Nové grafické čipy NVIDIA

aktualizováno 
Ještě se nestačily v noteboocích plně zabydlet ani první skutečné 3D akcelerátory, které skutečně mají tu čest používat tento název - a už se na trh chystají nové čipy. A především mobilní novinka NV17M.
ATI a NVIDIA si to rozhodně nechtějí nechat ujít - když se ATI se stolním Radeonem 8500 podařilo opět vyrovnat skóre, chystá se NVIDIA přitáhnout šrouby a opět konkurentovi o kousek ujet. Zatím však nemůžeme potvrdit nic stoprocentního, Internetové zpravodajské servery si odporují a spekulují dle možností, pokusme se shrnout, co víme a co by mohla být nejpravděpodobněji brzy na začátku příštího roku realita.

Dle německého magazínu C"t se mají brzy na trhu objevit následovníci obou existujících řad GeForce, NV17 místo GeForce2 (MX) a NV25 jako nástupce GeForce3. Nás bude nejvíce zajímat varianta NV17M, která má být nástupcem současné GeForce2Go a mohlo by se tedy jednat o čip založený na současné řadě GeForce3, s určitými změnami oproti současnému příliš horkému designu. Na NV17M alias možná GeForce3Go (nezní to ani z poloviny tak dobře jako GeForce2Go, uvidíme zda se NVIDIA nenechá zlákat k něčemu klasičtějšímu, například oblíbenému "přívěšku" GeForce3 "Mobile") se již naplno pracuje, resp. vstoupila údajně do výrobní fáze, takže notebooky s tímto čipem bychom mohli mít na stole již v příštím čtvrtletí, pokud bude snadno integrovatelný namísto současného GeForce2Go - což zřejmě bude, jinak by NVIDIA neměla důvod hned dodávat na trh nástupce produktu, po kterém je dostatečná poptávka.

Ať již se jmenuje jakkoliv, mobilní GeForce příští generace se bude velmi pravděpodobně vyrábět stejnou technologií jako nejmodernější současné mobilní procesory s Tualatin jádrem - na 0,13 mikronech. Bude taktován až na 250 MHz (viz současné stolní GeForce MX - maximálně do 200 MHz) a bude podporovat až 64 MB DDR paměti. NV17M bude následovat NV17 - pravděpodobně takřka identický čip, bez dodatku "mobilní", obdoba levného výkonného stolního čipu pro střední nároky: má zcela nahradit populární GeForce2 MX řadu, jejíž výroba již údajně byla zastavena. A pokud jsou pravdivé i další informace z trhu, můžeme se "těšit" na problém: NVIDIA zadává výrobu těchto čipů společnosti TSMC, jejíž 0,13 mikronové produkční linky však ještě nepracují optimálně. Takže pokud se Tchajwanci nepředvedou, nelze vyloučit krátkodobý nedostatek GeForce2 MX čipů bez optimálního následovníka (další z pověstí Webu).

A co nás má vlastně přesvědčit k nákupu novějších čipů? Mobilní uživatel může najít důvodů dostatek, kterýkoliv grafický čip s výjimkou současných špiček GeForce2Go nebo Radeon Mobility nesahá požadavkům dnešních 3D aplikací (čtenáři, čti "hry") ani po kotníky, ovšem na stolní scéně zdaleka tak jasno není. Již dnes, kdy za lineární přírůstky výkonu platíme geometricky narůstající cenou, není segmentace čipů zcela zřejmá. Nová GeForce NV17 má oproti dvojkové MX řadě nabídnout výkonnější T&L jednotku, s Vertex a Pixel Shaderem (pokud chcete vysvětlit, co detailně který výraz znamená, zeptejte se svého náruživě hrajícího potomstva:), které mají umožnit ještě rychlejší propočet náročných 3D scén, ve vyšším rozlišení a hloubce detailu.

NV25 se mobilní techniky ještě chvíli týkat nebude, ale pro úplnost - dvě paralelně pracující Vertex jednotky, 0,13 mikronová architektura, výrazně vyšší takt a konečně hardwarové iDCT aneb podpora pro kvalitní přehrávání DVD videa (něco, co oceníme možná více nežli skvělý 3D výkon v Max Payne či obdobné střílečce) a též hardwarovou podporu skutečného TwinView, tj. podporu dvou monitorů (či displeje a monitoru) najednou. Pravděpodobný název (jak jinak) - GeForce 4.


Témata: Trendy, Notebook

Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Microsoft opět zkusí zaútočit na Apple. Nasadí levný Surface proti iPadu

Nový Microsoft Surface Pro 2

Microsoft podle agentury Bloomberg opět chystá levnější tablet, aby zkusil dobýt zatím neotřesitelnou pozici iPadu....

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Ideální notebook pro děti uhlobaronů. 15" stroj váží jen 990 gramů

Acer Swift 5

Není tomu tak dávno, kdy do kategorie „lehký 15“ notebook“ spadaly modely vážící jen lehce pod dva kilogramy. Acer na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz