Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Noví diváci digitální televize neuvidí TV Nova

  9:54aktualizováno  9:54
Včera se rozrostlo digitální vysílání v České republice o další region. Původně měli zájemci o digitální vysílání získat pět televizních stanic, budou však mít jen čtyři.
Místo pěti digitálních TV stanic zatím běží na Ústecku jen čtyři

Místo pěti digitálních TV stanic zatím běží na Ústecku jen čtyři | foto: Profimedia.cz

Nova oproti svému původnímu záměru nezačala digitálně vysílat na Ústecku z vysílače Buková hora. ČTK to sdělila Marie Skrčená z tiskového oddělení Novy. Nova se podle svého vyjádření nedohodla s provozovatelem vysílače, společností Radiokomunikace (ČRa), na finančních podmínkách vysílání. Diváci na Ústecku mohou Novu i nadále sledovat přes tradiční analogové vysílání. ČRa rozhodnutí Novy akceptuje, řekl dnes ČTK jejich mediální zástupce.

ČRa tak dnes začaly digitálně šířit jen čtyři programy České televize, které může přijímat další zhruba milion obyvatel ČR. Celkem má tak nyní k digitálnímu zemskému vysílání přístup zhruba polovina obyvatel ČR.

Nova neakceptovala cenové podmínky ČRa, které jí byly prezentovány pouhé čtyři dny před zahájením vysílání, uvedla Skrčená. Podmínky se přitom podle Novy zcela zásadně odlišovaly od standardních cenových podmínek, na základě kterých dosud Nova své analogové i digitální vysílání provozuje.

"Proto se rozhodla společnost Radiokomunikace k danému termínu vysílání TV Nova z vysílače Buková hora nezahájit," uvedla Skrčená. Ještě ve čtvrtek přitom Nova rozeslala tiskovou zprávu, v níž naopak oznamovala, že digitální vysílání Novy z Bukové hory v neděli začne.

"Návrh společnosti ČRa nás zaskočil, protože se zcela odlišuje od podmínek, na které jsme při své dlouholeté spolupráci s ČRa byli zvyklí. Jsme připraveni jednat konstruktivně, ale rozhodně nebudeme dělat svá ekonomická rozhodnutí pod tlakem," uvedl generální ředitel Novy Petr Dvořák.

Mediální zástupce ČRa Pavel Kočiš dnes ČTK řekl, že ČRa jsou připraveny zabezpečit šíření programů všech svých partnerů, tedy i Novy. "Začlenění jednotlivých poskytovatelů obsahu v programové nabídce sítě ČRa v konkrétní lokalitě závisí pouze na výsledku obchodního jednání s konkrétními subjekty. Rozhodnutí TV Nova nepodílet se na digitálním vysílání v severočeském kraji ČRa respektuje," uvedl.

Podle Novy byla navíc investice do výměny vysílače Buková hora hrazena z finančních prostředků státu prostřednictvím takzvaného radiokomunikačního účtu. Podle názoru a kalkulací Novy se tímto společnost ČRa snaží neoprávněně nárokovat platby v několikanásobné výši oproti původním podmínkám, uvedla televize. Vzhledem k nedostatečnému časovému prostoru pro další jednání Nova navrhla situaci prozatím řešit formou úhrady zálohovou platbou, což Radiokomunikace podle televize odmítly.

Podle Kočiše zákon jasně stanovuje, že na platby z radiokomunikačního účtu má nárok ten operátor vysílací sítě, který je nucen vynaložit peníze v důsledku změn využívání rádiových kmitočtů. ČRa v rámci své sítě budou na základě mezinárodní konference ve Wiesbadenu nuceny opustit některé kmitočty. "Budou tak muset z vyšší moci vypnout zařízení, na která předtím měly povolení. Z radiokomunikačního účtu budou nahrazeny vzniklé škody. Z tohoto účtu má nárok čerpat každý operátor, který se dostane do takovéto situace," dodal.

Nova je podle Skrčené připravena i nadále jednat o smluvních podmínkách, aby se její program v digitální kvalitě dostal k divákům na Ústecku v co nejkratší době. "Pokud by ale k dohodě nedošlo, bude TV Nova nucena obrátit se na telekomunikačního regulátora (ČTÚ), aby celou kalkulaci předloženou společností Radiokomunikace a její ekonomickou oprávněnost prověřil," uvedla.

Ústecko se stalo po Praze, Brně, Ostravě, Domažlicích a jejich okolí pátou oblastí, v němž lidé mohou přijímat digitální zemské vysílání, které v následujících měsících a letech nahradí současné letité tradiční analogové. Lidem to přinese až tři desítky volně přístupných programů, mnohdy v lepší kvalitě, oproti současným čtyřem celoplošným vysílaným analogově.

ČTÚ navrhuje vypnout poslední analogový vysílač do října 2010, Evropská komise doporučuje členům EU, aby tak učinili nejpozději do roku 2012.

Poznámka redakce: Vše patrně souvisí s tím, že 100kW výkon vysílače minimálně desetinásobně přesahuje současné digitální vysílače v Praze, Ostravě, Brně a Domažlicích. Větší výkon musí totiž někdo zaplatit.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Proč ruský tank narazil do domu v Liberci, už se nedozvíme. Zabil dva lidi

Sovětský tank narazil do podloubí domu na náměstí v Liberci. Přímo pod troskami...

Tu fotografii zná asi každý. Ruský tank naráží do podloubí na náměstí v Liberci. Lidé v panice prchají, ostatní...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Pozor na lákavé výprodeje televizorů, ty bez DVB-T2 HEVC se nevyplatí

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Český telekomunikační úřad vydal výzvu k obezřetnosti při nákupu nového televizoru. Ve vánočních akcích a povánočních...

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Škoda Octavia II 2.0 TDi
Škoda Octavia II 2.0 TDi

r.v. 2009, naj. 158 492 km, diesel
190 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz