Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nové monitory Samsung: Barvy, které byly dříve tabu

aktualizováno 
Samsung tento týden představil nové LCD monitory, tiskárny a multifunkční zařízení, čímž se zároveň poprvé oficiálně v ČR pustil do vod kancelářské techniky a IT.

Samsung | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Nejvíce bylo představeno nových LCD monitorů. Není se čemu divit, Samsung je v tomto segmentu jedničkou na trhu (15,2 %).

Samsung

V popředí zájmu doslova zářil SyncMaster XL 20, což je první počítačový monitor s technologií LED-BLU, tedy podsvětlením LCD panelu LED diodami.

Tento systém již Samsung používá u displejů některých mobilních telefonů, u monitorů je to však naprostou novinkou.

Podsvětlení LED diodami umožňuje zobrazit výrazně širší gamut (barevné spektrum, tedy maximální počet různých barevných odstínů), než modely s běžným podsvětlovacím panelem.

Skromnější podání barev bylo zatím limitem většiny dostupných LCD monitorů - a proto například profesionální grafici stále často používají klasické CRT monitory.

S LED-BLU se barevná paleta velmi rozšiřuje, a nebude proto problém zobrazit i jemné barevné nuance či doposavad nezobrazitelné odstíny, jako smaragdová zeleň nebo hluboká červeň.

Zatímco běžný LCD monitor dosahuje gamutu 72 % (měřeno ve vztahu k NTSC), LED-BLU tuto hodnotu zvyšuje na 114 %.

Nezanedbatelná je i vysoká životnost tohoto panelu a startovací doba 20 ms. Doba odezvy z šedé do šedé činí 8 ms, kontrastní poměr 1000:1.

Ekonomičtější variantou je monitor SyncMaster 931C. Ten disponuje klasickým podsvětlovacím panelem, ale jeho optimalizací došlo ke zvýšení gamutu na 97 %. 

Doba odezvy z šedé do šedé činí vynikající 2 ms, z černé do bílé to je 5 ms.  

Pro přímé srovnání byla tato dvojice monitorů postavena bezprostředně vedle 19" monitoru Samsung předchozí generace. Rozdíl v kvalitě podání barev, kontrastu a jemnosti podání detailů byl výrazný a zlepšení u nových modelů jednoznačné.   

Samsung

Mimo technologií pro zlepšení kvality obrazu se firma zaměřila i na poněkud prostší, ale rozhodně ne podřadnou vlastnost - ergonomii.  

Model SyncMaster 971P je vybaven podstavcem s unikátním trojitým kloubem, díky čemuž nabízí široké možnosti nastavení na pracovním stole. Natočit se dá všemi směry, a proto vyhoví jak požadavkům na sklon a výšku, tak i jemnému nastavení vůči potenciálním zdrojům světelných odrazů a odlesků.

Na boku spodní části této "nohy" jsou připraveny USB konektory pro připojení periferií a tlačítka pro pohodlnou obsluhu - funkci některých lze naprogramovat.

Kontrastní poměr činí 1500:1, doba odezvy z šedé do šedé 6 ms.

16:9 vs. 16:10

Samsung má v nabídce také širokoúhlý monitor, což se hodí nejen grafikům a programátorům, ale i pro sledování filmů.

Společnost bude vyrábět již pouze monitory v poměru 16:10, nikoli klasických televizních 16:9 (jako je poměr stran filmu na DVD). Důvod je prostý.

Na multimediálním počítači (především s Windows Vista, které širokoúhlé zobrazení přímo podporují) očekávají během přehrávání filmu stálé zobrazení informační a ovládací lišty.

Na té se mohou nacházet jak přehrávací obslužné prvky, tak například hodiny, či výstup instant messengeru. Na 16:9 monitoru by byl tento pruh překryt obrazem (či naopak), na 16:10 se pohodlně "vejde" po něj. 

Ekonomické tiskárny pro domácnosti i malé kanceláře

S prodejem tiskáren a multifunkčních zařízení (tiskárna/kopírka/skener) Samsung v České republice teprve začíná.

Zajímavý je fakt, že v Evropě je na druhé příčce v prodeji těchto přístrojů, a pokud k němu přičteme jeho OEM výrobky (prodávané pod jinými značkami), jde dokonce o příčku prvou.

Samsung

Ve firemní nabídce nalezneme například nejmenší a nejlehčí barevnou laserovou tiskárnu na světě (CLP-300), to samé platí i pro multifunkční zařízení (SCX-4200).

U multifunkčních zařízení mne zaujala možnost skenovat dokumenty přímo na paměťovou kartu či USB paměť, bez nutnosti pouštět počítač.

Samsung

Velmi zdůrazňovaná byla ekonomičnost provozu těchto zařízení - především levným spotřebním materiálem. Na každém balení také naleznete informaci, na kolik výtisků (či kopií) při kterém pokrytí náplně stačí.

Samsung

Jiné stroje jsou určené pro náročnější nasazení v malých a středních podnicích a ve státní správě. Disponují rychlým síťovým rozhraním, velkou (volitelnou) vnitřní pamětí a pro náročné aplikace je lze doplnit 40GB pevným diskem.  

Právě pro úřady či podniky jsou určeny leckteré pokročilé funkce, jako kopírování osobních dokladů (na jeden list papíru lze jednoduše zkopírovat rub i líc dokladu), tisk skládaných plakátů (či posterů) a dalších pokročilých grafických funkcí.

Samsung

Na závěr jsem si nechal elegantní a jednoduchý způsob výměny tonerů. V tiskové hlavě se nachází trojice barevných zásobníků. Každý z nich lze pouhým otočením vyjmout a vyměnit. Tisková hlava má životnost několik náplní, což se také projevuje snížením nákladů na provoz. Pochopitelně jde i o ekologičtější řešení, než v případě výměny celé hlavy.  

O nových technologiích LCD zobrazovačů již brzy přineseme obsáhlejší materiál. Některé zmíněné produkty také zapůjčíme k redakčnímu testu.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

SÚJB vyvrací křivé obvinění Moskvy o možné výrobě jedu novičok v Česku

Vyšetřování útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury (8. března 2018)

Látka, kterou byl v Anglii otráven ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija, mohla podle ruské diplomacie...

AMD musí opravit chyby u svých procesorů

Dlouho očekávané procesory AMD Ryzen 7 přišly na trh.

Společnost AMD potvrdila více než deset bezpečnostních nedostatků, které objevila jedna izraelská firma. Ta byla...

Apple uvedl nový iPad. Je určený pro školy a dražší, než se čekalo

Nový iPad 2018 se snaží prosadit do škol

Apple v úterý uvedl nový iPad s úhlopříčkou 9,7 palce. Model nahrazuje klasický starší iPad a nově do této kategorie...

Najdete na iDNES.cz