Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Novela o digitální televizi se blíží. Poslanci začali pracovat

  0:51aktualizováno  0:51
Změní se způsob vysílání reklamy v České televizi, televizní stanice, které loni získaly a opět přišly o licenci získají takzvanou dočasnou kompenzační licenci. Zákon, který konečně odblokuje ostudný pat v přechodu na digitální vysílání by mohl začít platit již prvního ledna 2008.

Digitalizace televize se blíží | foto: Rosťa Jančar, Rosťa Jančar,  Technet.cz

Sněmovna dnes učinila první krok ke schválení novel několika mediálních zákonů, které mají podle autorů odblokovat nástup digitálního zemského televizního vysílání. Dolní komora tuto vládní předlohu postoupila k projednání svým výborům. Schvalovat by ji měla asi koncem září, takže účinnosti by mohla nabýt 1. ledna příštího roku.

Evropská komise doporučuje členům EU vypnout poslední analogový vysílač do roku 2012, Český telekomunikační úřad a nyní i vláda navrhují pro Českou republiku říjen 2010.

Mezi hlavní body vládní novely patří mimo jiné otevření televizního trhu všem zájemcům o vysílání poté, co bude vypnut poslední analogový vysílač.

Licenci bude moci získat každý, kdo o ni požádá, jako je tomu již nyní u satelitních a kabelových stanic. Nova a Prima mají dostat jednu kompenzační licenci navíc za to, že se vzdají svých analogových kmitočtů, na které mají práva do let 2017 a 2018. Bez uvolnění jejich analogových kmitočtů totiž nevznikne prostor pro další digitální stanice.

Novela má také dát dočasnou kompenzační licenci šesti TV stanicím, které loni po rok a půl dlouhém výběrovém řízení získaly licenci pro nastupující digitální vysílání a které o ně na podzim vinou soudních sporů přišly. Jde o Febio TV, TV Barrandov, TV Pohoda, Óčko, Z1 a RTA. Licence bude platit do doby vypnutí analogového vysílání, poté stát otevře trh všem a také těchto šest stanic bude moci požádat o licenci na další dobu.

Vládní návrh mění i pravidla vysílání reklamy v České televizi (ČT). Podle současného zákona od 1. ledna nebude moci ČT vysílat až na výjimky reklamu; nynější návrh počítá s tím, že by ČT mohla dočasně do doby vypnutí analogového vysílání věnovat reklamě půl procenta svého vysílacího času na každém ze svých současných čtyř programů, ale bez možnosti přesouvat reklamu z jednoho programu na jiný.

Výnosy ČT z reklamy v odhadované výši 450 milionů korun ročně by podle novely směřovaly na výstavbu vysílačů pro digitální vysílání, na jeho propagaci, zhruba 150 milionů by dostával fond kinematografie na podporu českých filmů. O konečné podobě novel a případných úpravách původního vládního návrhu rozhodne až parlament. Někteří poslanci dnes avizovali pozměňovací návrhy.

Z dnešního vyjádření ministra vnitra Ivana Langra (ODS) ve sněmovně vyplynulo, že by si přál projednat zákon tak, aby mohl platit od ledna 2008. Dolní komora ale nezkrátila příslušné legislativní lhůty pro jednání svých výborů. Na posouzení novely tak mají obvyklých 60 dnů. Podle Langra však existuje mezi poslanci vůle jednání urychlit tak, aby sněmovna o novelách rozhodla již na své zářijové schůzi. Umožnilo by to podle něj stihnout lednový termín. "A pokud platí, že chceme mít garanci účinnosti 1.1. 2008, bude nezbytné se pokusit nejenom o hledání shody na obsahu (novely), ale i na té proceduře," dodal ministr.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tento týden přibyly čtyři vysílače DVB-T2. Jižní Čechy však stále chybí

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

České radiokomunikace spustili další dva vysílače přechodové sítě DVB-T2. Nové vysílání také nyní mohou chytat zájemci...

V novém pozemním televizním vysílání přibude téměř 20 vysílačů

Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2

České Radiokomunikace plánují v následujících dvou měsících spustit čtyři vysílače svojí Přechodové sítě 12, Digital...

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz