Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nové LCD televize Samsung – jaké budou?

aktualizováno 
Po Sony vrhá nové LCD televizory letos do světa i Samsung a tentokrát nesází pouze na skvělý obraz, ale i na originální a netradiční design inspirovaný sklenkou francouzského Bordeaux.

V poslední době se trh se spotřební elektronikou začíná otřásat v základech. Tím nyní nemyslím, že by mělo dojít k nějakému bankrotu velkých společností či k jinému vážnému problému, ale k příchodu řady novinek a především nových trendů.

Mezi novinky bezesporu patří Blu-ray a HD-DVD, které jsou už ve Spojených státech takřka na pultech obchodů (ať už přehrávače, či filmy), konečně se rýsující HDTV v Evropě a vymodlené pozemní digitální vysílání v České republice. Všechno tohle znamená zvyšující se zájem o LCD a plazmové displeje schopné zobrazovat obraz ve vysokém rozlišení.

S rostoucím zájmem však musejí společnosti své výrobky neustále inovovat, aby se odlišovali od konkurence a měly pro zákazníka, alespoň na oko pádné argumenty, proč by si měl vybrat zrovna z jejich nabídky. Existují různé cesty, kterými se lze vydat, a jednou z nich je vytváření designově zajímavých a originálních produktů.

Obývací pokoj a Bordeaux

Samsung tvrdí, že v dnešní době už zákazník netouží pouze po „nějakém“ plochém televizoru, nýbrž po krásném produktu, jenž by ladil s interiérem a podobal se uměleckému dílu. Designéři Samsungu se nechali inspirovat sklenicí s červeňoučkým Bordeaux a hle, na trhu se nám vyloupla celá paleta nových televizorů této značky.

Přístroje jsou vyrobeny z lesklého plastu a to kompletně celé, protože chce mít Samsung jistotu, že budou vypadat dobře, i když se dostane na oči jejich zadní strana. Samozřejmostí jsou zaoblené rohy a perfektně designově zakomponovaný otočný stojan. Přístroje řady R jsou dodávány v několika barevných kombinacích – černé a modré, černé a černé, černé a stříbrné, bílé a vínové, vínové. Druhá jmenovaná barva (pokud je) se týká spodní části televizorů, což je ostatně vidět i na obrázcích. Právě kombinací barev a sestupujícími dolními hranami se snaží Samsung evokovat dojem, že hledíme na sklenku vína.

HD Ready s rozpaky

Při tom všem designování samozřejmě Samsung nezapomněl na kvalitu obrazu, která je bezesporu stále důležitější než vzhled samotného výrobku. Při prezentaci jsme se od zástupců společnosti dozvěděli, že LCD panely použité v nové řadě televizorů, pocházejí z fungl nové linky v korejské továrně a jsou určeny jen pro samotný Samsung. Z ostatních linek míří LCD i pro řadu jiných výrobců televizorů, mezi nimiž je i Sony (to se se Samsungem podílelo na spuštění předposlední výrobní linky). Samsung se proto neváhá prohlašovat za výrobce nejlepších LCD televizí na světě a v první řadě se snaží zákazníka přesvědčit zajímavými technickými specifikacemi svých nejnovějších dítek.

HD Ready televizory budou prodávány s úhlopříčkami o velikostech 26“, 32“, 37“ a 40“, přičemž všechny nabízejí zobrazení 12,8 miliardy barev, 10bitové zpracování signálu, rozlišení 1366x768 bodů, vysoký kontrast, rychlou odezvu, HDMI a velký pozorovací úhel.

Označení HD Ready je však trochu problematické. Jeho přítom na výrobku znamená že zažízení je připraveno pro High Definition video. HD Ready však není v dnešní době ještě zárukou, že bude vámi vybraný displej schopen zobrazit jakýkoliv druh HDTV signálu v plné kvalitě. Zcela přesně to můžeme dokázat i na nových TV Samsungu, které mají rozlišení pouze 1366x768 bodů a v plné kvalitě jsou schopny ukázat tedy jen 720p signál. Nedokáží tedy rozluštit rozlišení 1080i a full HD, nebo-li 1080p.

Více o HDTV se můžete dočíst zde.

DVB-T? Nutno přikoupit

Samsung vybavil nové modely technologií DNIe (oživuje barvy, zaručuje ostrost), přímou podporou herních konzolí, zvukovými efekty SRS TrueSurround XT či velmi chytrým PIP (sledovat můžete v jednu chvíli televizi i obraz z DVD, počítače či jiného externího zdroje signálu).

Trošku nás zaráží, proč není v nitru ani jednoho z nových přístrojů DVB-T tuner. Samsung argumentuje nejistou situací na české televizní scéně, která může v příštích letech přejít z MPEG-2 na MPEG4, ale nám připadá toto alibi nedostatečné. Obyčejný DVB-T tuner by cenu přístroje nijak dramaticky nezvýšil a krom toho, nic Samsungu nebrání řešit možný přechod na jiný kompresní formát podobně jako Sony – tedy pomocí slotu pro speciální kartu, která by signál MPEG-4 převáděla na MPEG-2.

Více se o problematice MPEG2 a MPEG4 kódování dočtete zde.

V katalogu Samsungu se bohužel nenachází ani televize s integrovanými zařízeními (například DVD přehrávačem či rekordérem). Design produktů by taková maličkost rozhodně nenarušila a uživatel, který si nechce pořizovat několik separátních zařízení či komplet domácí kino, by určitě minimálně integraci rekordéru uvítal. Při současné nabídce Samsungu si musí pořídit zvlášť jak tuner, tak rekordér a to znamená zbytečné kabely navíc a míň prostoru okolo televize.

Bordeaux v číslech

Úhlopříčka  26"  32" 37" 40"
Rozlišení  1366x768  1366x768 1366x768 1366x768
Kontrast 3000:1 5000:1 5000:1 5000:1
Odezva 8 ms 8 ms 8 ms 8 ms
Pozorovací úhel  176º / 176º  178º / 178º  176º / 176º  178º / 178º
Podpora HDTV 720p, 1080i 720p, 1080i 720p, 1080i 720p, 1080i
Zvuk  5 W x 2 10 W x 2 10 W x 2 10 W x 2
Vybrané technologie/funkce DNIe, PIP, herní režim DNIe, PIP, herní režim DNIe, PIP, herní režim DNIe, PIP, herní režim

Přečtěte si také:Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Perfektní procesor nestačí, dojem z televizoru Sony zkazil horší panel

Televizor KD-55XF8505 s Android TV.

Na papíře je Sony Bravia KD-55XF8505 výborný televizor, při testu se však ukázalo, že se několik věcí nepovedlo....

Xbox One S a X se naučí HDR formát DolbyVision. Ne všude bude fungovat

Streamovací VOD služba Netflix nabízí tituly i ve 4K HDR kvalitě.

Herní konzole Microsoft Xbox One S a X dostanou s updatem systému schopnost přehrávat pokročilý HDR formát Dolby...

Legenda o nejlepší televizi končí. Porovnali jsme plazmu a OLED

Plazma versus OLED: Která technologie je lepší?

Mnozí majitelé nedají na své plazmové televizory dopustit a v souvislosti s přechodem na DVB-T2 si často stěžují, že...

Najdete na iDNES.cz