Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Novinky Sony: Nejlevnější Blu-ray přehrávač a MP3 video walkman

aktualizováno 
Sony pro letošní rok nachystalo několik zásadních novinek. Mezi ty nejzajímavější patří nové televize Bravia, Playstation 3, Blu-ray přehrávač a také nová řada HDD MP3 jukeboxů, které plně nahradí domácí HiFi věž.

Sony - Alpha 1OO _3 | foto: Technet.cz

Asi nejpočetněji je z novinek i v tuzemských domácnostech zastoupen nový Playstation 3. Nejen modří vědí, že onen nejlevnější Blu-ray přehrávač zmíněný v titulku, je právě Playstation 3 (PS3). Herní konzole toho nabízí mnohem víc než jen paření. Nechybí připojení k internetu přes specializovaný webový prohlížeč, WiFi pro streamování hudby i filmů například do přenosné konzole PSP, prohlížení fotek v efektně zpracované fotogalerii a samozřejmě přehrávání filmů na DVD a Blu-ray. Vzhledem k ceně P3, která činí takřka lidových 16 990 Kč, se zatím jedná o nejlevnější Blu-ray na českém trhu (jen pro srovnání např. Blu-ray přehrávač Samsung BD-P 1000 se v ČR prodává za 29 999 Kč).

Sony - PS3

V redakci už máme Playstation 3 k dispozici a připravujeme pro vás velké srovnání s Xboxem 360 vybaveným externí HD-DVD mechanikou. Jak je na tom PS3 po herní stránce si můžete přečíst na stránkách Bonuswebu zde. Zatím jsme stihli otestovat obrazovou kvalitu PS3 u některých Blu-ray filmů a nutno konstatovat, že nás velmi mile překvapila.

Sony - PS3 GUI Sony - PS3 web browser
Grafické rozhraní PS3 a integrovaný internetový prohlížeč.


Podle všeho to vypadá, že Sony Playstation bude jedním z rozhodujících činitelů v souboji formátů HD-DVD versus Blu-ray. Firma do dubna prodala celosvětově 1,8 miliónu kusů PS3 (tj. Blu-ray přehrávačů), z toho přes 600 000 v Evropě za první dva dny po uvedení na trh. HD-DVD přehrávačů se podle deníku The Guardian v USA zatím prodalo 175 000 kusů.

Poprvé u Sony: MP3 a video v jednom oblázku

Další novinkou, která se na našem trhu objeví již teď v dubnu, je MP3 video walkman NW-A800. Ultratenký přehrávač s tloušťkou pouhých 9,1 mm máme již v redakci taktéž na testování. Sony i nadále pro transport hudby používá program SonicStage, ale filmy a fotografie dostanete do přehrávače i přes obyčejný file manager. 

Sony - MP3 prehravace
MP3 video walkman NW-A800. Úplně vlevo walkman s potlačováním hluku NW-Sxx. K prostřednímu přehrávači je připojen bluetoothový transmitter pro bezdrátové streamování hudby.

SonicStage tentokrát funguje jako rozcestník, kde si můžete vybrat, zda chcete upravit film do formátu přehratelného walkmanem (koncovka MP4), optimalizovat velikost fotografií, vytvořit, spravovat a transportovat hudební knihovnu nebo nakupovat přes obchodní dům Connect, který však v ČR zatím nefunguje. Program však musíte opravdu použít pouze pro přenos hudby. Film i fotky si klidně můžete upravit jiným softwarem. Už nyní lze pro A800 stahovat video podcasty (tj. takzvané vidcasty nebo vodcasty = filmy, zprávy, krátká videa, televizní pořady apod.). K nabízeným vidcastům se jednoduše opět dostanete přes SonicStage, respektive přes jeho nadstavbu nazvanou Walkman Launcher.

Sony - mp3 Wi-Fi
Sony NW-A800 s připojeným bluetooth transmitterem.

Na BBC se již teď dají zdarma stáhnout celé filmy speciálně upravené pro přehrávání ve walkmanu (nebo iPodu video). Nabídku tvoří filmy pro pamětníky s Douglasem Fairbanksem a jinými hvězdami stříbrného plátna.

