Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Novinky nového roku

  5:00aktualizováno  5:00
Doplněno Mnoho zajímavých věcí se objevilo na dvou veletrzích, které probíhaly druhý týden nového roku. Nastínily, kam se asi vydá vývoj produktů v tomto a následujících letech. Chcete se také podívat na co se můžete těšit?
První dva významné veletrhy roku 2002, tak trochu nastínily trendy, které mohou ovlivňovat vývoj na poli digitálních a informačních technologií v průběhu celého roku. V rámci těchto akcí byly předneseny inspirující myšlenky a předvedeny zajímavé přístroje. Některým z nich, jako např. novému iMacu, Miru, DVD přístrojích, jsme již na stránkách našeho serveru Technet věnovali prostor, ale na další se dostává nyní.

Oba veletrhy, Consumer Electronics Show (CES), který se zaměřuje na trh spotřební elektroniky i Macworld Expo, se nesly v duchu jednoduchosti a svobody. Jednoduchosti v ovládání zařízení, jednoduchosti v přístupu k informacím a datům. A ve svobodě v pohybu, kterou umožňují přenosné a bezdrátové přístroje.

Sounblaster Extigy

Creative SoudBlaster ExtigySpolečnost Creative na veletrhu CES předvedla svou horkou novinku. Zvukovou kartu, která se nepřipojuje  do PCI slotu ale externě přes USB. Odpovídá tomu i design. Úhledná krabička skrývá vše potřebné co lze nalézt i na interní kartě s názvem Soundblaster Audigy. Jedná se tedy také o kartu s 24 bitovou prací se zvukem při frekvenci 96 khz., 5.1 kanálovým výstupem a podporou prostorového kódování EAX Advanced HD. I konektory jsou stejné, chybí je FireWire vstup, což je ale díky konektivitě přes USB pochopitelné. Využít se tak dá u všech přenosných počítačů a všude tam, kde je potřeba mít po ruce poměrně kvalitní zvuk. Pokud Extigy není připojena k počítači, chová se jako dekodér prostorového zvuku.

Panasonic SV-AV10

Digitální kamera PanasonicModerním digitálním kamerám nestačí, aby zaujaly spotřebitele pouhým záznamem videa. Musí nabídnout něco navíc. Samozřejmostí je malý rozměr, nízká váha a kvalitní LCD displej, který může sloužit jako hledáček. Stále více se u podobných zařízení setkáváme možností zachycení statického snímku, tedy fotografie a podporou MP3 formátu při záznamu zvuku. To vše nabízí i novinka společnosti Panasonic. Zajímavá je přinejmenším tím, že záznam ukládá na paměťovou flash kartu formátu Secure Digital. Na dodávanou 64 MB paměť se vejde 30 minut záznamu v MPEG-4. V dnešní době jsou již k dispozici SD karty s 512 MB paměti, což znamená osminásobnou délku záznamu. Digitální fotografie, které přístroj také zvládá pořizovat, se ukládají v kompresovaném formátu JPEG. Kamera je dále vybavena hlasovým záznamníkem a dokáže pracovat se zvukem v MP3 i AAC. Na pultech obchodů by se měla objevit v březnu.

Sonicblue Rio Riot

MP3 přehrávač Rio Riot s 20GB pevným diskemPřenosné MP3 přehrávače pomalu z ulic vytlačují starší produkty, které měly za úkol oblažovat oblíbenou hudbou uživatelovo ucho ať byl v tramvaji, nebo na dovolené. Zákazníci však požadují více, než jen poslech trochy hudby v MP3 formátu. Nejraději by s sebou měli celou svou sbírku hudebních nahrávek. Problém však je s kapacitou. Paměťové flash karty se kapacitou velice pomalu blíží kapacitě 1 GB, ostatní média již také nedostačují. Zajímavá je tedy novinka společnosti Sonicblue v podobě jimi uváděného přehrávače Rio Riot. Ten je totiž vybaven 20 GB pevným diskem, který tak umožňuje přenášet s sebou kolem 5000 skladeb. Prý se i dobře ovládá, ale zatím nebyly k dispozici informace a tom, jak tento disk zvládá otřesy při pohybu, kvůli kterým je osazen 16 MB vyrovnávací paměti. Mezi další vybavení patří rádiový FM tuner, sluchátka a dobíjecí baterie s kapacitou pro 10 hodin poslechu. Produktu si všimli i porotci při udílení cen nejlepších produktů výstavy a ocenili jej jako nejlepší výrobek v kategorii přenosné audio a video.

