Gorilí mládě Moja

Gorilí mládě Moja - Gorilí mládě Moja na hřbetě matky v pražské zoo. (18. října 2005) | foto: Zoo Praha - Tereza Mrhálková

Nová reality show odhalí na internetu gorily

  • 16
Na internetu začala "trochu jiná reality show" Odhalení. Účastní se jí tři gorily z pražské zoologické zahrady. Hra potrvá do poloviny ledna příštího roku a její vítěz získá 12 melounů.

Show bude možné sledovat 24 hodin denně na internetové adrese.

Soutěžícími jsou dvě ženy a jeden muž. Jmenují se Kijivu, Shinda a Richard. Mimo soutěž, ale pod dohledem čtrnácti kamer si zahraje mladičký Moja. Pro diváky je jistě pikantním faktem, že jeho pohlaví se zatím nepodařilo přesně určit.

Zajímavé bude sledovat, jak si skupinka, jejíž členové mají dohromady možná vyšší IQ než soutěžící podobné reality show na jiném kanálu, povede. Začnou se chovat jako zvířata, podobně jako v BB? Odhalí nám nebojácně své povahy, jako Vladko z VV? Bude mezi nimi motorkář z Václaváku? Uvidíme...


Soutěžící:Kijivu, Shinda, Richard

Zatím bezpohlavní Moja

Reality show Odhalení kromě internetu poběží na Českém rozhlasu Leonardo, který vysílá v rámci digitálního vysílání (DVB-T) na 25. kanálu multiplexu A. Pravidelné přehledy bude vysílat i Český rozhlas 1, 2 a 3.

Technologie přenosu

Kamery
V prostorách pavilonu je rozmístěno 14 kamer, z nichž 4 jsou dálkově ovladatelné. Sedm kamer pokrývá „halu“, další jsou v „pokojích“ a na „zahradě“. K dispozici jsou také kamery pro noční vidění. V rámci projektu bude probíhat i standardní televizní natáčení.

Zpracování obrazu
V areálu pavilonu goril jsou umístěny technologie pro zpracování a zaznamenání video signálů z instalovaných kamer. Do jednoho místa je staženo 15 kabelů s kompozitním video signálem, který je rozmnožen a pomocí matic a přepínačů přiveden do dvou čtyřvstupých režií. Jednoduše řečeno: editor vysílání si může z 15 možných video signálů nastavit 4 aktivní signály do režie, ve které lze provádět střih i různé efekty. Dvě režie zajistí „vysílání“ do dvou kanálů, přičemž první kanál je primární a druhý kanál je doplňkový. Výstupy z režií jsou zaznamenány ve formátu DVD pro pozdější zpracování a zároveň určeny pro streamování na internetu.

Zároveň je v buňce instalován MPEG2 encoder, který umožní případné doručení „živého vysílání“ do České televize. Zvuk je zajištěn instalováním jednoho ruchového mikrofonu ve vnitřním výběhu a mikroportu v místnosti pro ošetřovatele, samozřejmě vše zakomponováno do vysílání a záznamu obou kanálů.
Zpracování materiálů pro vysílání v České televizi je řešeno v budově Českého rozhlasu. Zde jsou umístěny dvě střižny Avid Media Composer Adrenaline propojené na centrální diskové pole.

Internetové připojení
Buňka v pavilonu goril je připojena k internetu primárně linkou o kapacitě 34 Mbps a záložní o kapacitě 20 Mbps.

Streaming
Internetové připojení umožní vysílat oba signály (režie 1 a 2) ve dvou formátech: Real Video a Windows Media. Oba formáty nabídneme v kvalitě pro uživatele s pomalým připojením 20-100 kbps a ve vysoké kvalitě 100-400 kbps pro uživatele s rychlým připojením.

Samotné internetové vysílání bude spojené i s výzkumem a testováním nového formátu Theora vyvinutého sdružením Xiph.org Foundation. V tomto formátu budeme obraz nabízet ve velmi vysoké kvalitě.