Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nové zrcadlovky: lehčí, rychlejší a se dvěma paměťovými kartami

  6:16aktualizováno  6:16
Tentokrát Nikon, Olympus a Pentax. Trh digitálních zrcadlovek je pro výrobce čím dál populárnější, a tak mají profesionální fotografové i amatéři stále z čeho vybírat.

Nová vlajková loď Nikonu - plnoformátový D3 | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

Během prvního pololetí roku 2007 stoupl prodej digitálních zrcadlovek o 42 procent (zdroj) a výrobci tedy mají velkou motivaci přicházet na trh s novými modely. Pokusil jsem se na veletrhu IFA projít všechny známější prodejce a alespoň povrchně shrnout novinky, které brzy vtrhnou i do našich obchodů.

Nikon - dvě zrcadlovky pro profesionály

Jeden z prominentních výrobců fototechniky uvedl na veletrhu IFA 2007 dva nové modely digitálních zrcadlovek, určené náročným fotografům.

D3 - plný formát, dvě CF karty

Nikon D3
Zrcadlovka D3 rozšiřuje nejvyšší řadu digitálních zrcadlovek firmy Nikon a dává jí nový rozměr. Doslova - přichází s novým rozměrem čipu: 36 x 24 mm, označeným jako FX. Tedy plný formát, který Nikonu dosud chyběl. Rozlišení 12 Mpix asi nikomu dech nevyrazí, pěkná je hodnota sekvenčního snímání devět snímků za sekundu (respektive 11 s nižším rozlišením).

Co mě ale překvapilo, je počet ostřících bodů. Z původních jedenácti (D2x) se vyšplhal na plných 51.

Nikon D300 - 51 bodů (Fotonovinky IFA)

Fotoaparát je i bez objektivu poměrně těžký, ovládací prvky jsou pěkně na dosah, ovšem neuvyklí uživatelé budou chvíli tápat. Uchvátil mě veliký a jasný hledáček. Kromě něj nabízejí fotoaparáty Nikon nově také Live View - živý náhled na displeji, podobně jako to mají kompakty.

Nikon D3 (Fotonovinky IFA)

Nikon také implementoval ambiciózně vysokou citlivost, ISO 6400 nabízí softwarově navýšit až na závratných 25 tisíc. Ve fotoaparátu nebyly paměťové karty a tlačili se na mě další návštěvníci, takže jsem nemohl posoudit, zda je tato citlivost reálná.

Dva sloty pro karty (Nikon D3)

Ano, dvě CF karty v jednom fotoaparátu. Kromě zvýšené kapacity to znamená i vyšší rychlost ukládání. Navíc lze prý nastavit, aby se na jednu ukládaly fotky syrové rovnou z čipu (RAW) a na druhou komprimované procesorem (JPEG). Umožňuje také kopírovat fotky z jedné karty na druhou.

Nikon D300

Třístovka si drží "klasický digitální" formát Nikonu - DX. Rozlišení je stejné jako u D3, v podstatě mnoho parametrů je podobných. Fotoaparát je o něco lehčí, ale všech jednapadesát ostřících bodů mu zůstalo...

Nikon D300 (Fotonovinky IFA)

Nikon D300Nikon D300Nikon D300 
Citlivost ISO 3200 lze uměle navýšit na dvojnásobek, sekvenční snímání 5 fps lze po doplnění další baterií (MB-D10 apod.) navýšit až na osm. Stabilizátorem tělo Nikonů vybaveno není. "S čipem se nesmí za žádnou cenu hýbat," vysvětlil zástupce Nikonu.

Olympus - sympaticky lehké zrcadlovky

Ačkoli zrcadlovky E-410 a E-510 nejsou úplně nové, Olympus je pochopitelně coby své poslední novinky intenzivně prezentuje. Stabilizovaná pětsetdesítka i její levnější sestra jsou maličké zrcadlovky, ne větší než některé kompaktní fotoaparáty. Někomu se budou držet velice dobře, jiným se zase prsty budou trochu plést.

Olympus (Fotonovinky IFA)

Olympus (Fotonovinky IFA)Olympus (Fotonovinky IFA)Olympus (Fotonovinky IFA)

Začátečníky potěší názorné menu a pestré scénické režimy. Nezapomeňme také na živé náhledy. Parametry obou přístrojů najdete v našem katalogu digitálních fotoaparátů: E-410 a E-510.
 

Pentax K100D

Pentax K100DNová zrcadlovka od Pentaxu kromě stabilizátoru implementuje také technologie DR pro odstraňování prachu z CCD čipu. Rozlišení 6,1 megapixelů jej řadí spíše ke vstupním zrcadlovkám. Ovládání je celkem pohodlné, hledáček příjemný.

Pentax (Fotonovinky IFA)


Ještě nás čeká: Dnes se půjdu podívat do stanu společnosti Canon, která na IFA uvádí velké množství novinek, dále k Samsungu, Panasonicu a Sony.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Před 100 lety propukly v Houstonu rozsáhlé rasové nepokoje

Před 100 lety propukly v Houstonu rozsáhlé rasové nepokoje

23. srpna uplynulo přesně 100 let ode dne, kdy se v texaském Houstonu odehrál incident mezi policisty bílé barvy pleti...

Legendární Tilden tajil homosexualitu, šel kvůli ní i do vězení

Legendární Tilden tajil homosexualitu, šel kvůli ní i do vězení

Legendární Bill Tilden se na srpnovém US Open před 100 lety prosadil jen ve smíšené čtyřhře, kde prohrál až ve finále....

Býval komunistou, pak Healey zakládal Bilderberg a hájil Kavana

Býval komunistou, pak Healey vedl Bilderberg

30. srpna 1917 se narodila jedna z nejvýraznějších postav britských labouristů po 2. světové válce Denis Healey, bývalý...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz