Nová služba iDNES.cz: fotoalbum Rajče.net

Nová služba iDNES.cz: fotoalbum Rajče.net | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Nově na iDNES.cz: Fotoalbum, se kterým si poradí i vaše babička

  • 9
Internetové fotoalbum, se kterým může své fotky za pár minut sdílet a vystavovat úplně každý. Jednoduchá obsluha, neomezený prostor a žádné poplatky. To jsou zásadní vlastnosti nové služby zpravodajského portálu iDNES.cz.

S Rajčetem dokáže vytvořit své internetové fotoalbum během pár minut úplně každý. Nepotřebujete k tomu nic jiného než počítač připojený k internetu, fotografie a zdarma registrovaný účet na www.rajce.net

Naše fotoalbum můžete použít, ať už chcete své snímky ukázat všem, nebo jen vybraným kamarádům - prohlížení alb lze chránit heslem, případně je úplně skrýt před zraky veřejnosti.

Služba běží na serverech iDNES, díky čemuž jsou zaručeny vysoké rychlosti prohlížení i nahrávání fotografií a stálá dostupnost. Nahrání velkého fotoalba tedy může trvat jenom pár minut - záleží především na rychlosti vašeho připojení.  

Začínáme, aneb registrace do 30ti sekund

Na hlavní stránce Rajčete stačí kliknout na záložku "vytvořit účet" a zobrazí se Vám registrační formulář.


Není nijak obsáhlý, jediným osobním údajem je e-mailová adresa, na kterou Vám bude potvrzena registrace.

Druhým a posledním krokem je stáhnutí malého programu, který nainstalujete na svůj počítač a s jehož pomocí budete alba vytvářet a nahrávat.

První krůčky, první album

Po spuštění programu Rajce.exe se zobrazí okno, do kterého vyplníte svoji e-mailovou adresu (při registraci zvolenou) a heslo. Tím se přihlásíte do systému Rajčete a můžete vytvářet, upravovat či mazat svá alba.

Po úspěšném přihlášení se zobrazí přehled adresářů v počítači. Vyberete složku, kde máte připraveny fotografie, které chcete do alba vložit, respektive ze kterých chcete album vytvořit.

Výhodou obslužného programu je fakt, že fotky před vkládáním do alba nemusíte nijak třídit, ani upravovat - to vše v programu vyřešíte dále.

V následujícím kroku zvolíte vhodný název alba a jeho stručný (a nejlépe i výstižný) popis. Pokud zamýšlíte album učinit jako veřejně přístupné, je vhodné ho zařadit i do jedné z předdefinovaných tematických kategorií (přátelé / města...). Tím usnadníte jeho vyhledávání.

Pokud naopak tvoříte album soukromé, které má být před zraky veřejnosti skryto, zaškrtněte volbu "schovat album", případně nastavte uživatelské jméno a heslo, které je poté nutné zadat pro přístup.

Tyto přihlašovací údaje pak sdělíte vybraným osobám, bez nich se do alba nikdo nepodívá.

Vybíráme a popisujeme obrázky

V dalším dialogovém okně se zobrazí náhledy všech obrázkových souborů, které se nacházejí ve dříve zvoleném adresáři.

Do svého alba můžete zařadit všechny fotky "sakum-prásk", nebo označením příslušných náhledů vybírat jednotlivé snímky. Obrázky focené na výšku otočíte do správné polohy.

Každé fotce lze přiřadit nadpis a popisek, který se bude při prohlížení zobrazovat.

Upload na internet

V dalším kroku jsou fotografie nahrány na server. Během přenosu je každému snímku sníženo rozlišení (na 700 x 523 pixelů u 4:3 snímků), je zkomprimován (na zhruba 70 - 90 kB) a vytvořeny thumbnaily pro index náhledů.

Kladete si otázku, proč se snímky nenahrávají v plné kvalitě a velikosti?

 Náhled na otevřené fotoalbum
 
Fotoalbum může obsahovat i stovky snímků. Po jeho otevření se zobrazí tabulka s náhledy. Jejich počet a velikost závisí na rozlišení monitoru (tento náhled tvoří čtyři screenshoty).

 Prohlížení obrázků
 
 
Po kliknutí na zmenšeninu v náhledu se zobrazí snímek v plné velikosti. Pomocí tlačítek "další" a "předchozí" listujete albem, tlačítko "zpět" vás pak vrátí na náhled miniatur snímků.

 Hledání na Rajčeti
 

Ihned na titulní stránce se v rámečku nacházejí odkazy na jednotlivé kategorie fotografií. Každá kategorie je jinak velkým písmem - čím větší font, tím více alb se v dané kategorii nachází. Po rozkliknutí kategorie se dostanete na seznam všech jejích alb - vždy s jedním úvodním obrázkem. 

V tomto přehledu jsou i alba chráněná heslem (bez něj je však nejde prohlížet), naopak alba s atributem "schovat album" v přehledu chybí.   

Je to dáno tím, že moderní digitální fotoaparáty tvoří veliké snímky - svým rozlišením by se nevešly na plochu monitoru (viděli byste jen jejich část) a objemově jsou tak velké, že s pomalejším internetovým připojením byste  na jejich zobrazení dlouho čekali. Po těchto úpravách uvidíte snímky rychle a bez čekání. 

.

.

 Podrobnosti u každého snímku: EXIF data

Parametry změn nemůžete nijak ovlivnit, ale ani pokročilé uživatele to nemusí nijak zásadně mrzet - všechny úpravy jsou provedeny kvalitně a na výsledných obrázcích není žádná degradace kvality vidět.

Systém správně rozpozná snímky focené "na výšku" a během úprav nedochází k jejich deformaci.

Podělte se o album s kamarády

Album si samozřejmě nebudete chtít prohlížet sami. Proto je v programu Rajčete integrována funkce posílání odkazů na alba e-mailem.

Říkali jste si někdy při pohledu na pěknou fotku:"Čím to asi fotil?" Na Rajčeti si takovou otázku klást nemusíte. Pod každým snímkem jsou zobrazeny podrobné informace o vzniku fotky - jakým fotoaparátem, přesný datum a čas, použitý čas, clonu, ohnisko a citlivost.

Tyto informace Rajče získává přímo ze souborů - vytváří je každý digitální fotoaparát během focení.

(příklad na obrázku: fotoaparát Olympus C-765, vyfoceno 26. prosince 2006 ve 12 hodin 27 minut a 52 sekund. Foceno na relativně dlouhou 1/30, s clonou F2,8, ohniskem 6,3 mm a citlivostí ISO 125).


Vše je předvyplněné, stačí zadat adresáta a případně připsat pozdrav či vzkaz.

Úpravy alba a nastavení uživatele

Album je možno kdykoli upravit - některé fotky vyřadit, jiné naopak přidat. Jeden uživatel může mít neomezený počet vlastních alb.  Profil uživatele můžete doplnit o rozšiřující údaje jako je jméno, webová stránka a osobní popis (volný text, tedy cokoli vás napadne).

Vyzkoušejte sami

Pro lepší představu, jak Rajče funguje, se můžete mrknout na ukázkové fotoalbum se záběry nočního Londýna. Snímky jsem fotil z ruky a "za běhu", takže rozhodně nejsou optimální ... ale o to tu nejde.

A co vy? 

Máte na pevném disku složku se zajímavými fotkami? Nestihli jste se ještě kamarádům pochlubit silvestrovskými záběry? Nechcete staré spolužáky překvapit dávno zapomenutými společnými snímky? Pokud je odpověď alespoň na jednu otázku "ano", vytvořte z nich fotoalbum na Rajčeti.