Nová P2P síť Overnet umožňuje legálně stahovat filmy

aktualizováno 
Decentralizovaný Overnet je novou hvězdou na pomyslném nebi P2P sítí. Prostřednictvím jednoduchého klienta lze stahovat jakékoliv typy souborů a ve spolupráci s distributory i legální kopie nezávislých celovečerních filmů.

Programátorský tým MetaMachine, který proslul především P2P klientem eDonkey 2000 (povíme si o něm příští týden), přerušil veškeré práce a podporu svého pilotního projektu, aby vrhl veškeré své síly na zcela novou technologii. Síť nazvaná Overnet je plně decentralizovaná a svou strukturou podobná Gnutelle, je zde ovšem patrná snaha o co nejefektivnější využití sítě a zabudování zajímavých funkcí. Aktuální verze prozatím zakotvila na velmi nízkém čísle 0.30, což jasně naznačuje, že má daleko k ostrému vydání. I přesto se v aplikaci skrývá slibný příslib do budoucna.

Instalace
Existují dvě verze programu, 0.29 a 0.30. První je CLI klient, který byl přepsán také pro Linux, a druhou je verze s grafickým rozhraním (GUI). Uživatelé Windows tedy patrně sáhnou po novějším vydání, ovšem má to jeden zádrhel. Program byl vytvořen v prostředí .NET, je tedy nejprve potřeba z webu Microsoftu nainstalovat .NET Framework a ještě jeho Service Pack 2. Celkem 27 MB modemisty spolehlivě odradí; síť také není určena jim, ale počítačům s rychlejším připojením. Následná instalace samotného programu, která využívá Nullsoft Installer, je už dílem okamžiku.

Overnet

Konfigurace
Overnet je síť strukturou velice blízká Gnutelle. Kromě transferu souborů je potřeba dodatečné pásmo pro přenos informací o chodu sítě, připojených počítačích, sdílených souborech a podobně. Ve vlastostech připojení lze limitovat šíři odchozího a příchozího pásma, počet současných připojení k okolním uzlům a specifikovat komunikační porty. Nastavit lze dále případnou proxy, filtry výrazů, které se nemají zobrazovat vyhledávání, adresáře pro stahované soubory a pokud jste registrovanými platícími uživateli, pak se tu můžete zalogovat pod vlastním jménem. Overnet jinak použije jako vaše uživatelské jméno náhodně generovaný řetězec.

Overnet

Prostředí
Jako obvykle lze procházet několika záložkami: Home nabídne domácí stránku sítě, Shared umožní vybrat sdílené adresáře, Search pak vyhledávat kýžené položky. Zatím můžeme hledat pouze podle klíčových slov a nikoliv podle metadat, je ovšem možné zvolit typ souborů: audio, video, grafika, programy, dokumenty, a také dodatečně podle velikosti souboru a formátu. Chat zatím nefunguje, ale plánuje se zakomponování vlastního IRC klienta. Options jsme probrali v předchozím odstavci a Download slouží ke správě právě probíhajících souborových přenosů. Overnet chytře využívá moderní unikátní klíče (HASH), podle nichž dokáže identifikovat přítomnost totožného souboru na různých počítačích a automaticky stahovat od několika uživatelů zároveň.

Overnet

Celé filmy
Overnet se díky zajímavému partnerství se serverem Transmission Films se stal platformou pro autorizovanou online distribuci celovečerních filmů. Za drobný poplatek necelých dvou dolarů za kus si můžete stáhnout nezávislé filmy z celého světa. Dosud jste je mohli shlédnout pouze pětkrát, pak vypršela licence. Nyní je možné si za vyšší poplatek film ponechat v osobním vlastnictví a dívat se na něj do omrzení, nebo jej sledovat prostřednictvím streamingu z internetu.

Nadějná beta
I přes rané stádium vývoje a absenci některých funkcí vypadá betaverze Overnetu velice zajímavě. Skloubení legálních aktivit s volným sdílením souborů je zajímavé jak pro firmy, tak pro uživatele. Síť je určena především pro "broadband" připojení, ale stále je na využití datového pásma co optimalizovat. Uvidíme, zda ve finále trumfne Gnutellu.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: připojení k neviditelné wi-fi nebo rychlejší start

Tipy a triky pro Windows 10

Vyzkoušejte novou funkci pro rychlé sdílení fotografií a videí. Ukážeme také, jak se připojit k neviditelné wi-fi síti,...

Aplikace vám poradí, kdy zalít kytky, jiná dá nápad na domácí výrobky

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte aplikaci s neustále rozšiřovanou databází zajímavých nápadů na domácí výrobky, průvodce historickými...

Tipy a triky pro Windows 10: kde v systému najdete novinky či jak na rohy

Tipy a triky pro Windows 10

Microsoft přímo ve Windows ukazuje, jaká nová vylepšení v systému provedl. Ukážeme vám i jak deaktivovat aktivní rohy,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz