Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nové triky pro Windows 7 poradí, jak si vytvořit kopii systémového disku

aktualizováno 
Poradíme vám, jak deaktivovat náhled plochy pomocí Aera i jak si přidat nový panel do hlavního panelu. Jak deaktivovat funkci Jedním prstem i jak zapnout či vypnout klávesy Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock po startu Windows 7.

Tipy a triky pro Windows 7 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Tipy pro začátečníky

121. – Jak deaktivovat náhled plochy pomocí Aera
Ve Windows 7 s funkcí Aero se plocha zobrazuje pomocí tlačítka zcela vpravo (vedle hodin). Jestliže na ni umístíte kurzor myši, pak se sice zobrazí, ale po "odjetí" se opět objeví původní okno. Pokud nechcete, aby se tak dělo, postupujte následovně. Klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní panel a vyberte volbu Vlastnosti. Na kartě Hlavní panel najdete zcela dole část Náhled plochy pomocí funkce Náhled Aero. Zrušením zatrhnutého boxíku tuto funkci deaktivujete.

Tipy a triky pro Windows 7


122. – Jak na nový panel nástrojů
Hlavní panel operačního systému nabízí mnoho možností. Jeho prostřednictvím lze například ovládat operační systém, spouštět programy či mít přehled nad spuštěnými aplikacemi a okny. Na panel si navíc může umístit i svůj vlastní panel nástrojů. Stačí, když na něj kliknete pravým tlačítkem myši a z dialogového okna vyberete volbu Panely nástrojů -> Nový panel nástrojů. Nyní je zapotřebí pouze vybrat složku či zadat adresu zástupce panelu.

Tipy a triky pro Windows 7


123. – Jak deaktivovat funkci Jedním prstem

Stisknete-li po sobě pětkrát klávesu Shift, vyvoláte funkci Jedním prstem pro usnadnění přístupu. V mnoha případech toto "usnadnění" může být nežádoucí a spíše na obtíž. Nápravu lze sjednat v Ovládacích Panelech. Klikněte tedy na Start -> Ovládací panely -> Centrum usnadnění přístupu. V seznamu klikněte na odkaz Usnadnit používání klávesnice a následně na Nastavit funkci Jedním prstem. V části Klávesová zkratka zrušte zatržení boxíku Zapnout funkci jedním prstem poté, co bude pětkrát stisknuta klávesa Shift.Tipy a triky pro Windows 7

124. – Jak se přihlásit či odemknout PC i bez Ctrl + Alt + Delete
Zabezpečujete-li si počítač zamykáním tedy např. stisknutím kombinace kláves Ctrl + Alt + Delete a nechcete při opětovném odemčení či přihlášení do Windows tuto kombinaci na klávesnici znovu zadávat, pak stiskněte kombinaci kláves Windows + R a do řádku Otevřít vepište příkaz control userpasswords2. Máte-li administrátorská oprávnění, objeví se okno s Uživatelskými účty. Přepněte se na kartu Upřesnit. Zde mimo jiné najdete i zatrhávací boxík Požadovat stisknutí kláves Ctrl + Alt + Delete. Ten kliknutím myši deaktivujte a klikněte na OK.

Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro pokročilé:

125. – Jak vytvořit kopii operačního systému
Windows 7 obsahují funkci pro tvorbu image systémového disku. Nemusíte tak používat aplikace třetích stran a vytvořit si zálohu celého systému sami. Funkci vyvoláte kliknutím na Start → Ovládací panely → Zálohování a obnovení. Zobrazí se okno, kde na levé straně vyberte volbu Vytvořit bitovou kopii systému a pak již pokračujete podle pokynů.

Tipy a triky pro Windows 7


126. – Jak zapnut či vypnut klávesy Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock po startu

Chcete-li mít po startu Windows 7 aktivovanou některou čních kláves Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock pak postupujte takto. Otevřete editor systémového registru (Start -> Prohledat programy a soubory a vepište příkaz regedit, který odešlete). Vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Keyboard. Na pravé straně najdete mimo jiné i hodnotu InitialKeyboardIndicators. Poklikejte na ni a podle potřeb nastavte dle následujícího návodu. Například číslo 1 je příkaz pro zapnutí Caps Locku při startu Windows.

1 - Caps Lock zapnut
2 - Num Lock zapnut
4 - Scroll Lock zapnut
3 - Caps Lock a Num Lock zapnut
5 - Caps Lock a Scroll Lock zapnut
6 - Num Lock a Scroll Lock zapnut
7 - Caps Lock, Num Lock, a Scroll Lock zapnut

Tipy a triky pro Windows 7


127. – Jak deaktivovat automatický Start aplikací na pozadí

Kompletní natažení všech programů spouštějících se automaticky na pozadí při startu Windows 7 může trvat v některých případech i desítky sekund. Někdy je opravdu těžké se těchto programů zbavit, pokud to nelze učinit v jejich nastavení, pak můžete sáhnout buď po speciálních aplikacích, stvořených pro tyto účely, nebo se podívat do registru, kde naleznete klíče, ze kterých dochází k jejich spouštění. Stačí tedy otevřít editor registru a podívat se do následujících klíčů:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunServices

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunServicesOnce

Zde se nacházejí záznamy aplikací, startujících se společně s Windows. Smažte ty (označte myší a stiskněte klávesu Delete), které nepotřebujete.

Tipy a triky pro Windows 7

128. – Jak zakázat nastavení Koše ve Windows 7
Pokud kliknete pravým tlačítkem myši na ikonu Koše, objeví se kontextové okno, ve kterém se nachází položka Vlastnosti. Když na ni kliknete dostanete se k nastavení vlastností koše systému. Potřebujete-li však například z bezpečnostních důvodů tuto volbu zakázat aktuálně přihlášenému uživateli, vyhledejte v registru Windows tento klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer, pokud to chcete učinit všem uživatelům, tak HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer a vytvořte novou 32bitovou hodnotu DWORD a označte ji jako NoPropertiesRecycleBin. Poté jí přidělte hodnotu 1 a PC restartujte.

Tipy a triky pro Windows 7

Více na

Další tipy a triky pro Windows 7 naleznete na - Windowstipy.czNejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: e-mailový oznamovač s otevíráním poštovní schránky

Ilustrační foto - e-mail

Howard E-Mail Notifier schováte v informační části hlavní lišty a vždy když přijde e-mail, dá o tom vědět. Pro...

Hrátky s kamerou. Webkamera jako hlídač majetku a osob

Ilustrační foto - kamera

Pro základní potřebu ochrany majetku a osob nemusíte vlastnit důmyslný kamerový systém. Máte-li webkameru, potom ji...

Nechte tablet změřit okolní hluk nebo prověřit bezpečí vaší sítě

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte výborné přehrávače videa a hudby nebo aplikaci na kontrolu zabezpečení zařízení připojených k domácí síti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz