Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jeden Google vládne všem. Propojí vaši kapsu, zápěstí, počítač i volant

  21:55aktualizováno  21:55
Na hodinkách odpovíte na e-mail, v autě se přes tlačítko na volantu zeptáte na cestu a televizi ovládáte přirozeným jazykem. Nové sjednocené prostředí, které Google představil na vývojářské konferenci I/O v San Francisku, ukazuje velký potenciál systému Android, webových aplikací a Googlu jako takového.

Nové rozhraní Material bude Google propagovat napříč obrazovkami a zařízeními. | foto: Google

Kontext, hlas, bezešvost a důraz na mobil. Ne že by to bylo nějak revoluční...

Kontext, hlas, bezešvost a důraz na mobil. Ne že by to bylo nějak revoluční samo o sobě, ale necháme se překvapit, jak se to Googlu povede dotáhnout v rámci jejich projektu Android Wear a dalších.

Jeden systém napříč všemi displeji. Kde už jsme to jen slyšeli? Přece na každé druhé prezentaci posledních deset let. Především firmy jako Apple, Microsoft, Samsung nebo Lenovo rády mluví o tom, jak se jim povede sjednotit všechny obrazovky ve vašem životě. Google se dnes této myšlence přiblížil snad nejblíže.

Svou prezentací Androidu napříč nositelnou, zábavní a mobilní elektronikou Google ukázal, že hodinky, mobily, tablety, auta, počítače i televize spolu mohou smysluplně komunikovat v reálném čase. Některé příklady byly za vlasy přitažené, ale u většiny z nich si lidé v sále říkali: To je přesně to, co jsem zrovna včera potřeboval! A přestože živá prezentace odhalila řadu chybek, celkově dali řečníci na pódiu najevo, že Google se chystá ovládnout více než jen váš prohlížeč a mobil.

Jeden systém vládne všem, Android jim káže

Záznam Keynote

Úvodní prezentaci Google I/O jsme s vámi sledovali v on-line přenosu. Záznam je dostupný na YouTube.

Očekávaným hrdinou večera byl samozřejmě systém Android. Ten, který v září 2008 odstartoval na jediném telefonu s přiléhavým názvem "Dream", kterého se v Americe prodalo asi milion kusů. Dnes lze říci, že se sen tvůrcům rozhodně splnil. Sundar Pichai, který vývoj Androidu převzal, na pódiu v Moscone Center oznámil, že Android nyní využívá jedna miliarda aktivních uživatelů. Poslední tři roky se tato hodnota přibližně zdvojnásobila.

Statistiky na větších displejích jsou podobně optimistické, Android je na 62 % všech nově prodaných tabletů na světě a překonal tak magickou padesátiprocentní hranici. Co se týče užívanosti - měřeno na YouTube - tvoří Android zatím "jen" 42 %, i tak je to téměř dvojnásobný nárůst. iPad zkrátka ztrácí svůj náskok.

S takto mocným ekosystémem, ve kterém využívání aplikací meziročně vzrostlo o 236 %, si Google může dovolit pustit se do expanze na další zařízení. Možná se jim to povede už tento rok, možná jindy. Ale se setrvačností takto rozšířeného systému bude pro konkurenci velmi těžké prosadit jiné, vlastní, řešení.

Hodinky propojené s mobilem dávají smysl

Samsung Gear Live

Samsung Gear Live - nové hodinky, které Google představil na konferenci I/O. Vývojáři na místě je dostanou zdarma, aby pro ně začali vyvíjet aplikace.

Kolikrát se denně podíváte na svůj telefon? Průměrně stokrát, ukazují statistiky Google. Pokud se ale prosadí koncept chytrých hodinek od Google, nejspíš se toto číslo výrazně sníží. "Jsme na začátku nové fáze miniaturizace. Poprvé bude možné nosit na těle výkonný počítač celý den," uvedl David Singleton, šéf návrhu v divizi Android Wear. Demonstroval, jak snadné je využít hodinky během celého dne.

