Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 5. 12. 2014 18:09

Nová kosmická loď Orion vyráží na první testy do vesmíru

NASA ve čtvrtek 4.prosince zkouší svou novou loď, která umožní znovu vlastními silami vozit astronauty do vesmíru. Tento první test má ukázat, zda Orion splní všechny předpoklady. Bude trvat zhruba 4,5 hodiny.

14:48
Před chvíli se zastavila rotace lodi a až do druhého zážehu II. stupně (nyní cca za 12 minut) se už neobnoví.
14:43
Zhruba v čase T+3:05 Orion dosáhne svojí maximální výšky na zemským povrchem, cca 5 800 kilometrů nad povrchem Země. O několik minut později se II. stupeň Delty uvede pomocí motorů do takové pozice, aby samotný modul Orion (tedy v podstatě prostor pro posádku) přistál co nejblíže cílovému prostoru (prostor pro manévrování je ovšem omezený, takže pokud předchozí zážeh bude úplně špatný, odchylka může být nenapravitelná). K oddělení II. stupně a Orionu by mělo dojít v T3:23:41. Druhý stupeň Delty ještě krátce zažehne své motory, aby se vzdálil od Orionu a nepadaly po příliš podobné dráze.
14:35
  • Hodinu a půl po startu se Orion přibližuje k pobřeží Spojených států.

    Hodinu a půl po startu se Orion přibližuje k pobřeží Spojených států. / Autor: NASA/Bill Ingalls

14:36
Let trvá zhruba hodinu a půl, vše je zatím zcela v pořádku. Zbývá zhruba 25 do druhého zážehu II. stupně nosiče Delta IV, tak si rychle připomeňme, co stroj po něm čeká. Nejprve přijde krátký test motorů, pak přijde „ostrý“ zážeh, který Orion vynese do maximální výšky. Během stoupání čeká Orion zhruba čtvrthodinový radiační test ve van Allenově pásu, při kterém se vypne část elektroniky na palubě. Přesnější informace o tom, zda zážeh proběhl zcela správně, a tedy i dopadové oblasti Orionu tak budeme mít zhruba za necelou hodinu, až vylétne z oblasti se zvýšenou radiací a znovu se spustí všechny palubní systémy.
14:28
Vedení letu v tuto chvíli dostává z Orionu první podrobná data z letu. Stahovat je bude průběžně během celého letu, ale i tak je důležité, aby se podařilo vylovit modul z moře, protože všechny údaje se na Zem přenášet nebudou. Podmínky v cílovém prostoru jsou zatím příznivé, vlny nejsou příliš mohutné a vítr je do rychlosti 6 m/s.
14:10
Orion se otočil na grilu. Loď změnila jednoduše směr otáčení, rychlost je ovšem stejná, tedy 0,5 stupně za sekundu (plná obrátka tedy trvá 12 minut). Loď provede tři obrátky, „grilování“ tedy bude trvat 36 minut.
14:09
Po prvním obletu Země se motor II. stupně zažehne podruhé a nastartuje Orion k výraznému vzestupu. Orion se dostane na více než 5 tisíc kilometrů od Země jako první loď určená pro pilotovanou posádku od konce programu Apollo. Hlavním důvodem je snaha o prověrku úrovně radiační ochrany lodě, funkce jejích přístrojů v oblasti van Allenových radiačních pásů a měření hodnot v této oblasti i s ohledem na zdraví budoucích posádek. Zážeh také nastaví návratovou dráhu modulu do atmosféry.
14:05
  • Hodinu po startu se Orion pohybuje na noční straně Země. V řídícím středisku...

    Hodinu po startu se Orion pohybuje na noční straně Země. V řídícím středisku panuje plné soustředění. / Autor: NASA/Bill Ingalls

13:56
Pokud byste chtěli i další průběh letu sledovat na videu, stále běží přenos na stránkách NASA NASA
13:53
  • Záběr tří  motorů Orionu, z nichž byl vidět jen žhavý konec, vypadal tak trochu...

    Záběr tří motorů Orionu, z nichž byl vidět jen žhavý konec, vypadal tak trochu jako UFO. / Autor: NASA/Bill Ingalls

13:53
Zatím má jediný problém: jedna ze tří kamer na palubě Orionu poskytuje nekvalitní obraz. NASA zkusí tradiční metodu: kameru vypne a zapne. Když je největší problém nové kosmické lodi špatná kvalita obrazu z kamery, asi připomenutí pro skeptiky, tak je jasné, že se daří...
13:51
  • Zhruba 40 minut po startu se Orion pohyboval nad ostrovem Madagaskar.

    Zhruba 40 minut po startu se Orion pohyboval nad ostrovem Madagaskar. / Autor: NASA/Bill Ingalls

13:48
Orion je zhruba východně od Madagaskaru, dráha je zcela přesná, všechny systémy v pořádku. Orion už se také „griluje“ podle plánu (tedy provádí „barbecue roll“, o kterém jsme psali dříve)
13:36
05.prosince 2014 v 13:35, příspěvek archivován: 05.prosince 2014 v 13:36

#Orion's test is a critical step on our #JourneyToMars. Learn more about how we'll get there: http://t.co/uBW9mDoTss pic.twitter.com/bsZi0MQnEj

13:26
NASA si zatím může jen pochvalovat, jak se dařilo. Už během první fáze startu se ověřovaly některé systémy, především námi zmiňovaný systém LAS, který je jakýmsi „vystřelovacím sedadlem“ pro posádku Orionu, která ji má zachránit v případě potíží. Systém tvoří jakousi nástavbu na modulu s posádkou, vybavenou raketovými motory, která dokáže modul s posádkou oddělit od zbytku nosiče a odnést do bezpečí (a to i v případě potíží na rampě).
13:24
První zážeh II. stupně už je tedy za nás, Orion je přesně na plánované přechodné oběžné dráze. Další zážeh bude zhruba za hodinu a půl.
13:21
  • Poloha Orionu v 13:19, tedy necelou čtvrthodinu po startu

    Poloha Orionu v 13:19, tedy necelou čtvrthodinu po startu / Autor: NASA/Bill Ingalls

13:18
Orion v této fázi letu také dostane pokyn, aby začal pomalu rotovat kolem své osy. Důvodem je jednoduše tepelná ochrana lodi - díky rotaci budou všechny díly namáhány stejně. V NASA se tomuto manévru říká „barbecue roll“ - tedy „otáčení na grilu“.
13:15

Protože obrázek je za tisíc slov, připomeňme si grafikou, jak let vypadá na obrázku, který jsme ukazovali již včera. Orion je teprve na začátku, v modrém úseku na grafu vlevo dole.

  • Profil zkušebního letu lodi Orion. Na vodorovné ose je čas v minutách, na...

    Profil zkušebního letu lodi Orion. Na vodorovné ose je čas v minutách, na svislé výška v námořních mílích (na kilometry je zapotřebí vynásobit cca 1,85). / Autor: NASA

13:15
Motor II. stupně Orionu bude pracovat do T+17:39 (celkem jde tedy o cca 11minutový zážeh). Postupně se blíží na svou přechodnou oběžnou dráhu s minimální výškou 185 a maximální 885 kilometrů a inklinací 28,8 stupně.