Nové triky pro Windows 7 zobrazí třeba (ne)skryté aplikace

aktualizováno 
V další dávce tipů a triků se mimo jiné dozvíte, jak synchronizovat čas, jak spustit soubor jedním klikem, jak nastavit Dolby Digital ve WMP či jak změnit obrázek vybrané složky.

Tipy a triky pro Windows 7 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Tipy pro začátečníky

Tip 25. – Jak synchronizovat hodiny počítače
Je-li počítač členem domény (skupina počítačů v síti), jsou jeho systémové hodiny s největší pravděpodobností synchronizovány se síťovým serverem. Pokud ale PC není členem domény, nezbývá, než aktuální čas synchronizovat s časovým serverem v internetu. To je ve Windows prováděno automaticky. Jestliže si to ale nepřejete, nebo byste raději vybrali jiný synchronizační server, pak postupujte takto. Klikněte na hodiny v systémové části hlavní lišty a vyberte volbu Změnit nastavení data a času. V otevřeném okně klikněte na záložku Čas v internetu a následně na Změnit nastavení.

Zde máte možnost synchronizaci zcela vypnout, anebo zadat synchronizaci s jiným internetovým serverem (např. ntp.nic.cz). Máte-li v PC instalován firewall a chcete provádět automatickou synchronizaci času, pak musíte povolit IP adresu serveru, na který se služba odkazuje. Pro time.windows.com je to 207.46.197.32. Můžete použít však i český časový synchronizační server ntp.nic.cz (217.31.205.226).

Tipy a triky pro Windows 7

Tip 26. – Jak spustit soubor či složku jedním klikem
Pro spuštění či otevření složky vám může stačit jeden klik. Otevřete Průzkumníka Windows (Windows+E), stiskněte klávesu F10 a na panelu klikněte na Nástroje -> Možnosti složky. Na záložce Obecné v části Kliknutí a dvojité kliknutí vyberte položku Otevřít položku kliknutím (vybrat ukázáním). Dále je na vás, zda budete odkazy podtrhávat nebo jen v případě, že na ně ukážete. Kliknutím na OK změny potvrdíte.

Tipy a triky pro Windows 7

Tip 27. – Jak vybrat obrázek složky
Chcete-li vybrat vlastní obrázek, který se bude zobrazovat na složce. Postupujte takto: na složku, kde chcete nastavit obrázek, klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Vlastnosti. Přepněte se na kartu Vlastní nastavení a klikněte na tlačítko Zvolit soubor. Na disku najdete obrázek a zvolte Otevřít. Změny uložíte kliknutím na OK.

Tipy a triky pro Windows 7

Tip 28. – Jak nastavit Dolby Digital ve WMP
Ve Windows Media Playeru u Windows 7 přibyla možnost používat kódování zvuku Dolby Digital. Celkem jsou k dispozici tři nastavení - normální, noc, divadlo. Výběr změníte přímo z WMP následujícím způsobem: v režimu přehrávání klikněte pravým tlačítkem a vyberte Rozšíření -> Nastavení Dolby Digital. V dialogovém okně vyberte režim, který vám bude vyhovovat.

Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé

Tip 29. – Jak odebrat tlačítko Odhlásit se
Nechcete-li ve volbách pro vypnutí, restart apod. používat volbu Odhlásit se, pak stačí udělat menší úpravu systémového registru. Klikněte na Start a do řádku XY vepište příkaz regedit. Najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies. Klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Nový → Klíč. Na pravé straně vytvořte novou hodnotu DWORD. Pojmenujte ji StartMenuLogOff a přidělte hodnotu 1. Změny se projeví po restartu Windows.

Tipy a triky pro Windows 7

Tip 30. – Jak na (ne)skryté aplikace ve Windows
Systémy Windows disponují několika pomůckami, které se starají o správu počítače. Většina z nich se dá samozřejmě spustit z příkazové řádky i kliknutím na příslušného zástupce. Některé však nikoliv. Zkratky těch nejdůležitějších naleznete zde. Spustit je můžete přes Start a zadáním příkazu do Prohledat programy a soubory.

Správa počítače - compmgmt.msc
Správa disků - diskmgmt.msc
Správce zařízení - devmgmt.msc
Prohlížeč událostí - eventvwr.msc
Sdílené složky - fsmgmt.msc
Editor místních skupin - gpedit.msc
Místní uživatelé a skupiny - lusrmgr.msc
Sledování výkonu - perfmon.msc
Výsledná sada zásad - rsop.msc
Místní zásady zabezpečení - secpol.msc
Služby – services.msc

Tipy a triky pro Windows 7

Tip 31. - Jak přes příkazový řádek změnit produktový klíč
Chcete-li z nějakého důvodu změnit produktový klíč Windows 7, stačí vložit speciální příkaz a za něj číslo klíče. Klikněte tedy na Start a do řádku Prohledat programy a soubory vepište příkaz cmd. Klikněte na něj nahoře pravým tlačítkem a vyberte Spustit jako správce. V dialogovém okně zadejte příkaz slmgr.vbs -ipk 1234-9874-6541-8523-89745 kde místo čísel použijte svůj klíč. Příkaz odešlete, během chvilky se zobrazí informace, zda změna byla úspěšná.

Tipy a triky pro Windows 7

Tip 32. - Jak na Flip3D
Pokud jste si ve Windows Vista oblíbili funkci Flip3D a rádi byste ji měli i ve Windows 7, není to nic těžkého. Na pracovní ploše klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Nový → Zástupce. Do řádku Zadejte umístění položky vložte příkaz RunDll32 DwmApi #105. v dalším kroku zástupce pojmenujte např. Flip3D. Zástupce si umístěte na hlavní panel a poklikáním na něj se spustí efekt Flip3D.

Tipy a triky pro Windows 7

Více na

Další tipy a triky pro Windows 7 naleznete na - Windowstipy.czNejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Software zdarma: kreslicí program pro děti nebo čištění Windows

Ilustrační foto - děti

Hledáte-li kreslicí program pro děti, řešením je Tux Paint. Vytvořit si vlastní klávesové zkratky, zautomatizovat práci...

Spusťte si Android ve Windows, Linuxu či Macu

Ilustrační foto - Android

Chtěli jste hrát Android hry na počítači? Máte to mít. A je jedno, zda pracujete ve Windows, Linuxu či v Macu. Stáhněte...

Stáhněte si zdarma: komfortnější vyhledávání v Googlu

Ilustrační foto - vyhledávání

Zobrazit výsledky z Googlu textem i obrazem umí SearchPreview. Odkud se na internet připojují servery či PC, ukáže v...

Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?Najdete na iDNES.cz