Nová technologie slibuje mnohem odolnější pevné disky

  • 5
Obzvláště odolný čtecí mechanismus vyvinutý společností TDK se v dnes velice choulostivých pevných discích objeví již brzy. Technologie tak umožní rozšíření pevných disků do ostatních odvětví - do mobilů, navigačních systémů či PDA zařízení.

Není pochyb o tom, že pevný disk je jednou z nejnamáhanějších součástí počítače. Tepelně, a hlavně mechanicky. Není ani těžké uhodnout proč. Běžný disk osobního počítače se otáčí rychlostí 5400 otáček za minutu. Výkonnější série 7200 ot/min a pevné disky do serverů a pracovních stanic dokonce 10 i 15 tisíc otáček za minutu. Proto si musíme položit otázku, jak dlouho by vydržel motor běžného osobního automobilu, kdyby se 24 hodin, 365 dní v roce otáčel 7200 otáčkami za minutu? Asi moc dlouho ne, přitom na obyčejný pevný disk jsou takové nároky kladeny.

Obzvláště choulostivou součástí pevného disku jsou nejenom hlavní ložiska, ale především snímací (čtecí + zapisovací) hlavičky. Ty jsou uloženy na konci nosného ramene, které kmitá mezi jednotlivými stopami. Hlavičky se při práci vznášejí těsně nad povrchem rotujících ploten. Přitom jakýkoliv kontakt s plochou znamená ztrátu nebo poškození dat, které jsou na plotnách uloženy. Proto se se současnými pevnými disky musí manipulovat opatrně a za chodu by se s nimi nemělo manipulovat vůbec.

Většina poruch disků pramení právě od čtecích hlaviček a od jejich pohonného ústrojí. Jejich nadměrné opotřebení je často signalizováno předem, a to zvýšeným hlukem za provozu. Někdy však porucha pevného disku není předem nijak signalizována a přijde náhle. V obou případech však nakonec dojde ke ztrátě na disku uložených dat - což je pro majitele vždy bolestné. Záchrana dat z poškozeného disku je velice obtížná, nákladná a často úplně nemožná.

Pevné disky a záznamová zařízení zaznamenaly v průběhu několika let bouřlivý vývoj. Všechna mechanická ústrojí pevného disku se zjednodušila, změnily se materiály, tisícinásobně stoupla úložná kapacita (z dříve "špičkových" 80 MB na dnešních "průměrných" 80 GB) a otáčky stouply z několika set na tisíce za minutu.

Zvýšila se i hustota záznamu na plotnu, disky se zmenšily - ale choulostivé na manipulaci a na nárazy zůstaly pořád stejně.

Vše by mělo vyřešit až nové hlavové ústrojí s vysokou odolností  proti nárazům. Vyvinula jej společnost TDK za použití technologií Panasonicu. V prvních opravdu odolných pevných discích by nové hlavové ústrojí mělo přežít až ráz rovnající se 1000 g. A to zní opravdu neuvěřitelně.

První kusy by měly dorazit k prvním zákazníkům v polovině příštího roku. TDK si od nové technologie také slibuje rozšíření pevných disků do mnoha přenosných zařízení, jako jsou navigační systémy, PDA nebo mobilní telefony. I když si dnes neumíme například v mobilním telefonu miniaturní pevný disk s kapacitou několik stovek MB představit, vize je to jistě smělá.

Ať bude budoucnost jakákoliv, pro běžné uživatele stolních osobních počítačů alespoň svítá naděje na bezpečněji uložená data a pro výrobce pevných disků zase naděje na další expanzi do nových odvětví.

Na první testy si budeme muset, jak už to tak bývá, ještě nějaký pátek počkat. Ale i kdyby nová technologie přinesla jen z poloviny to, co slibuje, máme se na co těšit.

 


Témata: Hluk, Hodiny, Panasonic, práce