti současným 33 MHzům). Ale minulost se s námi nerozloučí tak rychle - ve stolních počítačích a ještě spíše v noteboocích budou nadále koexistovat oba standardy, resp. všechny tři. Do "party" patří i též v červenci odsouhlasená PCI X sběrnice, specifikace 2.0.

Konektor sběrniceZajímavý bude osud AGP sběrnice - ta jako první vznikla právě kvůli "zácpám" na PCI sběrnici, protože enormním nárokům současných grafických adaptérů byla nízko taktovaná sběrnice společná všem periferiím příliš úzká. Avšak s enormní výkonnovou rezervou PCI Express sběrnice by tak mohl nastat opačný proces - návrat zpět k jednotné systémové sběrnici pro všechny aplikace, v každém případě tomu tak naznačuje dobrovolná účast takřka všech, kdo mají v grafice co říci, ve vývojářské síti Intelu.

V pamětích je zatím jasno - ještě si stačí své místo na slunci zasloužit DDR 333 MHz, rychle následované zatím neoficiální, ale již podporovanou DDR pamětí na 400 MHzích, kterou nahradí DDR II standard. O Rambusu a RIMM pamětích jsme již dlouho neslyšeli, ale stále se nevzdává - jsou uváděny nové základní desky a rychlejší paměti - ale do notebooků se na rozdíl od rychlého vstupu DDR na 95 procent nedostane.

Nejpomalejší komponentou v srdci stroje nadále zůstanou pevné disky - sice se na obzoru rýsuje slibný vývoj, ale jak je již zvykem, pouze se slabším dopadem v mobilní branži: Maxtor již nyní uvádí na trh disky s kapacitou až 320 GB při 5400 otáčkách za minutu a 250 GB se 7200 ot/min. Vzhledem k vysokému datovému průtoku obě řady podporují ATA133 a SerialATA rozhraní, které si však musí ještě najít cestu do mobilních zařízení. Hudbou velmi daleké budoucnosti zůstávají jak zmíněné kapacity, tak extrémní výkony též právě uvedené řady Atlas 15K s Ultra320 SCSI rozhraním, 15 tisíci otáčkami a stabilní přenosovou rychlostí až 75 MB za vteřinu. Při této rychlosti otáček a přístupovém času pouze 3,2 milisekundy je pochopitelná "nízká" kapacita 18, 36 a maximálních jen 73 GB. Toto vše se promítne do notebookových disků spíše jako vzdálená ozvěna - z dnešních špičkových otáček 5200 až 5400 otáček vzroste rychlost 2,5" disků na cca 6500 - 7200 otáček, při růstu kapacity ze současných maximálních 60 - 80 GB na realisticky nejvýše 160 - 220 GB v průběhu následujích dvou let.

Grafický čipV grafické oblasti se dočkáme (konečně) vlny 3D akcelerátorů, které se notebookům dlouhou dobu vyhýbaly - a ačkoliv bude jejich výkon limitován nižším taktem mobilních procesorů a omezeními danými úsporným tepelným návrhem, lze očekávat všechny technologie, které známe ze stolních počítačů: s příchodem nového GeForce kinematické efekty, reálnější 3D prostředí a masová podpora nejdříve DirectX 8.1 (v současnosti díky čipu ATI Mobility Radeon a GeForce 4 Go) i v levných noteboocích, a s rostoucím rozšířením notebooků do domácností jako jediný počítač i stále běžnější integrace úsporných verzí špičkových stolních akcelerátorů s nižšími takty a menší grafickou pamětí - za rok až dva tak můžeme v notebooku nižší střední třídy očekávat čip s výkonem někde mezi Radeonem 9000 až 9700 (GF4MX či lepší Go až "GF5MX"), s 32 až 128 MB paměti a úsporným mechanismem, který bude schopen variabilně vypínat části čipu podle jejich skutečného použití. Na 2D výkonu v běžných aplikacích se toho již příliš nezmění - jen přibude více rozhraní pro výstup na televizi a digitálně na displej, k současnému VGA výstupu.

Prohlídku základů klasického notebooku (odhlížíme prozatím od tabletů, které by však mohly za dva roky být na podobné úrovni jako dnešní notebooky, při hmotnosti poloviční a vyšší použitelnosti) ukončíme optickými mechanikami: SONY letos na podzim uvede první kombinované DVD zapisovací mechaniky, které budou podporovat formáty napříč různými standardy a kvazistandardy: DVD+RW, DVD+R, DVD-RW a DVD-R formát vše v jednom. Zápis by měl probíhat čtyřnásobnou rychlostí na (speciální vysokorychlostní) DVD-R média, pro ostatní zbývá nižší 2,4x zápis na DVD+RW/+R a přepis "jen" 2x DVD-RW. Nezapomělo se ani na klasiku: 24x CD-R zápis a 10x CD-RW přepis.

Modulární pozicePodobné mechaniky by se mohly objevit během roku a půl i v noteboocích - první zapisovací DVD mechanika ve slim formátu pro notebook je již také ve výrobě, zatím však vzhledem k cenám, které teprve teď dosáhly rozumné úrovně pro CD-R/RW mechaniky, o ni (pochopitelně) není přílišný zájem. Přesun zde tak bude pomalejší - DVD zápis a přepis bude i za dva roky vyhrazen spíše pro vyšší střední a high end třídu, ale zcela všudypřítomnou bude kombinace DVD/CD-RW mechaniky, která vytlačí na smetiště dějin i dinosaura počítačového věku - disketu!

Doufám, že se Vám náš místy techničtěji zaměřený náhled do budoucna, s hlavou v oblacích a nohami pevně v současné realitě, líbil - a za dva roky můžeme společně zhodnotit, nakolik jsme se v odhadech a předpovědích strefili či mýlili.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...