Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Novinky pro váš počítač: disk na 16 tisíc hodin hudby v MP3

aktualizováno 
Veletrh CES 2007 přinesl i mnoho novinek z oblasti IT. Mezi nejzajímavější patří nový formát základních desek DTX a uvedení 1TB pevného disku na trh.

Při přečtení zprávy o tom, že AMD představila novou koncepci formátu základních desek s názvem DTX, se jistě nejednomu z nás vybavil podobný pokus Intelu. Ten někdy během vývoje a života Pentia4 uvedl formát BTX, který měl ovšem několik zásadních nedostatků a nakonec se sám o sobě ukázal jako nepotřebný, a tak ho loni Intel hodil do koše. 

Dopadne DTX stejně? Možná ne

A právě teď přišla firma AMD s vlastním návrhem, který by měl být odlišením od stávajícího, nicméně již celkem starého formátu ATX. Nás všechny tedy zajímá, v čem je DTX lepší než ATX a proč si AMD myslí, že má s DTX větší šanci než Intel s BTX?

Inu, první výhodou je, že DTX na rozdíl od BTX je s dnešním ATX kompatibilní, což je celkem podstatná věc, na kterou právě BTX hodně doplatil. Těžko totiž budete prosazovat nový formát základních desek, když je není pomalu do čeho namontovat.

  • Srovnání ATX a BTX z hlediska chlazení komponent

AMD své DTX představuje jako formát základních desek pro malé a přátelské :) počítače, doslova ,,desktop friendly“, přesněji to bude pro platformu SFF (Small Form Factor). AMD také u formátu DTX na rozdíl od Intelovského BTX striktně nenařizuje výrobcům, co kde má být umístěno, na což rozhodně někteří rádi uslyší.

DTX má tedy být otevřenou specifikací, bez licenčních poplatků, což se od BTX značně liší. Výrobce DTX desky vlastně musí jen dodržet rozložení montážních děr, což bychom jako uživatelé rozhodně přivítali. Já nevím jak vy, ale já bych se nerad dožil situace, kdy každý výrobce základní desky potřebuje i jinou skříň.

DTX by mělo existovat ve dvou variantách: DTX o rozměrech desky 244x200mm a mini-DTX s rozměry 200x170mm. A čím by DTX mělo oslovit natolik, že by mohlo dojít k nahrazení stávajícího ATX?

Prý je to otázka hlavně pro výrobce. Ze standardně velikého panelu se totiž dají vyříznout dvě PCB formátu ATX. U DTX by se ze stejně velkého kusu měly nechat vyříznout hned 4ři PCB a u mini-DTX dokonce 6 kusů. To by znamenalo zejména snížení výrobních nákladů a vzhledem k tomu, že BTX deska by měla zůstat ATX kompatibilní, by to pro koncového uživatele mohl být jedině přínos.

Uvidíme tedy, jak to s DTX nakonec dopadne. Celkem by mohla mít naději na život, protože se přeci jen nesnaží nahradit ATX jako celek, což BTX měl a chtěl. A v malých počítačích by mohl mít skutečně naději na úspěch. Na tento rok se například již DTX formát základních desek objevil v plánech MSI a ASUSu.

1TB disk oficiálně představen!

A hned s impozantními parametry! A kdo by čekal, že oním diskem bude pevný disk od společnosti Seagate, tak je vedle, jak ta jedle. Seagate, největší výrobce pevných disků na světě, nějak zaspal a předběhl ho Hitachi se svou novou řadu 7K1000.


 
A parametry nového disku jsou vskutku zajímavé. Hitachi přijde s dvěma (4) variantami 3,5“ pevných disků pro desktopy. K mému překvapení budou na trhu také disky s rozhraním  ATA133, ale těch si při jejich ceně asi těžko někdo všimne, navíc, když budou v parametrech poněkud zaostávat za modely s rozhraním SATA300 (,,lidově“ SATA2). Soustřeďme se tedy na krále trhu Hitachi 1TB SATA300. Hitachi 1TB nabídne tedy konečně 1TB kapacity (ve skutečnosti asi ,,jen“ 930GB po zformátování). Této kapacity se dosáhlo zejména použitím 5ti ploten, které obsluhuje celkem deset hlaviček.

  • Test: 320GB pevných disků

Ani další parametry nejsou nezajímavé. 16MB vyrovnávací paměť dnes stále není úplným standardem a nový Hitachi má hned 32MB vyrovnávací paměť. Když vezmu do úvahy, jak dlouho trvalo, než se z 8MB přešlo na 16MB, tak 32MB je tu celkem dost brzy. Rychlost disku je tradičních 7200 otáček za minutu a zpoždění tedy 4,17ms. Naproti tomu ihned zaujme fyzická rychlost čtení i zápisu, kdy Hitachi uvádí 140MB/s, což pomalu začíná ohrožovat i 10 000otáčkové Western Raptory.

Spotřeba by měla činit slušných 4,5 – 14W v závislosti na vytížení a hluk by se měl pohybovat okolo 32db, což také, na 5 ploten a deset hlaviček, celkem jde. A cena za tuhle srandu? U 1TB modelu SATA je stanovena na zajímavých 399USD, tedy v korunách, po připočtení daně, cla, dalších daní ze vzduchu a dalších poplatků z existence a po přičtení tradiční ,,vysokohorské přirážky“ můžeme mluvit o štěstí, pokud tento disk pořídíme pod 10 500 korun.

Radovat se většina z nás nejspíše bude moci ze zlevnění menších disků, které po uvedení nových velikánů zpravidla následuje – 400GB pod 3000,- s DPH ?

Autor je šéfredaktorem počítačového magazínu Digital Doom´s DigiWorld.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Superlevný minipočítač Raspberry Pi je rychlejší a nepotřebuje zásuvku

Raspberry Pi 3 Model B+

Nová verze Raspberry Pi 3 B+ má rychlejší procesor, svižnější konektivitu a dokáže se připojit na 5GHz wi-fi. Zajímavá...

Válka gigantů pokračuje. Amazon přestane prodávat produkty Nest od Googlu

O podlahové topení se stará intuitivní termostat Nest.

Americký obchod Amazon vyřadí z nabídky produkty společnosti Nest. Ta spadá do koncernu Alphabet a nabízí výrobky...

SÚJB vyvrací křivé obvinění Moskvy o možné výrobě jedu novičok v Česku

Vyšetřování útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury (8. března 2018)

Látka, kterou byl v Anglii otráven ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija, mohla podle ruské diplomacie...

Najdete na iDNES.cz