Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nové monitory Samsung: Barvy, které byly dříve tabu

aktualizováno 
Samsung tento týden představil nové LCD monitory, tiskárny a multifunkční zařízení, čímž se zároveň poprvé oficiálně v ČR pustil do vod kancelářské techniky a IT.

Samsung | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Nejvíce bylo představeno nových LCD monitorů. Není se čemu divit, Samsung je v tomto segmentu jedničkou na trhu (15,2 %).

Samsung

V popředí zájmu doslova zářil SyncMaster XL 20, což je první počítačový monitor s technologií LED-BLU, tedy podsvětlením LCD panelu LED diodami.

Tento systém již Samsung používá u displejů některých mobilních telefonů, u monitorů je to však naprostou novinkou.

Podsvětlení LED diodami umožňuje zobrazit výrazně širší gamut (barevné spektrum, tedy maximální počet různých barevných odstínů), než modely s běžným podsvětlovacím panelem.

Skromnější podání barev bylo zatím limitem většiny dostupných LCD monitorů - a proto například profesionální grafici stále často používají klasické CRT monitory.

S LED-BLU se barevná paleta velmi rozšiřuje, a nebude proto problém zobrazit i jemné barevné nuance či doposavad nezobrazitelné odstíny, jako smaragdová zeleň nebo hluboká červeň.

Zatímco běžný LCD monitor dosahuje gamutu 72 % (měřeno ve vztahu k NTSC), LED-BLU tuto hodnotu zvyšuje na 114 %.

Nezanedbatelná je i vysoká životnost tohoto panelu a startovací doba 20 ms. Doba odezvy z šedé do šedé činí 8 ms, kontrastní poměr 1000:1.

Ekonomičtější variantou je monitor SyncMaster 931C. Ten disponuje klasickým podsvětlovacím panelem, ale jeho optimalizací došlo ke zvýšení gamutu na 97 %. 

Doba odezvy z šedé do šedé činí vynikající 2 ms, z černé do bílé to je 5 ms.  

Pro přímé srovnání byla tato dvojice monitorů postavena bezprostředně vedle 19" monitoru Samsung předchozí generace. Rozdíl v kvalitě podání barev, kontrastu a jemnosti podání detailů byl výrazný a zlepšení u nových modelů jednoznačné.   

Samsung

Mimo technologií pro zlepšení kvality obrazu se firma zaměřila i na poněkud prostší, ale rozhodně ne podřadnou vlastnost - ergonomii.  

Model SyncMaster 971P je vybaven podstavcem s unikátním trojitým kloubem, díky čemuž nabízí široké možnosti nastavení na pracovním stole. Natočit se dá všemi směry, a proto vyhoví jak požadavkům na sklon a výšku, tak i jemnému nastavení vůči potenciálním zdrojům světelných odrazů a odlesků.

Na boku spodní části této "nohy" jsou připraveny USB konektory pro připojení periferií a tlačítka pro pohodlnou obsluhu - funkci některých lze naprogramovat.

Kontrastní poměr činí 1500:1, doba odezvy z šedé do šedé 6 ms.

16:9 vs. 16:10

Samsung má v nabídce také širokoúhlý monitor, což se hodí nejen grafikům a programátorům, ale i pro sledování filmů.

Společnost bude vyrábět již pouze monitory v poměru 16:10, nikoli klasických televizních 16:9 (jako je poměr stran filmu na DVD). Důvod je prostý.

Na multimediálním počítači (především s Windows Vista, které širokoúhlé zobrazení přímo podporují) očekávají během přehrávání filmu stálé zobrazení informační a ovládací lišty.

Na té se mohou nacházet jak přehrávací obslužné prvky, tak například hodiny, či výstup instant messengeru. Na 16:9 monitoru by byl tento pruh překryt obrazem (či naopak), na 16:10 se pohodlně "vejde" po něj. 

Ekonomické tiskárny pro domácnosti i malé kanceláře

S prodejem tiskáren a multifunkčních zařízení (tiskárna/kopírka/skener) Samsung v České republice teprve začíná.

Zajímavý je fakt, že v Evropě je na druhé příčce v prodeji těchto přístrojů, a pokud k němu přičteme jeho OEM výrobky (prodávané pod jinými značkami), jde dokonce o příčku prvou.

Samsung

Ve firemní nabídce nalezneme například nejmenší a nejlehčí barevnou laserovou tiskárnu na světě (CLP-300), to samé platí i pro multifunkční zařízení (SCX-4200).

U multifunkčních zařízení mne zaujala možnost skenovat dokumenty přímo na paměťovou kartu či USB paměť, bez nutnosti pouštět počítač.

Samsung

Velmi zdůrazňovaná byla ekonomičnost provozu těchto zařízení - především levným spotřebním materiálem. Na každém balení také naleznete informaci, na kolik výtisků (či kopií) při kterém pokrytí náplně stačí.

Samsung

Jiné stroje jsou určené pro náročnější nasazení v malých a středních podnicích a ve státní správě. Disponují rychlým síťovým rozhraním, velkou (volitelnou) vnitřní pamětí a pro náročné aplikace je lze doplnit 40GB pevným diskem.  

Právě pro úřady či podniky jsou určeny leckteré pokročilé funkce, jako kopírování osobních dokladů (na jeden list papíru lze jednoduše zkopírovat rub i líc dokladu), tisk skládaných plakátů (či posterů) a dalších pokročilých grafických funkcí.

Samsung

Na závěr jsem si nechal elegantní a jednoduchý způsob výměny tonerů. V tiskové hlavě se nachází trojice barevných zásobníků. Každý z nich lze pouhým otočením vyjmout a vyměnit. Tisková hlava má životnost několik náplní, což se také projevuje snížením nákladů na provoz. Pochopitelně jde i o ekologičtější řešení, než v případě výměny celé hlavy.  

O nových technologiích LCD zobrazovačů již brzy přineseme obsáhlejší materiál. Některé zmíněné produkty také zapůjčíme k redakčnímu testu.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Najdete na iDNES.cz