Sony - DMPORT iPOD

Sony - DMPORT WiFi receiver Sony - DAV_DA630
Sony také nabízí několik možností propojení se systémem Bravia Theatre. Na horním obrázku dokovací kolébka pro iPod DmPORT TDM-1P1 (přehrávač lze ovládat dálkovým ovládáním Sony). Dole vlevo WiFi receiver TDM-NC1 pro bezdrátové propojení přehrávačů řady NW s domácími kiny Bravia Theatre.

Sony NW-A800 bude dostupný s interní flashovou pamětí 2, 4 a 8 GB v cenách od 5000 do 9000 Kč. Orientaci QVGA (320 x 240 obr. bodů, úhlopříčka 5 cm) displeje lze libovolně měnit. Na sledování filmů je pochopitelně lepší horizontální orientace. Skladby jsou roztříděny v hudební knihovně dle názvu alba, jména interpreta a žánru. Při vyhledávání pomůže i řazení dle abecedy, kde je možné kurzorem vybrat hledané počáteční písmeno. Sony podporuje filmy ve formátech MPEG4 a AVC (H.264/AVC). Ovládání je průzračně jednoduché. Přibalená sluchátka tentokrát nejsou pouze obyčejné pecky, ale špunty, které v uších nejen dobře drží, ale i pěkně hrají. Podrobnou recenzi chystáme. 

Zahoďte HiFi věž, přichází Giga Juke

Giga Juke se bude prodávat ve dvou provedeních. Pro hifisty bude k dostání jako komponenta (NAC-HD1E), pro běžné posluchače jako mini věž (NAS-50HDE).  Obě verze se kromě vzhledu budou lišit i velikostí harddisku. Minivěž má kapacitu 80 GB, deck potom 250 GB.

Sony - HiFi_display_2
Giga Juke NAC-HD1E

Giga Juke přehraje formáty MP3, ATRAC a lineární PCM. Hudbu bude možné grabovat přímo z vloženého audio CD až 16x rychlostí. V paměti přístroje bude uložena přes internet aktualizovatelná databáze skladeb, ze které Giga Juke automaticky doplní údaje do ID3 tagů včetně přebalu alba. Všechny údaje lze sledovat na barevném displeji s úhlopříčkou 11 cm. Nechybí ani FM tuner (ve Velké Británii bude dostupná verze s DAB tunerem).

Sony - HiFi
Giga Juke NAC-HD1E

Sony - HiFi_display_3 Sony - HiFi_display_4 Sony - HiFi_display_5
Displej Giga Juke

Přes USB konektor bude možné vybranou hudbu překopírovat do jakéhokoliv MP3 přehrávače. Věž bude vybavena zesilovačem a reproduktory s výkonem 2 x 85 W.

Sony - mikrosystém_detail USB
Detail Giga Juke - mini věž (NAS-50HDE).  USB vstup pro připojení jakéhokoliv MP3 přehrávače.

Sony - mikrosystém_2 Sony - mikrosystém_barevny LCD displej

Giga Juke se na trhu objeví v červnu.

Alfa ...

Některé fotografické novinky Sony jsme vám již představili například v tomto článku. Vraťme se tedy jen stručně ke dvěma novým zrcadlovkám, jejichž makety firma uvedla již na veletrhu PMA 2007. Také na řeckém ostrově Rhodos, kde prezentace Sony probíhala, jsme mohli vidět pouze makety přístrojů. Byly však upřesněny některé podrobnosti. První nová zrcadlovka by se měla na trhu objevit do konce roku.

Sony - Alpha 1OO _teleobjektiv

Sony - Alpha 1OO _outdoor Sony - Alpha 1OO _3
Zrcadlovka Alfa 100 s objektivem s pevnou ohniskovou vzdáleností 300 mm. Již na PMA bylo představeno osm prototypů výměnných objektivů, které jsou právě ve vývoji, včetně standardního zoom objektivu s velkou světelností; zoom teleobjektivu; širokoúhlého zoom objektivu s velkou světelností; zoom super teleobjektivu; pevného super teleobjektivu; pevného teleobjektivu; pevného širokoúhlého objektivu a pevného širokoúhlého objektivu s velkou světelností. V nejbližších 12 měsících společnost Sony plánuje uvedení nejméně pěti objektivů vhodných pro nejnáročnější amatérské a profesionální použití, včetně objektivů 24 - 70 mm F2.8; 70 - 300 mm F4.5-5.6; DT 18-250 mm F3.5-6.3

Nový fotoaparát poskytne vyšší kvalitu obrazu díky novému obrazovému snímači a obvodu zpracování obrazu BIONZ, přičemž tyto prvky jsou právě vyvíjeny. Bude také vybaven stabilizátorem ‘Super SteadyShot’, který je již dnes použit v těle ‘α100’ a funguje se všemi systémovými objektivy ‘α’.

Sony - Alpha 1OO Sony - Alpha 1OO _2
Prototypy nových zrcadlovek.

Druhý prototyp těla fotoaparátu bude vlajkovou lodí řady ‘α’. Nabídne funkce, které vyhoví i vysokým nárokům profesionálů, a i toto tělo bude vybaveno novým obrazovým snímačem, obvodem zpracování obrazu BIONZ a stabilizátorem ‘Super SteadyShot’.

Televize Bravia

Velká pozornost byla na představení věnována i LCD televizorům Bravia. Ve špičkové řadě D se výrobce pochlubil několika inovacemi ve zpracování obrazu. Především jde  o technologii Motionflow +100Hz, která zvyšuje obnovovací frekvenci z 50 na 100 Hz. Pomocí interplace dopočítává z existujících snímků "mezisnímky", díky čemuž se výsledná reprodukce jeví jako plynulejší. Další inovací je použití 10bitového LCD panelu, díky čemuž vzrostla barevná škála až na 1024 odstínů jedné barvy (oproti dřívějším 256 odstínům u 8bitových panelů). 

Systém 24p True Cinema dokáže přepočítat a zobrazit i filmový obraz s nativní snímkovou frekvencí 24 Hz. V 25Hz televizní normě je totiž filmový materiál díky rozdílu snímkových frekvencí reprodukován o 4% rychleji. Zvukové obvody televizorů jsou doplněny režimem virtuálního prostorového zvuku "S-Force front surround".     

Sony - televizory na zdi

Řada S se pro změnu pyšní hybridními (analog/DVB-T) tunery, takže se s nimi přechodu na digitální vysílání nemusíte až tak bát. LCD panel má upravené podsvětlení, díky čemuž se podařilo rozšířit spektrum zobrazovaných barev, tedy barevný gamut. Zvukové obvody BBE ViVA ekvalizačními úpravami zajistí, aby byl zvuk dobře slyšitelný v celém prostoru místnosti.

Blu-ray od Sony = filmy jako v kině

Přehrávač BDP-S1E podporuje plné HD rozlišení (Full HD) 1920 x 1080p (neprokládané) z disků Blu-ray. Pochopitelně přehrává i obyčejná DVD, která lze přepočítat (upscale) na 1080p. Od přehrávače v Playstation 3 se liší především vylepšenou úpravou obrazu. 

Sony - televizory

Režim 24p True Cinema zpracovává signál s ohledem na to, že filmová kamera zaznamenává film frekvencí 24 snímků za sekundu. Televizory však pracují s vyšší frekvencí a je tedy nutné provádět přepočet, jehož výsledkem je pak odchylka 4%, takže film je v televizi přehráván o 4% rychleji než originál a zvuková stopa zní o 4% déle. Tuto vadu umí BDP-S1E eliminovat a pokud jej použijete ve spojení s televizorem řady BRAVIA D3000, uvidíte obraz přesně takový, jak je kamera zaznamenala.

Sony - Alpha 1OO _chassis
Robustní chassis Blu-ray přehrávače BDP-S1E.

Sony Blu-ray přehrávač
Blu-ray přehrávač BDP-S1E.

Aktuální zpravodajství vám přinášíme ve spolupráci s T-Mobile.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Superlevný minipočítač Raspberry Pi je rychlejší a nepotřebuje zásuvku

Raspberry Pi 3 Model B+

Nová verze Raspberry Pi 3 B+ má rychlejší procesor, svižnější konektivitu a dokáže se připojit na 5GHz wi-fi. Zajímavá...

SÚJB vyvrací křivé obvinění Moskvy o možné výrobě jedu novičok v Česku

Vyšetřování útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury (8. března 2018)

Látka, kterou byl v Anglii otráven ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija, mohla podle ruské diplomacie...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz