TV

TV | foto: Profimedia.cz

Nové televize mohou získat kompenzační licence stejně jako Nova a Prima

  • 3
Legislativní rada vlády doporučila ke schválení novelu mediálního zákona, která má mimo jiné řešit problémy digitálního vysílání. Pokud by prošla vládou, ve zkráceném řízení parlamentem a podepsal ji prezident, mohla by platit již od příštího roku.

Stát by měl po vypnutí analogového televizního vysílání zrušit výběrová řízení na udělování vysílacích licencí a dávat je všem, kteří o ně požádají. Umožní to zákon související s dokončením přechodu analogového vysílání na digitální vysílání, který dnes projednala Legislativní rada vlády. Ta jej doporučí vládě ke schválení, informovala dnes ČTK po zasedání LRV mluvčí předsedy legislativní rady vlády Simona Cigánková.

"Zákon nastavuje nová, průhledná pravidla pro získání licencí po roce 2010, kdy předpokládáme skončení analogového vysílání. Tato pravidla jsou založena na principu otevřené soutěže," uvedla Cigánková.

Legislativní rada vlády se tak přiklonila k variantě, podle níž dostanou do okamžiku ukončení analogového vysílání kompenzační licenci televize, které ji již získaly a pak o ni vinou soudních sporů přišly. To se týká Febio TV, TV Barrandov, TV Pohoda, Óčka, Z1 a RTA.

"Po dobu od účinnosti tohoto zákona do doby skončení analogového vysílání se otevírá konkurenční prostředí ve stávajícím stavu tak, že se kompenzační licence do 10. října 2010 dostane i šesti žadatelům, u kterých Rada pro rozhlasové a televizní vysílání již o udělení licence na digitální vysílání rozhodla," uvedla Cigánková.

"Je to pro nás přijatelná, jak říkáme revoluční varianta," reagoval již dříve na návrh zákona předseda Asociace digitálních televizí a šéf hudební stanice Óčko Jiří Balvín. Asociace sdružuje právě šest stanic, které původně získaly licence a pak o ně přišly. Podle Balvína je to varianta, jejímž výsledkem bude to, co stejně jednou nastane, a to je liberalizace TV trhu.

Digitální zemské TV vysílání v následujících měsících a letech zcela nahradí současné letité analogové. Lidem to přinese až tři desítky volně přístupných programů proti současným čtyřem analogovým, a to mnohdy v lepší kvalitě. Evropská komise doporučuje členům EU, aby poslední analogový vysílač vypnuli do roku 2012, Český telekomunikační úřad navrhuje říjen 2010.