  • Ráno aplikace Google Now ukáže na hodinkách několik aktuálních karet, včetně počasí a dopravní situace na cestě do práce
  • Hodinky lze použít k rychlému přečtení (a zodpovězení) zpráv a e-mailů
  • Pomocí hlasu lze nadiktovat poznámku (při živé prezentaci selhalo)
  • Přehrávač hudby na hodinkách slouží k ovládání a zobrazení aktuální skladby
  • Hodinky slouží i v propojení s aplikacemi, třeba k vaření podle receptu - jsou vodotěsné

Asi nejzajímavější funkcí - tou, která si vysloužila pořádný potlesk - bylo odmítání upozornění v reálném čase. Pokud na hodinkách odmítnete upozornění, zmizí okamžitě i z mobilu. Aniž ho vytáhnete z kapsy.

Hodinky Google jsou propojeny s telefonem. Notifikace, které uživatel zruší na...

Hodinky Google jsou propojeny s telefonem. Notifikace, které uživatel zruší na hodinkách, zmizí i z mobilu.

Příklad použití - aplikace Pinterest na hodinkách zobrazí, že jste blízko...

Příklad použití - aplikace Pinterest na hodinkách zobrazí, že jste blízko restaurace, kterou si oblíbila vaše kamarádka. Pokud chcete, na dva kliky se tam můžete nechat odvést navigací.

Hodinky zároveň mohou sloužit k odemknutí počítače nebo mobilu - pomocí BlueTooth vás přihlásí a vy nemusíte zadávat heslo. Takže pozor, pokud vám ukradnou mobil a počítač, nenechte si ukrást i hodinky.

Android TV: Sjednocené rozhraní, jednoduchost, tisíce aplikací

"Situace kolem televizorů není nepodobná situaci kolem mobilních telefonů v roce 2006. Každý výrobce má svůj operační systém s různými programovými rozhraními a většinou velmi omezenými nástroji pro vývojáře. Vytvořit aplikaci nebo službu fungující na různých přístrojích je velmi drahé. A to chceme změnit." řekl Dave Berg na úvod představení systému Android TV.

Aktuální vývojové prostředí (SDK) půjde využít i pro psaní aplikací a služeb pro televizory. Díky tomu půjde současné aplikace pro telefony a tablety poměrně snadno naportovat na televizory. Během velmi krátké doby tak Android TV může mít nejbohatší nabídku aplikací a služeb na trhu.

Google TV je přizpůsobená ovládání z gauče - a to pomocí hlasu, mobilu, tabletu...

Google TV je přizpůsobená ovládání z gauče - a to pomocí hlasu, mobilu, tabletu nebo hodinek.

Samozřejmostí je obsluha a vyhledávání hlasovými povely. Z živého vysílání můžete vyskočit na "domovskou obrazovku", kde můžete okamžitě vybírat filmy z Google Play i z široké řady aplikací seřazených podle četnosti používání a také her, které se tak snadno z obrazovek telefonů a tabletů přenesou na největší obrazovku v domácnosti. Nechybí ani možnost "multiplayeru" s dalším hráčem, například na tabletu.

Vyhledávání je centralizované, funguje tedy napříč všemi instalovanými aplikacemi. Systém zvládne i komplexnější dotazy, například "Najdi oskarové snímky z roku 2002" - snadno si pak vyberete z nabídnutého seznamu. Důraz je kladen na přímočarost. "Uživatelé od televizorů neočekávají komplexnost, ale jednoduchost," doplnil Berg.

Součástí Android TV je i Google Cast, využít tak můžete bezdrátového streamování z telefonů a tabletů s Androidem nebo iOS a prohlížeče Chrome. Nejdříve bude Android TV v televizorech Sony, Sharp a Philips/TP Vision, budou na něm postavené modelové řady pro rok 2015. Do stávajících televizorů půjde Android TV doplnit prostřednictvím set-top-boxů a mediacenter.

Android Auto: Všechny možnosti telefonu v bezpečném balení

Když v lednu Google založil Open Automotive Alliance, málo koho by napadlo, že za necelého půl roku společnost představí nejen koncept, ale hotové řešení systému pro automobily, včetně SDK a API pro vývojáře. Dovolíme si tvrdit, že hodně lidí u Microsoftu si po tomto oznámení muselo vzít brufen. Systém Sync, který vyvíjí ve spolupráci s automobilkou Ford, se totiž jako mávnutím proutku stal zcela zbytečným. Pokud můžeme soudit z několika prezentací, které jsme na veletrzích absolvovali v kokpitech vozů Fiesta, Kuga a Ecosport, tak nenabízel ani zlomek možností systému od Google a především nikdy tak úplně nefungoval - zejména jeho hlasové ovládání.

