Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nové procesory Intel: nástupce Core2Duo a inspirace u AMD

aktualizováno 
Válka mezi předními výrobci procesorů, AMD a Intelem, se dostává do dalšího kola. Intel připravuje osmijádrové procesory, nástupce Core2Duo a použije některé osvědčené technologie AMD. Co náš čeká v příštích měsících?

Intel Core2Quatro

Nejprve se podívejme na současnou situaci u Intelu a na trhu obecně. Intel v současnosti rozvíjí architekturu Core. Bohužel současná nabídka procesorů na architektuře Core je, alespoň co se desktopu týká, značně omezena. Dnes se vlastně omezuje pouze na dvoujádrové Core2Duo a 4jádrové Core 2 Quad a samozřejmě modely edice Extreme edition (někdy přezdívány extreme expensive).

Core2Duo – čtyři jádra za 7000 korun již brzy!

Problém desktopové nabídky Intelu je cena Core2Duo. Vlastně žádný z dnes nabízených nových Core není dostupný pod 4000 Kč s DPH, vzhledem k nabídce konkurenčního AMD, které nabízí například model X2 4200+ EE výkonově srovnatelný s modely E6300 a E4300 o celé dva tisíce korun levněji. Intel již naplánoval na konec dubna první slevy Core v tomto roce a uvede i několik ,,nových“ modelů. Nedávno se na jednom zahraničním serveru objevila tabulka srovnávající situaci mezi AMD a Intelem po dubnových slevách.

TEST: AMD X2 4200+ EE proti E6300

Ceny procesorů obecně poklesnou, ale Intelu se nepodaří dostat se na cenovou úroveň AMD. Výkonově srovnatelné modely budou X2 4000+ a E4300. AMD 4400+ už bude výkonově na úrovni E6320-E6420, ale cenový rozdíl bude propastný v neprospěch Intelu. Navíc Intel nám dost znepřehlední situaci v označení modelů. Na trhu se co nevidět objeví modely s koncovkou 20. Ty budou mít vždy jádro Conroe a tedy 4 MB vyrovnávací cache. To se ale ve výkonu projeví pouze ve specifických aplikacích. Tedy to je spíše čistě marketingový krok. Modely s jádrem Conroe a 4 MB cache byly do této doby jen E6600 a E6700. Modely E4300, E6300 a E6400 mají poloviční vyrovnávací paměť, tedy 2 MB. Cosi se mluví o levných jednojádrových Core, ale kdoví, kdy ty uvidíme.


Aby toho nebylo málo, tak se ve třetím čtvrtletí objeví ještě modely  E6550, E6750 a E6850. Ty budou mít jádro Conroe 4MB cache, ale posílí na frekvencích, což je u Core2Duo přínos výkonu veliký. Model E6550 bude mít 2,33 Ghz (E6300 má 1,86Ghz) a model E6850 bude mít dokonce rovné 3 GHz. Tyto modely s koncovkou 50 budou mít navíc FSB1333MHz oproti současným 1066 Mhz. Přibližně v tom samém období dojde k výrazným úpravám cen procesorů Core2Duo a to hlavně kvůli nástupu zcela nové generace procesorů AMD. Například model E6550 na 2,33 GHz má stát 163 dolarů, tedy to, co bude stát po dubnových slevách model E6320 na 1,86 GHz. Nejzajímavější však bude cena 4jádrového modelu Q6600 s jádrem Kentsfield, který se bude prodávat za nějakých 7000-7500 korun s daní, proti současným 20 000 korunám. To je tedy odpověď na otázku, kdy se čtyřjádrové procesory stanou pro domácnosti dostupné.

Penryn, Wolfdale a Yorkfield – ještě lepší Core2Duo!

A co bude dál? V první čtvrtině roku 2008 přijdou na trh současná Core vyrobená již místo 65nm výrobního postupu 45nm! Jádra ponesou nové názvy Penryn (notebooky), Wolfdale (desktop) a Yorkfield (quad-core). Opět vyšší frekvence, FSB 1333 Mhz a nižší spotřeba – prostě ty věci jako vždy, když se přechází na nižší výrobu (tedy se alespoň očekávají). Opět ani zmínka o nějakých jednojádrových procesorech.

TEST: Modely Core2Duo kompletně v testu

Nové procesory budou založené na současné mikroarchitektuře Intel Core a využívat budou nejnovější 45nm Hi-K výrobní technologii s tranzistorovým designem založeným na Hi-K kovových branách s příměsí hafnia. Podle Intelu je v současnosti v různých fázích vývoje více než 15 Hi-K produktů a Intel uvádí, že do konce roku bude mít 2 továrny vyrábějící 45nm procesory a další 2 v roce 2008. Ostatně v posledních dnech se objevilo několik zpráv o výstavbách nových továren Intelu po celém světě.

Čtyřjárová verze procesoru Penrynu – Yorkfield bude mít cca 820 milionů tranzistorů (Kentsfield má 582 milionů) ve dvou propojených čipech (tedy stejně jako současné 4jádrové CPU) o ploše 107mm2. Toto dělá nový design o 25 procent menší než je současné 65nm čtyřjádro. Nové procesory Penrym budou mít jako přídavek SSE4 instrukce.

Bylo také potvrzeno, že Penrym bude pracovat na vyšší frekvenci než 3 GHz - vzhledem k tomu, že FSB byla navýšena na 1600 MHz, je pravděpodobná i rychlost 3,2 GHz, ale několik lidí z Intelu nám potvrdilo, že pokud by to bylo nezbytné (tedy pokud by je k tomu konkurence přiměla), tak můžou 45nm CPU od Intelu jít i o něco výše. Tedy i například 3,6 GHz, pokud vezmeme do úvahy současné přetaktovací schopnosti procesorů Conroe.  Intel navíc vždy tovární takty drží níže, než jsou skutečné možnosti procesů. Vzpomeňme například na poslední Intel Pentia4, která tikala na frekvencích 3,8 GHz, přitom se dala běžně provozovat na taktech kolem 4,5 GHz. Nicméně tentokrát již bude vysoký takt znamenat skutečně vysoký výkon.

Co se týká spotřeby, Intel bude uvádět novou technologii pojmenovanou "Deep Power Down Technology" a Lower Power State C6. C6 snižuje voltáž až na úplné minimum a pro daný procesor vypne Cache a sníží frekvenci. V tomto stavu by měl mít procesor minimální spotřebu - tato technologie má být použita hlavně v mobilních verzích Penrymu. Procesory rodiny Penrym mají být kompatibilní se současným Socketem 775 LGA. Očekáváme, že bude zapotřebí nový čipset (Bearlake), ale zatím není jisté, zda bude tento čipset podporovat FSB 1600 MHz od začátku nebo jestli bude tato podpora přidána později. Samozřejmostí je použití pamětí DDR3, které nastoupí již v letošním roce.

Penrym bude mít mnohem lepší děličku, která bude využívat rychlejší dělící techniku nazvanou Radix 16. Také byl přidán 128bitový "Super Shuffle Engine" který dokáže během jediného cyklu přesunout celé instrukce, čímž dochází k vylepšení výkonu při SSE2, SSE3 i SSE4 instrukcí, které mají operace jako zabalit nebo rozbalit. Dalším vylepšením je "Split Load Cache Enhancement" který snižuje dopad situace, kdy data nejsou přiřazeny k vyrovnávací paměti. Toto se stává v některých aplikacích, které hodně využívají SSE instrukce. Také dojde k výraznému vylepšení Virtualizační technologie a to o 25 % až 75 % podle konkrétní situace.

Spotřeba 4jádrových procesorů řady Penrym bude 120 W, 80 W nebo 50 W v závislosti na verzi. Dvoujádrové verze budou mít spotřebu 40 W / 65 W  /80 W. Vyrovnávací paměť je navýšena u dvoujádrové verze na 6 MB a u čtyřjader na celých 12 MB.

Technologie EDAT("Enhanced Dynamic Acceleration Technology") - Intel také promluvil o této technologii, která bude také využita. Pokud je například využito pouze jedno jádro na maximum a druhé je nevyužité, tak je druhé jádro seškrceno/vypnuto a první je přetaktováno, takže spotřeba i vyvíjené teplo jsou stejné jako při běžné práci.

Podle informací od Intelu by měla být CPU Penrym o více než 10 % výkonnější než Conroe při stejné frekvenci, přičemž v některých situacích, kdy jsou využívány instrukce SSE4, může být výkon vyšší i o více než 40 %.

Nehalem – integrovaný paměťový řadič i u Intelu!

Zhruba někdy v polovině roku 2008 budou možnosti 45nm a Core neboli v té době již Penrynu vyčerpány. Intel přijde s do jisté míry pro něj revoluční architekturou Nehalem.

Intel odhalil překvapivě mnoho o připravovaných procesorech na mikroarchitektuře Nehalem. Za prvé může obsahovat až 8 jader, přičemž každé jádro dokáže vykonávat 2 vlákna(Thread) současně, což dává 16 vláken na jediném procesoru! Nehalem bude také využívat několik úrovní vyrovnávací paměti, přičemž L1 a L2 budou samostatná pro každé jádro a L3 bude sdílené. Spotřeba každého jádra je průběžně řízena  - tedy že jádra můžou mít jak rozdílnou frekvenci, tak i voltáž.

TEST: AMD 64 s939 proti sAM2

Nehalem již nebude používat FSB, ale APPI, tedy „sériové spojení z jednoho bodu do druhého" (sériová sběrnice, něco jako dnes užívaný HyperTransport). Podstatnější změnou je to, že Nehalem bude mít integrovaný paměťový řadič (IMC) – Intel tedy začne používat to, co AMD užívá již dlouhá léta! Intel se také chystá začlenit lowendové GPU(grafický čip) do procesoru (u AMD se připravuje to samé pod jménem Fusion). Se všemi těmito změnami se také pochopitelně očekává příchod nového socketu. Intel se tedy viditelně hodně inspiroval nápady AMD a tak se v roce 2008 můžeme od obou výrobců dočkat konstrukčně velmi podobných procesorů. 

Všechno toto jsou však pouze informace od Intelu a bude ještě nějakou dobu trvat, než se podaří je ověřit - vzhledem k oznámeným vylepšením je pravděpodobné, že Penrym bude výkonnější než Conroe při stejné frekvenci - jestli to bude 10 % nebo 20 % nebo úplně něco jiného, se ještě uvidí. Každopádně 4jádra se stanou součástí mnoha domácích počítačů již tento rok a v případě architektury Nehalem na konci roku 2008 se může stát stejně běžnou součástí již 8jádro. Zajímavá nás čeká budoucnost a to jsme se nepodívali na to, co si pro nás chystá AMD, tak někdy příště.

Autor je šéfredaktorem počítačového magazínu DigitalDoom´s DigiWorld

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

Další z rubriky

Wi-fi bude mít po letech lepší zabezpečení i připojení bez displeje

Logo certifikovaného zařízení wi-fi

Organizace, která zaštiťuje vývoj bezdrátového standardu wi-fi vydala novou verzi zabezpečení WPA.

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Evropská komise pokutovala Asus, Philips a další za šikanu obchodníků

Jakmile velkoprodejce elektrospotřebičů HP Tronic vyprodá skladové zásoby,...

Antimonopolní orgán Evropské unie udělil vysokou pokutu výrobcům spotřební elektroniky a výpočetní techniky za to, že...

Najdete na iDNES.cz