Moxi media center

Multimediální centrum Moxi, které získalo ocenění The Best of ShowCo vše se dá integrovat do jednoho set-top boxu, názorně předvedla společnost Moxi digital. A hned za to získala ocenění The Best of show. Co vše tedy inženýři společnosti vložili do tohoto zařízení? Jednak je to přehrávač DVD disků, doplněný videorekordérem, který zaznamenává na pevný disk místo pásky. Dále Moxi media center umožňuje připojení k internetu. Přístroj zvládá provádět více operací najednou a tak zatímco uživatel poslouchá svou hudbu, nahrává se mu aktuální pořad právě běžící v televizi. Přístroj umožňuje sdílet multimédia z jakéhokoliv zařízení v domě. O tom, zda je podporována funkce přeskakování reklamy v pořadech (známé ze zařízení TiVo), zatím není nic známo.

Tak trochu jiná klávesniceKlávesnice ZFWLS

O revoluci v psaní na počítači se pokoušejí hoši ze společnosti Guys Keyboard. Klávesnice zkonstruovaná Darylem Fazekasem, totiž nemá klasické rozložení kláves, známé jako QWERTY. Dle svých slov se snažil Daryl rozmístit klávesy tak, aby jejich rozložení vyhovovalo lidem, kteří nepíší všemi deseti prsty. Rozhodl se tedy umístit nejčastěji využívané klávesy do středu. A proč se klávesnice jmenuje “guys keyboard (chlapská klávesnice)? Je to prý na základě zkušenosti duchovního otce klávesnice, která hovoří o tom, že muži oproti ženám mnohem častěji používají k psaní méně než deset prstů.

Mobilní telefon a PDA v jednomNeobyčejná PDA

Je až s podivem co vše se dá vměstnat do zařízení, které se vejde do dlaně jedné ruky. Na veletrhu CES se objevili minimálně dva produkty, které stojí za zmínku.

Prvním z nich je handheld Hiptop společnosti Danger. Tento přístroj v sobě spojuje vlastnosti mobilního telefonu a PDA s instant mesngerem a webovým prohlížečem. V dalším příslušenství je možno nalézt i kamerku. Poměrně velká klávesnice je ukryta pod vysunovacím displejem, který má rozlišení 240 x 160 bodů. Nápad na takové zařízení sice není první (viz. např.TREO společnosti Hnadspring), ale zájem může vyvolat konečná cena, která by prý neměla přesáhnout 200 amerických dolarů.

 

PDA Sharp Zaurus SL-5500 s operačním systémem LinuxDruhé PDA od společnosti Sharp je inovovaný Zaurus, který nese označení SL-5500. Tento handheld s operačním systémem na bázi Linuxu je poháněn procesorem Intel StrogArm. Barevné LCD zvládá 16 bitové barvy. Paměť se skládá z 32 MB ROM a 64 MB RAM. Zaurus dále nabízí textový editor a tabulkový procesor, které jsou kompatibilní s produkty Microsoftu a Javový přehrávač videa. Cena by se měla pohybovat kolem 550 amerických dolarů.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: tvorba grafiky i pro laiky nebo bezpečí routeru

Canva.com

Vytvořit působivé grafické materiály jako jsou letáky, poukázky, koláže, vizitky či infografiku zvládne teď každý...

Twitter vrátí uživatelům možnost chronologického řazení příspěvků

Ilustrační snímek

Twitter dostal rozum a jako sociální síť, která vyniká aktuálními příspěvky, vrátí možnost chronologického řazení...

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz