Místo pěti digitálních TV stanic zatím běží na Ústecku jen čtyři

Místo pěti digitálních TV stanic zatím běží na Ústecku jen čtyři | foto: Profimedia.cz

Noví diváci digitální televize neuvidí TV Nova

  • 76
Včera se rozrostlo digitální vysílání v České republice o další region. Původně měli zájemci o digitální vysílání získat pět televizních stanic, budou však mít jen čtyři.

Nova oproti svému původnímu záměru nezačala digitálně vysílat na Ústecku z vysílače Buková hora. ČTK to sdělila Marie Skrčená z tiskového oddělení Novy. Nova se podle svého vyjádření nedohodla s provozovatelem vysílače, společností Radiokomunikace (ČRa), na finančních podmínkách vysílání. Diváci na Ústecku mohou Novu i nadále sledovat přes tradiční analogové vysílání. ČRa rozhodnutí Novy akceptuje, řekl dnes ČTK jejich mediální zástupce.

ČRa tak dnes začaly digitálně šířit jen čtyři programy České televize, které může přijímat další zhruba milion obyvatel ČR. Celkem má tak nyní k digitálnímu zemskému vysílání přístup zhruba polovina obyvatel ČR.

Nova neakceptovala cenové podmínky ČRa, které jí byly prezentovány pouhé čtyři dny před zahájením vysílání, uvedla Skrčená. Podmínky se přitom podle Novy zcela zásadně odlišovaly od standardních cenových podmínek, na základě kterých dosud Nova své analogové i digitální vysílání provozuje.

"Proto se rozhodla společnost Radiokomunikace k danému termínu vysílání TV Nova z vysílače Buková hora nezahájit," uvedla Skrčená. Ještě ve čtvrtek přitom Nova rozeslala tiskovou zprávu, v níž naopak oznamovala, že digitální vysílání Novy z Bukové hory v neděli začne.

"Návrh společnosti ČRa nás zaskočil, protože se zcela odlišuje od podmínek, na které jsme při své dlouholeté spolupráci s ČRa byli zvyklí. Jsme připraveni jednat konstruktivně, ale rozhodně nebudeme dělat svá ekonomická rozhodnutí pod tlakem," uvedl generální ředitel Novy Petr Dvořák.

Mediální zástupce ČRa Pavel Kočiš dnes ČTK řekl, že ČRa jsou připraveny zabezpečit šíření programů všech svých partnerů, tedy i Novy. "Začlenění jednotlivých poskytovatelů obsahu v programové nabídce sítě ČRa v konkrétní lokalitě závisí pouze na výsledku obchodního jednání s konkrétními subjekty. Rozhodnutí TV Nova nepodílet se na digitálním vysílání v severočeském kraji ČRa respektuje," uvedl.

Podle Novy byla navíc investice do výměny vysílače Buková hora hrazena z finančních prostředků státu prostřednictvím takzvaného radiokomunikačního účtu. Podle názoru a kalkulací Novy se tímto společnost ČRa snaží neoprávněně nárokovat platby v několikanásobné výši oproti původním podmínkám, uvedla televize. Vzhledem k nedostatečnému časovému prostoru pro další jednání Nova navrhla situaci prozatím řešit formou úhrady zálohovou platbou, což Radiokomunikace podle televize odmítly.

Podle Kočiše zákon jasně stanovuje, že na platby z radiokomunikačního účtu má nárok ten operátor vysílací sítě, který je nucen vynaložit peníze v důsledku změn využívání rádiových kmitočtů. ČRa v rámci své sítě budou na základě mezinárodní konference ve Wiesbadenu nuceny opustit některé kmitočty. "Budou tak muset z vyšší moci vypnout zařízení, na která předtím měly povolení. Z radiokomunikačního účtu budou nahrazeny vzniklé škody. Z tohoto účtu má nárok čerpat každý operátor, který se dostane do takovéto situace," dodal.

Nova je podle Skrčené připravena i nadále jednat o smluvních podmínkách, aby se její program v digitální kvalitě dostal k divákům na Ústecku v co nejkratší době. "Pokud by ale k dohodě nedošlo, bude TV Nova nucena obrátit se na telekomunikačního regulátora (ČTÚ), aby celou kalkulaci předloženou společností Radiokomunikace a její ekonomickou oprávněnost prověřil," uvedla.

Ústecko se stalo po Praze, Brně, Ostravě, Domažlicích a jejich okolí pátou oblastí, v němž lidé mohou přijímat digitální zemské vysílání, které v následujících měsících a letech nahradí současné letité tradiční analogové. Lidem to přinese až tři desítky volně přístupných programů, mnohdy v lepší kvalitě, oproti současným čtyřem celoplošným vysílaným analogově.

ČTÚ navrhuje vypnout poslední analogový vysílač do října 2010, Evropská komise doporučuje členům EU, aby tak učinili nejpozději do roku 2012.

Poznámka redakce: Vše patrně souvisí s tím, že 100kW výkon vysílače minimálně desetinásobně přesahuje současné digitální vysílače v Praze, Ostravě, Brně a Domažlicích. Větší výkon musí totiž někdo zaplatit.