Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nová iniciativa chce zabránit pirátství propagací možností legálního prodeje na internetu

  • 12
Spojením technologických firem, providerů na jedné straně a hudebních vydavatelství spolu s filmovými studii na druhé, chce skupina Arts+Labs ukázat internet jako legální distribuční médium multimediálního obsahu.

Několik velkých technologických a mediálních společností se spojilo v boji proti pirátům a vytvořilo skupinu Arts+Labs.

Ta chce prosazovat internet jako prostor, kde mohou spotřebitelé získávat hudební nahrávky, filmy a televizní pořady bez šíření pirátských kopií.

Poprvé se tak sešly technologické firmy a výrobci mediálního obsahu v jedné místnosti, a nikoli u soudu. Obě strany a zástupci spotřebitelů v posledních letech vedli řadu právních bitev ve snaze uspořádat na internetu práva umělců, distributorů a spotřebitelů.

Představitelé Arts+Labs uvedli, že je jejich hlavním cílem vzdělávat spotřebitele a upozorňovat je na inovace médií a internetových firem. "Je to téměř jako bezpečný sex," říká Mike McCurry z vedení skupiny. "Snažíme se lidem pomoci pochopit, že si užijí něco, co mají rádi, když budou myslet na to, jak ochránit sebe i ostatní," podotkl.

Zakládajícími členy jsou telekomunikace AT&T, mediální skupiny Viacom a NBC Universal, technologická Cisco Systems, softwarový gigant Microsoft a sdružení písňových autorů Songwriters Guild of America.

Arts+Labs má dva předsedy. Jedním je McCurry, který byl tiskovým tajemníkem bývalého prezidenta Billa Clintona. Druhým je Mark McKinnon, který pracoval jako mediální poradce v prezidentské kampani senátora Johna McCaina. Členem poradního výboru Arts+Labs je například Rick Carnes, prezident Songwriters Guild of America.

Hudební průmysl přichází ročně kvůli pirátům podle svých statistik o 12,5 miliardy dolarů. Carnes na tiskové konferenci dodal, že nelegálně stahované písně na internetu převyšují počet těch řádně získaných v poměru 20 ku jedné. Pro skladatele je to podle něj cesta téměř k vyhynutí.

Filmová studia z asociace Motion Picture Association of America přišla v roce 2005 kvůli pirátům o 2,3 miliardy dolarů. Jde o poslední rok, kdy má MPAA statistiky k dispozici, napsala agentura Reuters.