Eden Mooly předvádí prototyp notebooku Nikiski. Zavřený notebook lze ovládat

Eden Mooly předvádí prototyp notebooku Nikiski. Zavřený notebook lze ovládat skrze průhledné víko a dotykový displej, který je částečně stále zapnutý. Uvnitř běží Windows 8. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Konzumace je pro krávy, my lidé chceme tvořit. Intel brojí proti tabletům

  • 130
Las Vegas (Od zvláštních zpravodajů Technet.cz) - Revoluce přichází. Ultrabooky v sobě spojí výhody tabletů a notebooků. Intel se snaží, aby byly co nejlevnější. Letos se dočkáme i 15" palcových ultrabooků s tloušťkou ne větší než 18 milimetrů.

Eden Mooly, generální ředitel divize počítačových klientů u Intelu, se proslovem na veletrhu CES v Las Vegas opřel do stále rostoucí (ale podle analytiků zpomalující) obliby tabletů. Spotřeba (konzumace) je dobrá pro krávy, my jsme lidé a potřebujeme tvořit, potřebujeme projevit vlastní já, řekl hned v úvodu Mooly ve své typické čapce.

Aniž by tablety přímo zmínil, bylo jasné, že má na mysli právě je. Tablety jsou totiž vhodné především na konzumaci obsahu (audiovizuálního, internetového, atd.), ale na tvorbu nebo přímo na práci se bez dodatečného příslušenství použít nedají. Hlavním nedostatkem je absence klávesnice a aktuálně i nižší výkon. Oproti notebookům jsou však lehčí a co je nezanedbatelné, jsou zásadně víc sexy (podle Moolyho mají takzvaný WOW faktor).

Ultrabooky jsou na trhu teprve několik měsíců. Jejich příchod však znamenal pro notebooky skokové zlepšení. Z tlustých a těžkých strojů se staly stejně výkonné, tenounké a lehké sexy gadgety.

Proto přichází ultrabooky, které v sobě kumulují všechny výhody. Jsou lehké, tenké a sexy jako tablety. A mají výkon a klávesnici jako notebooky. S příchodem Windows 8 se jim dostane i dotykového displeje, takže uživatelé mohou směle kombinovat všechny druhy ovládání.

Na tiskovce Intelu byl k vidění i notebook ovládaný gesty. Funkčnost zástupce firmy předvedl na jednoduché hře, kdy pohybem ruky napínal prak, který v určeném směru vystřeloval nejrůznější předměty.

Intel se softwarovou firmou Nuance navíc pracuje i na ovládání hlasem (po vzoru Siri od Applu). Zatím bude v nabídce devět jazyků včetně japonštiny. Čeština pochopitelně chybí. Přímo na tiskovce byl vidět i prototyp ultrabooku, který lze ovládat gesty (podobně jako Kinect).

Stejně jako tablety jsou i ultrabooky vybaveny senzory pohybu, takže například hry je možné hrát pouhým nakláněním přístroje. Integrovaná GPS je dnes už nezbytností nejen kvůli sociálním sítím jako je Facebook, Twitter nebo Foursquare.

Eden Mooly z Intelu předvádí jeden z hybridních ultrabooků. Rozložený se chová jako notebook, ve složeném tvaru zde máme tablet s velkým displejem.

Ultrabooky také slibují ultrarychlý (instantní) start (stejně jako tablety) a pochopitelně bezdrátovou komunikaci. Bez Bluetooth a wi-fi by to opravdu nešlo. S příchodem specifikace Bluetooth LE (více v tomto článku) se zlomkovou spotřebou energie oproti stávajícímu standardu Bluetooth se jistě dočkáme i dalšího příslušenství a služeb pro tenoučké notebooky.

Ultrabooky byly doposud nabízeny pouze s menším displejem (především s 13palcovou úhlopříčkou). Tento fakt byl pro některé uživatele, alespoň podle Intelu, překážkou pro přechod z notebooku na ultrabook. Letos se však dočkají i tito zájemci. Ultrabooky narostou i do 14" a 15" úhlopříček.

Průhledný touchpad přes celou šířku notebooku

Mooly novinářům předvedl i prototyp notebooku, kterému v Intelu říkají Nikiski. Touchpad je roztažený téměř přes celou šířku stroje a navíc zcela průhledný. Pokud na něj při psaní položíte dlaně (což je při práci na notebooku přirozené), automaticky to rozpozná a přestane se chovat jako touchpad (takže kurzor nikam nechtěně neujíždí). 

Eden Mooly předvádí prototyp notebooku Nikiski. Zavřený notebook lze ovládat
Nikiski v praxi. Zavřený notebook lze stále ovládat skrze průhledné víko a

Eden Mooly předvádí prototyp notebooku Nikiski. Zavřený notebook lze ovládat skrze průhledné víko a dotykový displej, který je částečně stále zapnutý. Uvnitř běží Windows 8.

Když je notebook zavřený, dvě třetiny displeje se vypnou. Funkční zůstane (nebo může zůstat) pouze jedna třetina, která je vidět právě skrz průhledný touchpad (víko), je stále funkční a reaguje na dotyk. Kdykoliv tak můžete kontrolovat došlou poštu, schůzky v kalendáři, atd. skrze Metro aplikace (dotykové rozhraní Windows 8).

Nikiski v praxi. Zavřený notebook lze stále ovládat skrze průhledné víko a

Podobnou funkcionalitu slibovaly už notebooky s příchodem Windows Vista a 7 a s jejich widgety. Bohužel notebooky, které měly ve víku druhý displej pro přehrávání hudby nebo kontrolu výše uvedených položek, na trhu vůbec neprorazily. Velký vliv na to měla jejich vysoká cena. I toho si je Intel vědom a spolu s výrobci (Toshiba, Acer, Asus, atd.) tlačí cenu dolu. První zlevňování ultrabooků proběhlo již loni před Vánoci, více čtěte v tomto článku

Prototyp notebooku Nikiski

Společnost navíc založila fond pro podporu vývoje ultrabooků se základním jměním 300 milionů dolarů, z něhož aktivně podporuje malé, ale nadějné firmy, které by se se svými zlepšováky normálně na trh nedostaly. 

Intel počítá s masovým rozšířením ultrabooků již do konce roku. Ultrabooky zaujmou místo notebooků a měly by konkurovat i tabletům. O to se postarají hybridní modely, které lze rozložit do tvaru notebooku nebo složit "do tabletu". Hranice mezi ultrabooky a tablety se v budoucnu pravděpodobně ještě více setře s tím, jak výrobci tabletů přijdou s tablety doplněnými o hardwarovou klávesnici.

Bylo by dobré, kdyby revoluce, která je v souvislosti s ultrabooky neustále zmiňována, tentokrát skutečně nastala. Zaslouží si to stagnující IT průmysl i uživatelé, kteří se nechovají "jako krávy".

,