Nového Harryho Pottera čeká tvrdý boj s piráty

  9:53aktualizováno  9:53
Proti komu bude bojovat Harry Potter ve filmovém zpracování dílu Fénixův řád, to již všichni příznivci mladého kouzelníka vědí. Čeho se však bojí producenti? Pirátů.

Harry Potter a Fénixův řád - snímek z filmu | foto: Profimedia.cz

Harry Potter, který se v polovině tohoto týdne vrátí na stříbrné plátno v celosvětové premiéře pátého dílu ságy o mladém kouzelníkovi, nebude mít za největšího nepřítele románového Lorda Voldemorta, ale diváky s utajenými videokamerami připravené pořídit pirátské kopie snímku. Distributoři, kina i bezpečnostní složky ve Spojených státech zvyšují úsilí, aby této formě kriminality zabránily.

"V případě filmu, jako je Harry Potter, posílíme to, co děláme (k předcházení této činnosti)," řekl Craig Hoffman, mluvčí protipirátského programu produkční společnosti Warner Bros. "Bohužel, zkušenost ukazuje, že ilegální nahrávce se zřejmě nevyhneme," cituje ho deník South Bend Tribune.

Americké sdružení majitelů kin a filmová asociace USA odhadují, že nahrávání filmů pomocí videokamer v kinech působí filmovému průmyslu ve Spojených státech ročně škody 670 milionů dolarů (přes 14 miliard korun).

Kopie pořízené z těchto nahrávek zaplavují černý trh nebo jsou k dispozici na on-linových aukcích.

Film Ratatouille se například dal na internetu stáhnout ještě před prvním uvedením v kinech letos 22. června. Odborníci odhadují, že kdosi propašoval kameru na předpremiérovou projekci. Podobně dokument Michaela Moora s názvem Sicko se na internetu objevil dva týdny před distribucí, která začala 29. června. Režisér Eli Roth nedávno označil za důvod slabé návštěvnosti svého hororu Hostel II pirátské kopie na světovém webu.

Během americké premiéry třetího dílu Spidermana letos 4. května zaznamenali pracovníci kin nezákonné nahrávání v devíti kinosálech v pěti amerických státech. Záznamy byly zkonfiskovány a piráti se musejí za své jednání zodpovídat úřadům. "Úplně stačí jediná videokamera, která může být zdrojem milionů kopií," varoval Hoffman.

Kasovní úspěchy předcházejících dílů Harryho Pottera vyčíslené v celosvětové distribuci na 3,5 miliardy dolarů (asi 73,5 miliardy korun) předurčují podle Hoffmana páté pokračování k tomu, aby se stalo cílem pirátských nahrávek. Společnost Warner Bros. proto žádala hosty předpremiérových projekcí, aby s sebou nenosili ani mobilní telefony.

Při slavnostní předpremiéře 28. června v Tokiu museli všichni diváci procházet detekčními rámy a při představení kontrolovala ostraha chování v sále přístroji pro noční vidění. "Nejsme jediné studio, které takto postupuje, podobné kroky se stávají běžné," vysvětluje Hoffman.

Ve Spojených státech je nahrávání filmů v kinech federálním zločinem, za nějž může být vynesen trest až pět let vězení a pokuta až čtvrt milionu dolarů (asi 5,25 milionu korun). Podobné zákony má 40 z 50 států USA.

Minulý týden byly po amerických kinech rozvěšeny plakáty informující o tom, že nahrávání filmů je nezákonné. Už tři roky odměňuje filmový průmysl pracovníky kin v USA pěti sty dolary (asi 10.500 korun) za to, že ohlásí pokus o ilegální nahrávání policii. Dosud bylo vyplaceno 50.000 dolarů 103 zaměstnancům kin, oznámily sdružení majitelů kin a filmová asociace USA.

Americké a kanadské společnosti pro distribuci filmů také uvedly do života výukový program pro pracovníky kin, jak odhalit piráty - od červeného světélka na kameře po neobvyklé usazení v sedadlech.

Warner Bros. doufá, že se podaří pátý díl Harryho Pottera uchránit před piráty do premiérového víkendu, který je pro distribuční úspěch nejdůležitější. Pak už je to prý jen otázka času, než se pirátská kopie vynoří. "Za současných podmínek je to možné během týdne," poznamenal Craig Hoffman.

Autor:

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Parádní zvuk i obraz. První TV Philips s ozvučením B&W hraje jako z praku

Rozhraní Android TV na Philips 55OLED903

Slabinou valné většiny televizorů je kvalita zvuku. Ta zpravidla stačí na zprávy, ale pro film nebo koncert je vhodné...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Najdete na iDNES.cz