Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nová technologie bezdrátového přenosu dat nevyžaduje elektřinu

aktualizováno 
Nový objev na poli přenosu dat umožňuje přenášet data bezdrátově, bez toho, aby byla spotřebována elektrická energie. Jeví se tedy jako ideální pro nasazení u mobilních zařízení. Zatím sice na krátkou vzdálenost, ale vývoj postupuje dále.
Asi ještě se již někdy setkali s tím, že jste dlouho mysleli na řešení nějakého problému a pak šel kolem vás kolega, který jednoduchým nápadem vyřešil to, nad čím jste celou hodinu bádali. Vy jste si pak mohli lámat hlavu, jak jen je možné, že jste na něco tak jednoduchého nepřišli sami. Něco podobného možná proběhlo při nalezení nového způsobu bezdrátového přenosu dat, který nevyžaduje ani watt elektrické energie.

Nápad za všechny peníze

Nová technologie není ani tak nová svým základem, jako spíše způsobem využití. „ Měli jsme to neustále před sebou, ale nikoho nenapadlo takové využití,“ říká Dimitrij Šikuljov z Nižnětagilského institutu v ruské Sverdlovské oblasti, kde na tento nápad přišli. Impuls, který v hlavách vědců rozsvítil nápad, byl výpadek elektrické energie. „Všem pracovníkům přestal pracovat počítač, nešla ani síť a my jsme museli najít řešení, jak si potřebná data předávat i za tohoto stavu,“ vysvětluje Šikuljov. Tak zkoušeli různé možnosti, avšak každá z nich ztroskotala. Až přišel jako blesk z čistého nebe nápad s velkým N. „Došlo k tomu při vzpomínce na léta strávená ve školních škamnech,“ přibližuje inženýr Ivan Ivanovič Chytrolinov. „Vedle vědomostí jsem si odtud i odnesl i schopnost improvizace,“ rozvíjí Chytrolinov. A právě při zrodu tohoto nápadu se ruskému inženýrovi schopnost improvizace skutečně hodila.

Jak to funguje

Nově objevený systém vyžaduje minimálně dva operátory, kterými mohou být v případě důkladného proškolení případně i příjemce a odesílatel. Právě na jejich schopnostech pak závisí spolehlivost celé technologie.

Rychlost přenosu se pohybuje v řádech kB za sekundu a ve speciálních případech může dosahovat až několik GB za sekundu, ale v tom případě se výrazným způsobem zvyšují vstupní náklady. Právě při přenosu malého objemu dat patří mezi výhody této technologie zanedbatelné náklady na materiál.

Při pokusech o přenos většího objemu dat dochází až k jejich stoprocentní ztrátě, což je jeden z problémů, který se zatím vědcům nepodařilo vyřešit.

Základní proces přenosu dat tedy vypadá následovně. Odesílatel si vezme tužku a papír. Na tento papír pomocí tužky napíše v jakémkoliv formátu či kódu data, která potřebuje poslat. Čím menší znaky, tím větší objem dat je schopen přenést. Poté, co dokončí tento proces, vybere si z některý z dálkových nosičů (jejichž obrázky vidíte na konci článku) a podle vzoru svůj papír upraví do tvaru vybraného nosiče.

Již tuto práci však za něj může provést operátor. V okamžiku, kdy je nosič připraven, vydá odesílatel (operátor) hlasový či jiný povel, který inicializuje příjemce (operátora). Následně dojde k odeslání dat. Rychlost a přesnost přenosu je v tom okamžiku plně závislá na odbornosti odesíletele, či jeho operátora.

Příjemce následně vezme nosič, převede jej do čtecího tvaru a data převede na libovolnou platformu.

„Zkoušeli jsme, jaké maximální objemy dat lze naráz přenést a využili jsme tzv. zdvojení nosičů,“ vysvětluje Šikuljov. V tomto případě se místo záznamu dat prostřednictvím tužky využilo paměťové zařízení typu karty flash. Na ní byla data zaznamenána a karta pak byla připevněna pomocí lepící pásky k tělu dálkového nosiče. Osvědčilo se využít čtvrté generace nosičů, které sice nejsou tak přesné, ale zato bez větších ztrát přenesou i karty s kapacitou v řádech GB. „Bohužel jsme zatím nedokázali najednou přesunout data v řádech desítek a stovek GB, neboť i při zdvojení dálkových nosičů nedokázal systém připojený pevný disk přenést,“ stěžuje si Chytrolinov.

Osvědčí se technologie?

Bezdrátový, tichý, levný, energeticky nenáročný – to jsou všechno přídomky, kterými se nová technologie může pyšnit. Komerčního nasazení v praxi se však v důsledku svých nedostatků patrně v nejbližší době nedočká.

Druhy přenosových nosičů

Základní univerzální model

Model určený pro rychlý a přenos dat 

Specializovaný druh pro rychlý a přesný přenost menšího objemu dat 

Pomalejší a méně přesný model schopný nést větší objemy dat 

 

 

Další aprílové články:

 • Jaký byl Apríl? Malé ohlédnutí za nejvtipnějším dnem na českém internetu
 • Falešná informace o Gatesově smrti vyvolala poprask v Jižní Koreji
 • Aprílové žertíky na internetu
 • TECHeKONOM: Gates se na Apríla nechal nachytat a rozhovor s fiktivním kanadským premiérem...
 • Nejčtenější

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

  Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

  Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

  Další z rubriky

  Končí služba Mujweb.cz, fungovat začala v minulém století

  Mujweb.cz končí

  Jedna z prvních služeb, kam jste mohli umístit svůj web, končí.

  Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

  Logo společnosti Facebook

  Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

  Facebook odhalil další koordinovanou kampaň. Útočník je zatím neznámý

  Ilustrační snímek

  Sociální síť Facebook pokračuje v boji s cílenými pokusy využít platformu k ovlivňování amerických voličů. Firma...

  Najdete na iDNES.cz