Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nové monitory Samsung: Barvy, které byly dříve tabu

aktualizováno 
Samsung tento týden představil nové LCD monitory, tiskárny a multifunkční zařízení, čímž se zároveň poprvé oficiálně v ČR pustil do vod kancelářské techniky a IT.

Samsung | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Nejvíce bylo představeno nových LCD monitorů. Není se čemu divit, Samsung je v tomto segmentu jedničkou na trhu (15,2 %).

Samsung

V popředí zájmu doslova zářil SyncMaster XL 20, což je první počítačový monitor s technologií LED-BLU, tedy podsvětlením LCD panelu LED diodami.

Tento systém již Samsung používá u displejů některých mobilních telefonů, u monitorů je to však naprostou novinkou.

Podsvětlení LED diodami umožňuje zobrazit výrazně širší gamut (barevné spektrum, tedy maximální počet různých barevných odstínů), než modely s běžným podsvětlovacím panelem.

Skromnější podání barev bylo zatím limitem většiny dostupných LCD monitorů - a proto například profesionální grafici stále často používají klasické CRT monitory.

S LED-BLU se barevná paleta velmi rozšiřuje, a nebude proto problém zobrazit i jemné barevné nuance či doposavad nezobrazitelné odstíny, jako smaragdová zeleň nebo hluboká červeň.

Zatímco běžný LCD monitor dosahuje gamutu 72 % (měřeno ve vztahu k NTSC), LED-BLU tuto hodnotu zvyšuje na 114 %.

Nezanedbatelná je i vysoká životnost tohoto panelu a startovací doba 20 ms. Doba odezvy z šedé do šedé činí 8 ms, kontrastní poměr 1000:1.

Ekonomičtější variantou je monitor SyncMaster 931C. Ten disponuje klasickým podsvětlovacím panelem, ale jeho optimalizací došlo ke zvýšení gamutu na 97 %. 

Doba odezvy z šedé do šedé činí vynikající 2 ms, z černé do bílé to je 5 ms.  

Pro přímé srovnání byla tato dvojice monitorů postavena bezprostředně vedle 19" monitoru Samsung předchozí generace. Rozdíl v kvalitě podání barev, kontrastu a jemnosti podání detailů byl výrazný a zlepšení u nových modelů jednoznačné.   

Samsung

Mimo technologií pro zlepšení kvality obrazu se firma zaměřila i na poněkud prostší, ale rozhodně ne podřadnou vlastnost - ergonomii.  

Model SyncMaster 971P je vybaven podstavcem s unikátním trojitým kloubem, díky čemuž nabízí široké možnosti nastavení na pracovním stole. Natočit se dá všemi směry, a proto vyhoví jak požadavkům na sklon a výšku, tak i jemnému nastavení vůči potenciálním zdrojům světelných odrazů a odlesků.

Na boku spodní části této "nohy" jsou připraveny USB konektory pro připojení periferií a tlačítka pro pohodlnou obsluhu - funkci některých lze naprogramovat.

Kontrastní poměr činí 1500:1, doba odezvy z šedé do šedé 6 ms.

16:9 vs. 16:10

Samsung má v nabídce také širokoúhlý monitor, což se hodí nejen grafikům a programátorům, ale i pro sledování filmů.

Společnost bude vyrábět již pouze monitory v poměru 16:10, nikoli klasických televizních 16:9 (jako je poměr stran filmu na DVD). Důvod je prostý.

Na multimediálním počítači (především s Windows Vista, které širokoúhlé zobrazení přímo podporují) očekávají během přehrávání filmu stálé zobrazení informační a ovládací lišty.

Na té se mohou nacházet jak přehrávací obslužné prvky, tak například hodiny, či výstup instant messengeru. Na 16:9 monitoru by byl tento pruh překryt obrazem (či naopak), na 16:10 se pohodlně "vejde" po něj. 

Ekonomické tiskárny pro domácnosti i malé kanceláře

S prodejem tiskáren a multifunkčních zařízení (tiskárna/kopírka/skener) Samsung v České republice teprve začíná.

Zajímavý je fakt, že v Evropě je na druhé příčce v prodeji těchto přístrojů, a pokud k němu přičteme jeho OEM výrobky (prodávané pod jinými značkami), jde dokonce o příčku prvou.

Samsung

Ve firemní nabídce nalezneme například nejmenší a nejlehčí barevnou laserovou tiskárnu na světě (CLP-300), to samé platí i pro multifunkční zařízení (SCX-4200).

U multifunkčních zařízení mne zaujala možnost skenovat dokumenty přímo na paměťovou kartu či USB paměť, bez nutnosti pouštět počítač.

Samsung

Velmi zdůrazňovaná byla ekonomičnost provozu těchto zařízení - především levným spotřebním materiálem. Na každém balení také naleznete informaci, na kolik výtisků (či kopií) při kterém pokrytí náplně stačí.

Samsung

Jiné stroje jsou určené pro náročnější nasazení v malých a středních podnicích a ve státní správě. Disponují rychlým síťovým rozhraním, velkou (volitelnou) vnitřní pamětí a pro náročné aplikace je lze doplnit 40GB pevným diskem.  

Právě pro úřady či podniky jsou určeny leckteré pokročilé funkce, jako kopírování osobních dokladů (na jeden list papíru lze jednoduše zkopírovat rub i líc dokladu), tisk skládaných plakátů (či posterů) a dalších pokročilých grafických funkcí.

Samsung

Na závěr jsem si nechal elegantní a jednoduchý způsob výměny tonerů. V tiskové hlavě se nachází trojice barevných zásobníků. Každý z nich lze pouhým otočením vyjmout a vyměnit. Tisková hlava má životnost několik náplní, což se také projevuje snížením nákladů na provoz. Pochopitelně jde i o ekologičtější řešení, než v případě výměny celé hlavy.  

O nových technologiích LCD zobrazovačů již brzy přineseme obsáhlejší materiál. Některé zmíněné produkty také zapůjčíme k redakčnímu testu.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Intel se chce zbavit závislosti na klasických počítačích

(ilustrační snímek)

Společnost Intel se stále více snaží oprostit od závislosti na x86 platformě. Tento krok ovšem není náhlý, firma na něm...

Čínští policisté zkoušejí brýle, díky kterým poznají zločince za jízdy

Největší tepnou Pekingu právě projíždějí vozy s SPZ s lichými číslem na konci.

Brýle s umělou inteligencí rozpoznávaly kriminálníky doposud jen v davu. Nyní je policisté v Číně úspěšně otestovali i...

Tunelovací společnost Elona Muska začala prodávat plamenomety za 10 tisíc

Muskova společnost The Boring Company bude prodávat plamenomet

The Boring Company, tunelovací společnost založená Elonem Muskem, nyní na webu nabízí plamenomety. V předprodeji stojí...

Najdete na iDNES.cz