Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 5. 12. 2014 18:09

Nová kosmická loď Orion vyráží na první testy do vesmíru

NASA ve čtvrtek 4.prosince zkouší svou novou loď, která umožní znovu vlastními silami vozit astronauty do vesmíru. Tento první test má ukázat, zda Orion splní všechny předpoklady. Bude trvat zhruba 4,5 hodiny.

12:49
Nyní probíhá „hlasování“ odborníků a týmů, kteří jsou nějak zapojení do startu (tedy NASA, v Lockheed-Martin, United Launch Alliance a dalších subdodavatelů). Účastní se ho celkem cca 200 osob a probíhá po několika „kolejích“ u jednotlivých systémů. Zatím se zdá být vše v pořádku.
12:46
Právě jsme vstoupili do plánovaného čtvrthodinového přerušení odpočítávání v čase T-4:00. To znamená, že start probíhá podle plánu, ale v tuto chvíli je raketa v podstatě připravena ke startu a čeká se jen na přesně vybraný okamžik. Zároveň ale musí proběhnout tolik kontrol a komunikace, že se odpočet musí zastavit.
12:45

Pokud se díváte na záběry stojící rakety a divíte se, co to „kouří“, tak jde o přebytky paliva z rakety. Přebytečný kyslík se odvětrává z prostoru na vršku motorů prvního stupně (to je tedy bílý kouř ze středu raketu). Nadbytečného vodíku se inženýři zbavují v plameni vlevo dole.

  • Do pátečního startu, kterému zatím nic nebrání, zbývá dvacet minut.

    Do pátečního startu, kterému zatím nic nebrání, zbývá dvacet minut. / Autor: NASA/Bill Ingalls

12:38
Máme tu zprávu o počasí: vše je v tuto chvíli v pořádku. Směrem ke kosmodromu se pohybovala přeháňka, ale rozpustila. Větší starosti by skutečně mohl nadělat vítr, který se pohybuje těsně po limitem pro start. Má rychlost je cca 21 uzlů (cca 11 m/s), limit je vítr z tohoto směru 22 uzlů. Ale podmínky mají být poměrně stabilní, takže výhled není špatný. Bude ale asi lepší, aby start proběhl hned zkraje startovního okna, během dvou hodin by se průměrná rychlost zvýšit na cca 23 uzlů a start tedy vážně ohrozit.
12:34
Ještě k modulu Orion: Jak asi víte, jde o program, který se potýkal s neustálými změnami požadavků i financování (a dokonce i pojmenování). Když se start povede a program bude pokračovat podle plánu, první lidé se v Orionu do vesmíru podívají někdy v letech 2017 nebo 2018. Následovat by mohla mise k asteroidům (nějakému blízkozemnímu, samozřejmě) a možná do 2030 i pilotovaný let na Mars. Orion však dokáže zabezpečit posádku „jen“ na 21 dní, pro delší lety by tedy k němu byl připojen další modul pro tyto účely.
12:29
V NASA TV se před startem objevil administrátor NASA Charles Bolden, který mluví o významu Orionu pro NASA. Prý má pocit déjà vu. Když přišel k NASA v 70. letech, agentura se podle něj nacházela v podobné situaci jako dnes: program Apollo skončil a nový dopravní prostředek - Space Shuttle - nebyl hotový. Tento program se potýkal s odklady a potížemi, takže USA ani tehdy neměly kosmickou loď pro lidskou posádku. S prvním startem raketoplánu v roce 1981 se mnohým v agentuře výrazně ulevilo, vyplývá z Boldenových slov. První muž NASA také doufá, že první let Orionu bude začátek dlouhé éry letů tohoto prostředku, zase jako v případě raketoplánů, které nakonec létaly 30 let (poslední mise byla STS-135 v červenci 2011
12:19
Počasí rozhodně není ideální, ale kdyby start proběhl právě v tuto chvíli, mohl by proběhnout v pořádku. Zhruba kolem 11té našeho času by naopak meteorologické podmínky start nepovolily. Problémy byly hned dva: raketa by nemohla startovat kvůli srážkám a oblačnosti nad startovací oblasti. (obojí spolu samozřejmě souviselo - srážky padaly z kumulů, které zároveň bránily startu). Počasí se ovšem trochu změnilo, srážky a oblačnost se přesunuly více na jih a nad kosmodromem je přijatelně. Rizikem by mohl být znovu vítr, zvláště, pokud by se start musel odkládat (např. jako včera kvůli lodi, která se dostala do zakázané zóny). Startuje se totiž těsně po východu Slunce, které začne zahřívat zemský povrch, a to může způsobit rozdíl v teplotě mezi zemí a mořem a tedy zesílení větru.
12:17
Do startu zbývá zhruba půl hodiny, tak se vraťme krátce ještě ke včerejším událostem. Zrušení letu nakonec způsobila vada na ventilech s nádržím palivem (kapalným kyslíkem a vodíkem) na prvním stupni rakety Delta IV Heavy. Události podle výrobce (Lockheed-Martin) probíhaly zřejmě takto: po většinu startovacího okna ventily pracovaly zřejmě zcela v pořádku, ale dva odklady startu kvůli silnému větru jejich funkci narušily. Ventily se totiž samozřejmě chladí v důsledku kontaktu s podchlazeným palivem „zpomalily“ a přestaly reagovat na povely. Jakmile se po zrušení startu z nádrží odčerpalo palivo, ventily začaly znovu pracovat, jak mají. Nebylo tedy zapotřebí dělat žádné úpravy či opravy, stačilo jen nechat palivový systém prohřát.
11:56
  • Pohled na oblast startu Orionu ukazuje, že se mraky začínají trhat.

