Nová střední třída v grafikách notebooků: časy se mění a nVidia 6600 Go s nimi

  0:01aktualizováno  0:01
Jak rychlý je nový čip 6600 Go? Právě včas stačila nVidia uvést tento kousek. Při startu nové generace sady Centrino nabídla uživatelům jako bonus grafický procesor, který má nabídnout takřka neporazitelný poměr mezi výkonem, cenou a spotřebou - aneb třemi aspekty, které se málokdy podaří výrobcům skloubit. Podařilo se nemožné u GeForce Go?

GeForce Go 6600 i jako MXM modul

nVidia se snaží s novým čipem vyplnit propast, která se na trhu objevila s nástupem velmi výkonných polostolních čipů 6800 Go a současně levným řešením bez vlastní paměti 6200 TC. Druhé jmenované řešení disponuje malou vlastní pamětí, ale celkový výkon přesto připomíná integrovanou sadu, kterou i přes zdařilé mimikry tato sada je - a označení TurboCache je vlastně správné: Turbo je na čipu opravdu jen ta vyrovnávací paměť, sdílená operační paměť je stejně pomalá jako každá jiná jaksi z podstaty věci (operační paměť se s jinou čipovou sadou nezrychlí). Ale nVidia aspoň nežongluje s označeními jako kolega Intel a jeho Extreme Graphics, která je extrémní ve své pomalosti (i když soudě podle pojmenování, marketingová oddělení spolu možná chodí na golf...).

Právě 6600 Go má být ideální doplněk mezi tyto dva naprosté extrémy - 6800 Go se již předvedla v redakčním testu a takový "nářez" v 3D tu ještě nebyl. 6600 slibuje výkon na úrovni předchůdce - čipu FX 5700 Go. Na rozdíl od tohoto čipu však nová 6600 slibuje podstatně nižší spotřebu pouze 13 Wattů (měřeno bez videopaměti), ovšem přepočítáno na propustnost má být vzhledem ke spotřebě až 6,6 rychlejší. Podle nVidie dosahuje čip 6600 výkonu 15,4 megapixelů, zatímco FX5700 pouze 2,3 megapixelu na watt spotřeby. Při typické konfiguraci s taktem 375 MHz pro videočip a 300 MHz pro dedikovanou paměť 128 MB pak přesto dosahuje spotřeba plných 18 Wattů. A to je spotřeba bez mála srovnatelná s plně zatíženým procesorem Pentium M - i úsporná nVidia se tak může stát žroutem energie, i když podstatně menším nežli dřívější čipy.

Nový čip může být taktován mezi kombinací 300/300 (čip/paměť) až 450/350 MHz, navíc lze vybrat mezi pamětí DDR či GDDR3, oproti nejvyšší verzi 6800 zde je maximum 128 MB. Videosběrnice je široká 128 bitů. DirectX 9 je zde plně podporováno, včetně Shader Modelu ve verzi 3.0 a tzv. "High Definition Rendering" pro velmi přesvědčivé měkké barevné přechody.

Pro rychlost nového čipu dokládá nVidia vlastní výsledky měření: 7.200 bodů v 3D Mark 2003 - to by bylo poněkud překvapivě více než dokázal testovaný notebook Umax s čipem nVidia v nejvyšší verzi 6800. K výsledkům měření tak máme jistou nedůvěru, co se týče použité sestavy pro testování - a naladění čipu. nVidia sama uvádí, že se jednalo o kombinaci 450 MHz pro čip a 300 MHz pro paměť, což je téměř na hranici.

Čip se ideálně hodí pro použití v nových noteboocích se sběrnicí PCI Express. Disponuje vlastním nativním rozhraním této sběrnice - a díky třem různým provedením se hodí nejen pro nejrychlejší notebooky, ale zřejmě i ultralehké se dočkají vlastních výkonných grafických čipů - i když případně na úkor výdrže. Čistý čip bez paměti se hodí pro velké notebooky, čip s pamětí posazenou na sobě v podobě multičipové skládanky pro menší lehčí notebooky - a ve formě modulu MXM pro libovolný notebook vybavený touto paticí, která se pomalu stává populární. Díky ní má být možné v rámci jistých teplotních omezení vyměnit čipy 6200, 6600 a 6800 mezi sebou. Tuto patici podporuje i konkurence ATI.

Mimo mnoha zajímavých designerských fíglů - jako přeložení některých funkcí čipu do oblastí schopných pracovat s nižším napětím - se o napájení a jeho regulaci stará nový PowerMizer ve verzi 5.0. Ten umožňuje zakládat napájecí profily, podobně jak je známe třeba z Windows nebo ve vyvinutější verzi ze specializovaných utilit firem Toshiba či v luxusním provedení a la IBM. Ovšem tentokráte nVidia zabodovala - a nabízí to, co Windows postrádají zcela: přímé ovládání jasu displeje pomocí softwarového nastavení funkcí "SmartDimmer" - a její zahrnutí do profilů. Svým má přispět pro snížení spotřeby i paměť GDDR3 - v případě jejího použití pak paměti stačí pro provoz napětí jen 1,8 Voltu, což dále šetří akumulátory.

Nový čip podporuje díky technologii "PureVideo" i akceleraci nových vysokorozlišivých filmů ve formátu HD (v MPEG 2 nebo WMV). Díky němu má být možné i při přehrávání videa v rozlišení HD dosáhnout s notebookem uspokojivých dob provozu na akumulátory. Zda však při přehrávání takového videa dosáhne notebook alespoň na přijatelné dvě hodiny nerušeného požitku z filmu, to je skutečně otázkou.

Mezi výrobci už se to zájemci i tak jen hemží - mimo největších prodejců jako jsou Asus, Gericom, Medion, MSI a Toshiba už se přihlásilo i mnoho výrobců pro velkoobchod (OEM) jako Clevo, FIC, Mitac a Quanta. Již nyní jsou k dispozici čtyři notebooky Toshiba ze sérií Tecra, Portege a QosmioNejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...

Microsoft představil levný tablet Surface Go. Za použitelnost připlatíte

Microsoft Surface Go

Dlouho se o něm spekulovalo, dnes jej Microsoft představil. Desetipalcový tablet Surface Go má zabodovat kombinací...

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?Najdete na iDNES.cz