Novinka ve Windows: vyberte si jeden z dvanácti internetových prohlížečů

  8:45aktualizováno  8:45
Microsoft se dohodl s Evropskou komisí na řešení sporu o přítomnosti jediného prohlížeče - Internet Exploreru ve Windows. Uživatel bude mít nově možnost volby internetového prohlížeče už při instalaci operačního systému. Microsoft se tak vyhnul vysoké pokutě.

Na výběr bude nově dvanáct prohlížečů | foto: slipperybrick.com

Evropská komise přijala nabídku Microsoftu, která má umožnit spotřebitelům v Evropě užívat i jiný internetový prohlížeč. Americká společnost se tak vyhne citelné pokutě, která měla činit až 10 % z ročního obratu.

Novináře o tom informovala Evropská komise (EK). Uživatelé operačního systému Windows si tak při jeho instalaci budou moci zvolit, který internetový prohlížeč chtějí využívat. Na výběr budou mít Operu, FireFox nebo třeba Google Chrome.

Rozhodnutí EK by mělo ukončit dlouhý spor kvůli porušování antimonopolních pravidel. Microsoft už v podobných sporech zaplatil pokuty ve výši 1,68 miliardy eur (43,1 miliardy Kč).

EK už dříve Microsoft obvinila z monopolního přístupu. Vadilo jí, že firma svůj prohlížeč Internet Explorer přidává jako součást svého operačního systému, takže spotřebitelé nemají důvod hledat jiný prohlížeč od jiného výrobce. Operační systém Windows je nainstalovaný na většině počítačů, takže neznalí uživatelé často používají jen IE a alternativách kolikrát ani nevědí.

Instalace prohlížečů jiných výrobců nicméně není nijak omezená a je jen na uživateli, jaký software si najde a začne používat. Všechny prohlížeče najdete například na Slunečnici nebo v pravidelných softwarových přehledech na Technetu. Samotné prohlížeče jsme pak testovali v tomto článku, rychlostí vyhrál Google Chrome.

Microsoft původně na vyšetřování komise odpověděl návrhem, podle něhož by Windows žádný prohlížeč neobsahovaly. S tím komise nesouhlasila, a firma tak přišla s nabídkou instalovat do operačního systému přímý přístup k jednomu ze 12 prohlížečů, který si uživatel vybere při instalaci.

12 vyvolených

Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Apple Safari, Flock, AOL, Maxthon, K-Meleon, Avant, Sleipnir, Slim a samozřejmě Internet Explorer

Šikana?

Microsoft měl ve sporu s EK řadu příznivců. Častým argumentem bylo, že nikdo nemůže nařizovat soukromé firmě, co smí a co nesmí dělat se svými produkty. Tučné pokuty jsou pak vnímány spíše jako přilepšení pro evropský rozpočet než jako výchovný nástroj.

Stranou přitom zůstává Apple, který v Mac OS X nabízí standardně prohlížeč Safari a uživateli také nedává žádné alternativy na výběr.

Příznivci evropské byrokracie naopak Komisi chválí s tím, že přispívá ke zlepšování situace na internetu. Internet Explorer je podle nich jeden z nejpomalejších prohlížečů a konkurence bývá často v mnoha ohledech napřed. Společnost Opera, která stála na počátku celé kauzy, argumentovala rychlejším zaváděním nových technologií, pokud dostanou konkurenční prohlížeče ve Windows větší prostor.

Ať je to jakkoli, ze sporu vychází jako vítězové všichni. Microsoft si zajistil reklamu téměř zadarmo a chytré řešení celého problému staví společnost do dobrého světla. Samotní uživatelé zvládnou instalaci rychleji a dozvědí se o mnoha konkurenčních produktech.

Je také zřejmé, že větší konkurence přímo v operačním systému, donutí Microsoft k pružnějšímu a častějšímu vylepšování Internet Exploreru. Doposud tomu tak nebylo.

Je správné, že Evropská komise mluví Microsoftu do podnikání?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 7. ledna 2010. Anketa je uzavřena.

Ne, nabídku funkcí si má určovat výrobce 3188
Ano, přispívá to k rozvoji technologií 858
Autoři: ,


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

V Česku se u voleb uplatnil robot. Pro ČTK psal zprávy

Umělá inteligence (ilustrační foto)

Česká tisková agentura využila během víkendových voleb i automat. Ten pomáhal editorům a redaktorům při přepisování dat...

Nový update Windows mazal data, a tak firma zastavila jeho šíření

Chybová hláška o Intel Display Audio při instalaci  Windows 10 October 2018...

Společnost Microsoft začala na začátku října distribuovat velký update svého operačního systému Windows 10. Někteří...

Apple koupil firmu, jejíž program má umět najít budoucí popovou hvězdu

Firma Asaii pomocí umělé inteligence vyhledává hudební talenty.

Firma Asaii vyvinula software, který umožní vyhledávat a sledovat potenciálně úspěšné interprety. Nyní ji koupila firma...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz