Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nová technologie slibuje mnohem odolnější pevné disky

aktualizováno 
Obzvláště odolný čtecí mechanismus vyvinutý společností TDK se v dnes velice choulostivých pevných discích objeví již brzy. Technologie tak umožní rozšíření pevných disků do ostatních odvětví - do mobilů, navigačních systémů či PDA zařízení.

Není pochyb o tom, že pevný disk je jednou z nejnamáhanějších součástí počítače. Tepelně, a hlavně mechanicky. Není ani těžké uhodnout proč. Běžný disk osobního počítače se otáčí rychlostí 5400 otáček za minutu. Výkonnější série 7200 ot/min a pevné disky do serverů a pracovních stanic dokonce 10 i 15 tisíc otáček za minutu. Proto si musíme položit otázku, jak dlouho by vydržel motor běžného osobního automobilu, kdyby se 24 hodin, 365 dní v roce otáčel 7200 otáčkami za minutu? Asi moc dlouho ne, přitom na obyčejný pevný disk jsou takové nároky kladeny.

Obzvláště choulostivou součástí pevného disku jsou nejenom hlavní ložiska, ale především snímací (čtecí + zapisovací) hlavičky. Ty jsou uloženy na konci nosného ramene, které kmitá mezi jednotlivými stopami. Hlavičky se při práci vznášejí těsně nad povrchem rotujících ploten. Přitom jakýkoliv kontakt s plochou znamená ztrátu nebo poškození dat, které jsou na plotnách uloženy. Proto se se současnými pevnými disky musí manipulovat opatrně a za chodu by se s nimi nemělo manipulovat vůbec.

Většina poruch disků pramení právě od čtecích hlaviček a od jejich pohonného ústrojí. Jejich nadměrné opotřebení je často signalizováno předem, a to zvýšeným hlukem za provozu. Někdy však porucha pevného disku není předem nijak signalizována a přijde náhle. V obou případech však nakonec dojde ke ztrátě na disku uložených dat - což je pro majitele vždy bolestné. Záchrana dat z poškozeného disku je velice obtížná, nákladná a často úplně nemožná.

Pevné disky a záznamová zařízení zaznamenaly v průběhu několika let bouřlivý vývoj. Všechna mechanická ústrojí pevného disku se zjednodušila, změnily se materiály, tisícinásobně stoupla úložná kapacita (z dříve "špičkových" 80 MB na dnešních "průměrných" 80 GB) a otáčky stouply z několika set na tisíce za minutu.

Zvýšila se i hustota záznamu na plotnu, disky se zmenšily - ale choulostivé na manipulaci a na nárazy zůstaly pořád stejně.

Vše by mělo vyřešit až nové hlavové ústrojí s vysokou odolností  proti nárazům. Vyvinula jej společnost TDK za použití technologií Panasonicu. V prvních opravdu odolných pevných discích by nové hlavové ústrojí mělo přežít až ráz rovnající se 1000 g. A to zní opravdu neuvěřitelně.

První kusy by měly dorazit k prvním zákazníkům v polovině příštího roku. TDK si od nové technologie také slibuje rozšíření pevných disků do mnoha přenosných zařízení, jako jsou navigační systémy, PDA nebo mobilní telefony. I když si dnes neumíme například v mobilním telefonu miniaturní pevný disk s kapacitou několik stovek MB představit, vize je to jistě smělá.

Ať bude budoucnost jakákoliv, pro běžné uživatele stolních osobních počítačů alespoň svítá naděje na bezpečněji uložená data a pro výrobce pevných disků zase naděje na další expanzi do nových odvětví.

Na první testy si budeme muset, jak už to tak bývá, ještě nějaký pátek počkat. Ale i kdyby nová technologie přinesla jen z poloviny to, co slibuje, máme se na co těšit.

 Témata: práce, Hluk, Hodiny, Panasonic

Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Nové grafiky Nvidie jsou v Česku neskutečně drahé

Šéf společnosti Nvidia Jensen Huang ukazuje novou generaci grafických karet...

Nvidia oficiálně uvedla novou řadu svých grafických karet pro hráče, o kterých mluví jako o revoluci v grafickém...

Najdete na iDNES.cz