Pětina obyvatel může sledovat TV ve špičkové kvalitě. Ilustrační foto.

Pětina obyvatel může sledovat TV ve špičkové kvalitě. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nová éra: Digitální televize začala vysílat naostro

  • 110
Tři programy České televize - ČT1, ČT2 a zpravodajskou stanici ČT24, soukromou Novu a pět stanic Českého rozhlasu nabídne od dnešního poledne řádné digitální vysílání provozované Českými radiokomunikacemi. Ostré digitální vysílání přichází v Česku po pěti letech experimentů. Vysílání bude zpočátku možné naladit pouze v Praze a okolí; to představuje pokrytí 19 procent obyvatel.

Pátek 21. října se zapíše do dějin českého televizního vysílání. Přesné v poledne začalo první regulérní vysílání prostřednictvím technologie DVB-T, která umožňuje přijímat televizní vysílání v digitální podobě i prostřednictvím pozemních vysílačů.

K příjmu je však potřeba speciální digitální tuner, který může být součástí televizního přijímače, ale většinou jej lze pořídit jako set-top box. To je malá krabička, která se jednoduše připojí k televiznímu přijímači.

Slavnostní zahájení ostrého televizního vysílání ve formátu DVB-T
21.10.2005 - 12:00 - Digitální televize v České republice právě začala vysílat naostro .
(fotografie z mobilního telefonu poslaná jako MMS)

 

"V současné době budou přenášet České radiokomunikace (ČRa) na základě jednání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání televizní programy ČT1, ČT2, ČT24 a TV Nova a rozhlasové stanice ČRo 2-Praha, ČRo 3-Vltava, ČRo Leonardo, ČRo D-Dur a Rádio Česko. Po ukončení jednání se za stejných podmínek připojí i rozhlasová stanice Frekvence 1," uvedli dnes představitelé ČRa.

„S řádným digitálním TV vysíláním začínáme na vysílačích Praha-město a Cukrák, dále plánujeme zahájení v Brně a Ostravě během 4 měsíců,“ řekl Ing. Miroslav Čuřín, předseda představenstva a generální ředitel ČRa. Firma se bude snažit o dosažení cílového stavu pokrytí 97% obyvatel v ČR. Mapka aktuálního pokrytí je zde.

I přes zhruba pětiletý testovací provoz, se však stále nepodařilo vyřešit všechny problémy, a tak se například elektronický program (EPG) zatím musí obejít bez diakritiky. V první fázi také nepůjde duální zvuk a formát 16:9.

Pokud vlastníte přijímač s podporou DVB-T,
můžete využít těchto dostupných kanálů (multiplexů):


  • 25. kanál:
    řádný multiplex ČRa
    TV stanice: ČT1, ČT2, ČT24 a TV Nova
    Rozhlas: ČRo 2-Praha, ČRo 3-Vltava, ČRo Leonardo, ČRo D-Dur a Rádio Česko

  • 46. kanál:
    experimentální multiplex CDG
    TV stanice: ČT1, ČT2, ČT24, Prima, TV Nova a TOP TV
    Rozhlas: ČRo 1-Radiožurnál, ČRo 2-Praha, Radio Proglas, Evropa 2, Expresradio a Classic FM

  • 64. kanál (Brno 25. kanál):
    experimentální multiplex Českého Telecomu 
    TV stanice: TV Óčko
  • Pomalý konec experimentu

    Experimentální vysílání začalo v Praze už před pěti lety. Novou technologii, která umožní šíření mnohem většího množství programů než současné analogové vysílání, testovaly kromě Českých radiokomunikací také firmy Czech Digital Group a Český Telecom. Jak se tento experiment líbil našim čtenářům, můžete zjistit zde.

    Jaké programy tedy bude digitální vysílání nabízet? Prozatím to budou ČT 1, ČT 2 a zpravodajský kanál ČT 24. Stejné programy bylo možné přijímat už v experimentálním vysílání. Ale protože šlo o testování celé technologie, mohlo mít vysílání výpadky. Kdo se uchází o licence zjistíte tady.

    „To je také jeden z důvodů, proč si zatím lidé přijímače digitální televize, takzvané set top boxy, moc nekupovali. Naši zákazníci často říkali, že si zařízení koupí až ve chvíli, kdy začne vysílání naostro,“ říká jeden z pražských prodejců set top boxů. Ty se dají pořídit už za cenu pod dva tisíce korun a jednoduše se připojí takřka k jakékoliv současné televizi.

    Kromě programů České televize lze prostřednictvím digitálních přijímačů zachytit i programy Nova, Prima, hudební stanici Óčko a teleshoppingovou TOP TV. Tyto programy však zatím vysílají v experimentálních sítích.

    Vedle stávajících programů České televize by se v prvním naostro vysílajícím multiplexu mohl brzy objevit i sportovní kanál. Televize už potvrdila, že připravuje jeho spuštění. O této možnosti se hovoří hlavně v souvislosti s blížícími se olympijskými hrami.

    O zařazení do multiplexu Českých radiokomunikací jedná také Český rozhlas. Ten by zde chtěl vysílat nové programy Radio Česko, D-dur a Leonardo, které se zatím vysílají jen na internetu.

    Digitální vysílání lze zatím přijímat v Praze a středních Čechách.

    Předseda RRTV: do dvou let mají být čtyři digitální sítě

    Předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Pospíchal se v on-line rozhovoru se čtenáři serveru Technet.iDNES.cz uvedl, že do dvou let mají být zkoordinovány ještě tři další digitální sítě. „ Potom by programová nabídka mohla být opravdu bohatá,“ říká Pospíchal.

    „Myslím, že do půl roku se počet přijímaných stanic u vás nijak nerozšíří. Spouštění televizního vysílání je finančně i časově náročný proces, na který pamatuje současný vysílací zákon se lhůtou 360 dnů po udělení licence,“ vysvětluje dále.

    Karel Hrdý se v on-line rozhovoru ptal na to, co ještě brání tomu přidělit licence novým televizním stanicím? „Udělení licencí celkem nic zvláštního nebrání, je třeba ještě vyhodnotit projekty žadatelů a další podklady a naše Rada může v řádu několika týdnů rozhodovat. My hodnotíme celou řadu hledisek - program, technickou a organizační připravenost a tak dál, najdete v ustanovení §17 vysílacího zákona (231/2001),“ vysvětlil Pospíchal.

    „Jsme však kolektivním orgánem (jako je tomu ostatně všude v Evropě), takže na rozhodování se bude podílet každý ze členů Rady - udělení licence musí být rozhodnuto hlasy devíti členů z celkových třinácti,“ doplnil.

    „Já osobně patřím mezi ty, kteří se domnívají, že zvláštní právní úpravy pro započetí vysílání není nezbytně třeba. Některé definice by jistě bylo dobré legislativně vyřešit, ale to není spojeno hned s počátkem digitálního vysílání,“ odpověděl předseda RRTV na dotaz, proč je třeba jen kvůli vyloženě technické změně vysílacího média novelizovat mediální zákon.

    Jak vypadá rozvoj DVB-T u našich sousedů?

    „V Polsku se spouští zkušební vysílání, na Slovensku taky, v Německu někde více, někde méně se už vysílá, ale mějte na paměti, že tam je podstatně rozšířenější kabelové pokrytí než u nás. V Rakousku také nejsou o moc dál,“ sděluje předseda Rady.

    Další zajímavé odpovědi předsedy RRTV na otázky čtenářů naleznete zde.

    , ,