Základem systému je samozřejmě chytrý telefon, který poskytuje nejen konektivitu, ale i výpočetní výkon, aplikace, nebo GPS koordináty. Připojením svého telefonu do jakéhokoli kompatibilního vozidla tak vždy budete mít k dispozici své preference, své nastavení, své kontakty, cíle, uložené body zájmu v mapě i svou hudbu a všechny předplacené služby.

Systém nabízí funkční hlasové ovládání, vyhledávání běžným jazykem a především - kontext a logiku vyhledávání Google. Hezky to demonstroval příklad: "Do kdy má dnes otevřeno de Young Museum?" "Muzeum má ve středu otevřeno od 9:30 do 17:15" "Naviguj mne tam." A je to.

Navigace Google v autě

Navigace Google v autě se dá ovládat například hlasem - a to přímo pomocí tlačítka na volantu.

Upozornění na příchozí zprávy je zobrazeno na head-up displeji automobilu, stiskem tlačítka na volantu si ji můžete nechat elektronickým hlasem přečíst a poté na ni i vlastním hlasem odpovědět.

Dnes je do Open Automotive Allinace přihlášeno na čtyřicet výrobců automobilů, například Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Kia, Mazda, Opel, Renault, Škoda, Subaru, Volkswagen nebo Volvo. Mezi výrobci zábavních automobilových systémů nechybí Alpine, Clarion, JVC Kenwood, LG, Panasonic nebo Pioneer.

Chromebooky umožní spustit aplikace z Androidu

Málokomu ušlo, jak paradoxní bylo rozštěpení pozornosti Googlu, když v roce 2011 představil svůj ChromeOS, operační systém založený na webových technologiích a prohlížeči Chrome. Odštěpení od úspěšného Androidu bylo překvapivé i pochopitelné zároveň. Nyní se zdá, že se cesty obou systémů opět spojují. Chromebooky dostanou (zatím experimentální a omezenou) možnost spouštět androidí aplikace.

TOP 10 nejlépe hodnocených počítačů na Amazon.com jsou skutečně Chromebooky.

V českém prostředí nás to asi překvapí. V USA jsou v TOP 10 nejlépe hodnocených počítačů na Amazon.com skutečně samé Chromebooky.

Propojení počítače s mobilem a hodinkami (a televizí a potažmo autem) by mělo jít ještě dále. Pěknou ukázkou je třeba upozornění na počítači (Chromebooku, ale třeba i jen počítači s prohlížečem Chrome), že vám v mobilu s Androidem dochází baterka. Ale použití může být mnohem prozaičtější. Na počítači vyhledáte nějakou restauraci, na hodinách budete mít možnost v ní rezervovat místo přes telefon a navigace v autě vás tam doveze, zatímco vám bude číst SMS všech lidí, kteří odpovídají na vaše pozvání.

Neděláme si iluze, že by všechno běhalo tak hladce, jak to Google líčí. Různí výrobci budou mít různé nápady, různí vývojáři budou mít problém přizpůsobit své aplikace novým možnostem, a i samotný systém od Google je jako obvykle ve fázi divoce se rozvíjející betaverze. Ale nejspíš je načase přestat Googlu říkat „vyhledávač“ a začít místo toho hledat označení pro službu, která chce obsadit vaše zápěstí, počítač, kapsu i auto.

Podívejte se na naše postřehy z loňské konference Google I/O:Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Facebook vypustí do vesmíru svůj satelit. Chce poskytovat rychlý internet

Facebook plánuje vlastní družici (ilustrační foto)

Firma Facebook se chystá vypustit na oběžnou dráhu sérii satelitů. Pomocí nich chce poskytovat rychlý internet v...

Má hořet půl století jako františek. Jaký reaktor si přeje Bill Gates

Schéma reaktoru TWR-P s tepelným výkonem 600 MW, který by TerraPower měla...

Společnost TerraPower, v jejíž správní radě sedí zakladatel Microsoftu, se konečně přiblížila možnosti stavby reaktoru,...

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...

Najdete na iDNES.cz