Jane Gilson, nová ředitelka české pobočky Microsoftu

Jane Gilson, nová ředitelka české pobočky Microsoftu | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

Nové ředitelce českého Microsoftu se líbí česká kreativita

  • 57
Jane Gilson vede od čtvrtka českou pobočku softwarové firmy Microsoft. Viceprezident Vahé Torossian popsal, jak probíhal výběr nové šéfky a co od ní a českého Microsoftu očekává.

Microsoft ohlásil, že ve čtvrtek 11. října nastupuje Jane Gilsonová na pozici ředitelky české pobočky Microsoftu. V pozici generálního ředitele nahrazuje Michala Čupu, který byl v březnu dosazen na pozici generálního ředitele pro on-line služby v Rusku.

Na páteční tiskové konferenci ji novinářům představil Vahé Torossian, viceprezident Microsoftu pro střední a východní Evropu, který je za obsazení pozice zodpovědný.

 Vahe Torossian, Microsoft

"Vím, že se dlouho spekulovalo, kdo bude novým ředitelem českého Microsoftu, a tak jsem rád, že mohu osobně představit a podpořit Jane Gilson a zodpovědět Vaše dotazy ohledně výběru."

Jak se vybíral šéf české pobočky? 

"Byl jsem až zaskočen zájmem médií i obchodních partnerů o to, kdo bude novým ředitelem v Česku, těšilo mě to," začal Vahé Torossian zevrubné vysvětlení výběrového procesu. Podotkl, že Microsoft je pochopitelně obchodní společnost a volba byla proto obchodním rozhodnutím. Zároveň ale zdůraznil, že Microsoft chce být přínosem pro českou společnost, a také že nový ředitel musí být oddaný a mít vlastnosti dobrého manažera.

"Michal Čupa mi jako ředitel českého Microsoftu ukázal, že věci se dají pojmout i nestandardně. A jsem rád, že dostane tuto příležitost i v Rusku, zdaleka nejrychleji rostoucím trhu Microsoftu (alespoň z těch, které má Torossian na starost). Bylo tedy potřeba vybrat nástupce, a já chtěl dát zároveň příležitost k růstu někomu ve firmě. Zápal a oddanost lidem ve firmě pro mě byla nejdůležitějším faktorem. Profil kandidáta měl být také trochu nestandardní, aby přinesl elán a energii."

 Vahe Torossian, Microsoft

"Dívám se na celkový obraz, nikdy nepřemýšlím jen krátkodobě."


"Osobně jsem mluvil asi s dvaceti pěti kandidáty, a mí pomocníci samozřejmě provedli předvýběr... Soustředil jsem se především na interní kandidáty, protože pochytit všechny zvyky z Microsoftu trvá velice dlouho. A samozřejmě první myšlenka je: najdi nějakého domorodce. Ale také cizinec je pro tým velkým přínosem. Když jsem najímal Michala Čupu, byla situace jiná než teď." Tehdy Torossian hledal Čecha, který pracuje pro Microsoft v zahraničí a rád by se vrátil do Česka. Tentokrát byly požadavky jiné a Torossian si stojí za svým rozhodnutím: "Dnes si myslím, že znám český trh poměrně dobře a proto myslím, že vybrat Jane byl dobrý tah."

Mezinárodní perspektiva

Jane je podle Torossiana zkušená manažerka, dobře zná struktury společnosti Microsoft a může přinést novou perspektivu do české pobočky. "A víte co? Přinést do ČR někoho, kdo odtud nepochází, a ještě ke všemu ženu, se ukázalo jako dobrá volba. Pestrost je důležitá, ukázalo se to už na dnešním prvním meetingu, různé názory na různá témata přinášejí nové možnosti pro rozhodování."

"Český trh roste a já jsem ráda, že můžu být součástí týmu v tak podnětném prostředí," uvedla se Jane Gilsonová poté, co poděkovala Torossianovi za jmenování do funkce. V managementu ani strategii zatím žádné změny činit nehodlá. "Našimi největšími aktivy jsou především naši partneři, se kterými chceme úzce spolupracovat. A také chceme více spolupracovat s vládou."

Jane Gilson

"Nemyslím si, že by to měla Jane těžší tím, že není z Česka. Důležité je vybrat správnou osobu a osobnost, ne správnou národnost. Pracujeme taky na tom, aby se zde vybudovala manažerská struktura. Příští generace vedení tak může být česká," uzavírá Torossian.

Češi a Francouzi jsou rezervovanější

"Máte možnost porovnat českou i americkou firemní kulturu. Řekla byste, že český Microsoft je spíše česká firma pod americkým vedením, nebo americká firma v Česku?" zeptal jsem se poněkud kostrbatě na rozdíly v českém a americkém přístupu k managementu. "Jedna z úžasných věcí tady v týmu je otevřenost a prostor pro výměnu názorů a nápadů. To je velice podobné tomu v Redmondu, nedokážu říci, jestli je to zásluha Microsoftu, nebo zda je to v Česku obvyklé," začíná Jane.

"Ale jsou tu i rozdíly. Ve větším kolektivu jsou Češi rezervovanější, nepadá tolik otázek. V menším kruhu jsou ale debaty velice živé a velmi kreativní. Ve srovnání s Redmondem je ta kreativita výraznější, nejsou tu překážky a limity. To mě baví."

"Američané bývají často přehnaně pozitivní, všechno je 'wonderful, fantastic, awesome' (volně přeloženo: úžasný, fantastický, hustý)," rozesmívá nás i sebe Jane. "V Česku to tak není, lidé se drží při zemi, co se týče nevázaného veselí. Dělám si z toho občas legraci, dělám si legraci sama ze sebe."

"Češi jsou jako Francouzi - nikdy nejsou spokojení," vtipkuje Vahé.

Výzvy pro novou ředitelku

"Česká republika se v tomto fiskálním období umístila mezi ostatními pobočkami Microsoftu velice vysoko. Chceme udržet tento dobrý výsledek... A to je práce tady pro Jane," dodal Vahé. 

Jane Gilson

Čekají ji samozřejmě i jiné výzvy: "Umím česky jenom trochu," prozradila nám Jane a svěřila se, že právě kvůli dnešní tiskovce vynechala soukromou lekci. "Začala jsem před měsícem. Čeština je náročná, podle mé instruktorky je těžká jako čínština. Umím trochu italsky, trochu španělsky, ale čeština je opravdu těžká." Dodala, že na tiskovou konferenci v českém jazyce si ještě chvíli počkáme.

"Budu muset naplnit vysoká očekávání, protože nastupuji po Michalovi Čupovi. V krátkodobém horizontu se chceme soustředit na závazky, které jsme si dali, co se týče obratu a podobných věcí. No a dlouhodobě se chceme soustředit na spolupráci s partnery a propagaci nových platforem. Protože jsme tak komplexní firma, nemůžeme se zaměřit jenom na jednu věc, ale musíme nabízet komplexní řešení. Například firmám chceme ukázat, co pro ně můžeme udělat, odpovědět na jejich potřeby, ať už jsou to serverová řešení, databáze nebo mobilní kancelář."

Podle Tosarriana je vždy potřeba přemýšlet, jak nové produkty představit, zda místní podmínky vyžadují speciální přístup k určitým službám a podobně. A co se týče on-line služeb, je Microsoft pro spolupráci: "Nové platformy, jako Windows Live, budeme propagovat ve spolupráci se silnými partnery. V následujících letech budou tyto služby stále důležitější. V dalších měsících uvidíte nové služby a nová partnerství."

,