Nová generace DVD disků bude AODS. Blue-Ray disku, kde jsi?

  • 8
Na první pohled překvapivou zprávu vydala v pátek standardizační komise organizace DVD forum. Standard druhé generace DVD se bude jmenovat Advanced Optical Disk System. Také se ptáte, kam se poděl Blue Ray Disc ?

Kdo sleduje Technet pravidelně, ví, že jsme se o formátu Blue Ray Disc (BRD) zmiňovali jako o nejpravděpodobnějším nástupci současných DVD formátů. Výše zmíněný standard k tomu má všechny předpoklady. Je podporován desítkou významných společností. Má dostatečný kapacitní nárůst oproti současnému DVD. Mysleli jsme si také, že si výrobci vezmou k srdci nářky nás uživatelů a připraví jeden jediný standard pro budoucí generaci DVD disků. Dnes totiž v případě, že si chceme vytvořit přepisovatelný DVD disk, musíme vybírat z více formátů.

Objevily se sice konkurenční standardy, které využívají k zápisu také modrý laser (oproti v současnosti využívanému červenému je laicky řečeno užší), ale předpokládalo se, že si velké firmy stojící za technologií Blue Ray Disc dokáží díky své síle tento formát prosadit. Druhý listopadový pátek ale přinesl informace, které tento předpoklad poněkud vyvracejí.

Blue-Ray Disc od Sony 

Tím zásadním zlomem se totiž stalo prohlášení organizace DVD Fórum, ve kterém se hovoří, že základem příští generace DVD disků se stane formát „Advanced Optical Disc Systém (AODS)“. Přitom DVD Fórum není jen tak ledasjaká organizace. Pod její patronací totiž vznikly první DVD zapisovací a přepisovací formáty. Tuto organizaci podporuje mnoho desítek firem, které se produkcí DVD výrobků zabývají.

AODS kontra Blue Ray Disc

Již v létě jsme vás informovali o formátu AODS, který představily společnosti NEC a Toshiba. Proto jen stručně zopakujeme rozdíly mezi tímto formátem a standardem Blue Ray Disc, jenž byl prezentován na začátku roku. Jedním z hlavních rozdílů je tloušťka krycí vrstvy, jenž u Blue Ray činí 0,1 mm a u AODS 0,6 mm. Z toho vyplývá, že se u výroby AODS mohou využívat substráty připravené pro dnešní generaci DVD, neboť je tato vrstva u současných DVD také veliká 0,6 mm. Oba formáty také samozřejmě používají modrý laser. Další rozdíl nalezneme v kapacitě obou disků. Při zápisu do jedné vrstvy na jedné straně je disk formátu BRD schopen pojmout až 27 GB dat, u konkurence je to ale o téměř 1/4 méně – tedy 20 GB. Při využití oboustranných dvouvrstvých médií tak rozdíl v kapacitě bude činit 28 GB v neprospěch AODS.

AODS přivedly na svět společnosti NEC a Toshiba, které tak jako většina firem sdružených v Blue Ray konsorciu spolupracuje v DVD Fóru. Proč tedy dostalo přednost AODS? Tento formát vlastně ani tak přednost nedostal. Vše bylo způsobeno tím, že BRD nikdo ke standardizačnímu řízení u DVD fóra nepřihlásil, a tak formát NECa a Toshiby prakticky neměl konkurenci. Ne že by standardizační komise nepřihlížela k situaci na trhu, ale patrně se jí zdál AODS formát lépe připravený a hlavně mnohem schůdněji zaveditelný. Jaký je hlavní důvod, proč přijmout tento systém jako základ budoucích DVD systémů a nečekat, až v rámci DVD Fóra požádá o standardizaci svého formátu někdo jiný? Jak výrobci, tak zákazníci mohou profitovat z toho, že k výrobě systémů se základem v AODS nebude potřeba upravovat výrobní linky tolik, jako by to bylo potřeba u konkurenčních formátů.

Pro zákazníka to však může znamenat přesný opak. Zvláště pokud Blue Ray konzorcium bude nakonec hrát podobnou roli jako DVD+RW Aliance u současných DVD disků.