Nové iPaqy s XScale, snímačem otisků, WLAN a Bluetooth

  • 1
Po oficiálním uvedení iPaqu 5450 Hewlett Packard potvrdil původní drby o novém stroji, který bude sjednocovat mnohé ze současných nejmodernějších síťových a bezdrátových technologií. Konečně způsob jak komunikovat a být online co nejvyšší možnou rychlostí za všech okolností – pomocí Wireless LAN, Bluetooth i infraportu. Viděli jsme jej v praxi!

Po oficiálním uvedení iPaqu 5450 Hewlett Packard potvrdil původní drby o novém stroji, který bude sjednocovat mnohé ze současných nejmodernějších síťových a bezdrátových technologií. Konečně způsob jak komunikovat a být online co nejvyšší možnou rychlostí za všech okolností - nový iPaq totiž zvládá jak Wireless LAN s plnými 11 Mbit/s v "akčním" cca 200m okruhu, tak Bluetooth s maximálně 1 Mbit v osobním okolí do cca deseti metrů - a v kombinaci s Bluetooth telefonem potenciálně bez omezení dosahu. A další unikátní vlastnosti na sebe nenechají čekat.

iPaq je svým způsobem Nokia mezi diáři - nenabízí ultranové myšlenky, používá to, co tu již je - zatím to "jen" ještě nikdo nestačil integrovat dohromady. Nabízí vždy o něco více nežli konkurence v daném okamžiku - za o něco vyšší cenu, kterou však v případě nejaktuálnějších modelů stejně prakticky není s čím srovnávat.

Nový iPAQ

iPaq 5450 nabízí výkonný procesor XScale na 400 Mhzích, jehož skutečný aplikační výkon se ještě zvýší, až Microsoft "najde čas" a zoptimalizuje jádro Windows CE i pro tento nový procesor, který se stává de facto standardem mezi novými handheldy. Rychlé jádro doplňuje 64 MB operační paměti se 48 MB pevné paměti ROM s aplikacemi a systémem. Oči upoutá a nepustí 240 x 320 bodů reflektivního TFT displeje s 65 tisící barvami.

Komunikačně však iPaq předstihuje veškeré představy - zatímco zbylý hardware může být nalezen poměrně často v nových handheldech, Wireless LAN, Bluetooth a infračervené rozhraní - to jsou trumfy těžko k překonání, navíc napevno integrované v přístroji, bez pomoci externích karet - triumvirát komunikace! Ovšem, vycházejíc z našich zkušeností s Bluetooth handsfree Motoroly a Ericsonského Bluetooth telefonu, stejně jako Wireless LAN adaptéru IBM ThinkPadu X30, všechny tyto milé doplňky budou energeticky nepředstavitelně "žravé" a zatímco notebook má kam sahat do rezerv, nový iPaq bude mít s rozumnou výdrží zřejmě problémy. Asi proto HP také neuvedlo žádné bližší údaje ohledně doby provozu tohoto 206 gramů těžkého drobečka. Rozhodně se vyplatí je vypnout při nepoužívání. Díky integraci uvnitř zbývá iPaqu stále volná pozice pro rozšiřující karty Secure Digital a o něco levnější, ovšem také pomalejší MultiMediaCard.

Posledním trumfem, kterým iPaq reaguje na obavy uživatelů a současně elegantně ujíždí konkurenci, je integrace senzoru pro snímání biometrických informací - tedy snadněji: pro ochranu dat je možné přístup k handheldu pojistit otiskem prstu. Bez Vašeho prstu (či znalosti jistých triků - ani biometrika není neoblafnutelná) by se pak nikdo neměl k iPaqovským datům dostat...

Jako operační systém zde nalezneme Windows CE ve verzi PocketPC 2002, plus všechny obvyklé aplikace, Pocket verze Wordu, Excelu, Internet Exploreru a Media Playeru. I nový iPaq zůstává kompatibilní se starými rozšiřujícími "košilkami" (jacket) dřívějších iPaqů. V dodávce naleznete (již od prosince) USB dokovací stanici, síťový zdroj a softwarové CD. Toť vše za úžasně neodolatelnou cenu 899 Euro.

Další informace včetně většího počtu obrázků najdete zde na Palmare.