    Pohled na oblast startu Orionu ukazuje, že se mraky začínají trhat. / Autor: NASA/Bill Ingalls

11:40
Mírně se vyjasnilo a povětrnostní podmínky jsou přijatelné pro start. Je 40procentní naděje, že v době plánovaného startu budou nebude počasí vadit.
11:38
Bylo dokončeno čerpání paliva do rakety a čerpadla jsou nyní v jakémsi udržovacím režimu. To znamená, že doplňují palivo, které se odpaří.
11:07
NASA zahájí přímý přenos z dnešního startu přesně v poledne.
11:05
  • Stejně jako na tomto čtvrtečním (4.12. 2014) snímku, se i v pátek (5.12. 2014)...

    Stejně jako na tomto čtvrtečním (4.12. 2014) snímku, se i v pátek (5.12. 2014) začaly plnit nádrže kyslíkem a vodíkem krátce po desáté hodině našeho času. / Autor: NASA

10:56
Tak nakonec byly zveřejněny aktuální zprávy o počasí, které zatím kvůli oblačnosti a srážkám startu nepřeje. Předpokládá se ale, že se počasí stihne do startu vylepšit.
10:49
Když byly ve středu vydány prognózy pravděpodobnosti, že se vzhledem k povětrnostním podmínkám podaří odstartovat, byl podle nich ve čtvrtek 70procentní šance a v pátek pak 60 %, že počasí start umožní. Aktuální informace o počasí zatím nemáme k dispozici.
10:46
Je pátek 5. prosince a přípravy na odložený start Orionu jsou v plném proudu. Před více než hodinou byl dán pokyn k naplnění nádrží rakety Delta IV tekutým vodíkem a kyslíkem. Start je plánován na stejnou dobu jako včera, tedy 13:05 našeho času.
15:48
Podle NASA TV konečné rozhodnutí o odkladu startu souviselo nejen s problémem kolem ventilů. Svou roli sehrála i úroveň energie v bateriích na palubě Orionu. Pokud by se uskutečnil ještě jeden pokus o start, musela by se raketa znovu odpojit od externích zdrojů energie - jako už předtím několikrát. Zřejmě tak hrozilo, že by baterie nevystačily na všechny úkoly naplánované na let (včetně například důležitých měření a pořizování záznamů.) Pokud se budete chtít od NASA nechat znovu napínat, těšíme se na vás zítra znovu po poledni, kdy zahájíme přímý přenos z druhého pokusu o první start lodi Orion.
15:46
  • Orion krátce poté, co vypršelo čtvrteční okno pro start. Další pokus byl...

    Orion krátce poté, co vypršelo čtvrteční okno pro start. Další pokus byl naplánován na pátek 5.12. 2014 na 13:05 našeho času, tedy přesně 24 hodin po tomto pokusu. / Autor: NASA

15:37
04.prosince 2014 v 15:34, příspěvek archivován: 04.prosince 2014 v 15:37

Scrub. Today's planned launch of #Orion is postponed due to valve issue. Our next possible launch window opens at 7:05am ET Friday

15:35
Pro dnešek konec! Je nám líto, ale technici právě doporučili, aby se „operace“ odložila o 24 hodin. Problém s palivovými ventily se nepodařilo vyřešit.