Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nové LCD televize Samsung – jaké budou?

aktualizováno 
Po Sony vrhá nové LCD televizory letos do světa i Samsung a tentokrát nesází pouze na skvělý obraz, ale i na originální a netradiční design inspirovaný sklenkou francouzského Bordeaux.

V poslední době se trh se spotřební elektronikou začíná otřásat v základech. Tím nyní nemyslím, že by mělo dojít k nějakému bankrotu velkých společností či k jinému vážnému problému, ale k příchodu řady novinek a především nových trendů.

Mezi novinky bezesporu patří Blu-ray a HD-DVD, které jsou už ve Spojených státech takřka na pultech obchodů (ať už přehrávače, či filmy), konečně se rýsující HDTV v Evropě a vymodlené pozemní digitální vysílání v České republice. Všechno tohle znamená zvyšující se zájem o LCD a plazmové displeje schopné zobrazovat obraz ve vysokém rozlišení.

S rostoucím zájmem však musejí společnosti své výrobky neustále inovovat, aby se odlišovali od konkurence a měly pro zákazníka, alespoň na oko pádné argumenty, proč by si měl vybrat zrovna z jejich nabídky. Existují různé cesty, kterými se lze vydat, a jednou z nich je vytváření designově zajímavých a originálních produktů.

Obývací pokoj a Bordeaux

Samsung tvrdí, že v dnešní době už zákazník netouží pouze po „nějakém“ plochém televizoru, nýbrž po krásném produktu, jenž by ladil s interiérem a podobal se uměleckému dílu. Designéři Samsungu se nechali inspirovat sklenicí s červeňoučkým Bordeaux a hle, na trhu se nám vyloupla celá paleta nových televizorů této značky.

Přístroje jsou vyrobeny z lesklého plastu a to kompletně celé, protože chce mít Samsung jistotu, že budou vypadat dobře, i když se dostane na oči jejich zadní strana. Samozřejmostí jsou zaoblené rohy a perfektně designově zakomponovaný otočný stojan. Přístroje řady R jsou dodávány v několika barevných kombinacích – černé a modré, černé a černé, černé a stříbrné, bílé a vínové, vínové. Druhá jmenovaná barva (pokud je) se týká spodní části televizorů, což je ostatně vidět i na obrázcích. Právě kombinací barev a sestupujícími dolními hranami se snaží Samsung evokovat dojem, že hledíme na sklenku vína.

HD Ready s rozpaky

Při tom všem designování samozřejmě Samsung nezapomněl na kvalitu obrazu, která je bezesporu stále důležitější než vzhled samotného výrobku. Při prezentaci jsme se od zástupců společnosti dozvěděli, že LCD panely použité v nové řadě televizorů, pocházejí z fungl nové linky v korejské továrně a jsou určeny jen pro samotný Samsung. Z ostatních linek míří LCD i pro řadu jiných výrobců televizorů, mezi nimiž je i Sony (to se se Samsungem podílelo na spuštění předposlední výrobní linky). Samsung se proto neváhá prohlašovat za výrobce nejlepších LCD televizí na světě a v první řadě se snaží zákazníka přesvědčit zajímavými technickými specifikacemi svých nejnovějších dítek.

HD Ready televizory budou prodávány s úhlopříčkami o velikostech 26“, 32“, 37“ a 40“, přičemž všechny nabízejí zobrazení 12,8 miliardy barev, 10bitové zpracování signálu, rozlišení 1366x768 bodů, vysoký kontrast, rychlou odezvu, HDMI a velký pozorovací úhel.

Označení HD Ready je však trochu problematické. Jeho přítom na výrobku znamená že zažízení je připraveno pro High Definition video. HD Ready však není v dnešní době ještě zárukou, že bude vámi vybraný displej schopen zobrazit jakýkoliv druh HDTV signálu v plné kvalitě. Zcela přesně to můžeme dokázat i na nových TV Samsungu, které mají rozlišení pouze 1366x768 bodů a v plné kvalitě jsou schopny ukázat tedy jen 720p signál. Nedokáží tedy rozluštit rozlišení 1080i a full HD, nebo-li 1080p.

Více o HDTV se můžete dočíst zde.

DVB-T? Nutno přikoupit

Samsung vybavil nové modely technologií DNIe (oživuje barvy, zaručuje ostrost), přímou podporou herních konzolí, zvukovými efekty SRS TrueSurround XT či velmi chytrým PIP (sledovat můžete v jednu chvíli televizi i obraz z DVD, počítače či jiného externího zdroje signálu).

Trošku nás zaráží, proč není v nitru ani jednoho z nových přístrojů DVB-T tuner. Samsung argumentuje nejistou situací na české televizní scéně, která může v příštích letech přejít z MPEG-2 na MPEG4, ale nám připadá toto alibi nedostatečné. Obyčejný DVB-T tuner by cenu přístroje nijak dramaticky nezvýšil a krom toho, nic Samsungu nebrání řešit možný přechod na jiný kompresní formát podobně jako Sony – tedy pomocí slotu pro speciální kartu, která by signál MPEG-4 převáděla na MPEG-2.

Více se o problematice MPEG2 a MPEG4 kódování dočtete zde.

V katalogu Samsungu se bohužel nenachází ani televize s integrovanými zařízeními (například DVD přehrávačem či rekordérem). Design produktů by taková maličkost rozhodně nenarušila a uživatel, který si nechce pořizovat několik separátních zařízení či komplet domácí kino, by určitě minimálně integraci rekordéru uvítal. Při současné nabídce Samsungu si musí pořídit zvlášť jak tuner, tak rekordér a to znamená zbytečné kabely navíc a míň prostoru okolo televize.

Bordeaux v číslech

Úhlopříčka  26"  32" 37" 40"
Rozlišení  1366x768  1366x768 1366x768 1366x768
Kontrast 3000:1 5000:1 5000:1 5000:1
Odezva 8 ms 8 ms 8 ms 8 ms
Pozorovací úhel  176º / 176º  178º / 178º  176º / 176º  178º / 178º
Podpora HDTV 720p, 1080i 720p, 1080i 720p, 1080i 720p, 1080i
Zvuk  5 W x 2 10 W x 2 10 W x 2 10 W x 2
Vybrané technologie/funkce DNIe, PIP, herní režim DNIe, PIP, herní režim DNIe, PIP, herní režim DNIe, PIP, herní režim

Přečtěte si také:
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Samé osmičky: LG na CES 2018 představí 88" 8K OLED televizor

Osmaosmdesátipalcový 8K televizor bude největším OLED televizorem na CES 2018

S úhlopříčkou 225 centimetrů půjde s pravděpodobností hraničící s jistotou o největší OLED televizor na lasvegaském...

Čtverec nebo obdélník? Modulární MicroLED televizor míří na trh

Nývlt Václav: Samsung The Wall

Překvapení, které na konferenci First Look 2018 čekal málokdo. Modulární televizor s MicroLED zobrazovači se na trh...

Útočníci dokážou zcela zablokovat televizor a těžit na něm bitcoin

ESET Smart Tv security

Teprve před několika týdny se poprvé objevil nový virus pro chytré televize na platformě Android TV, který na pozadí...

Najdete na iDNES.cz