Novinky ve světě karet PC Card, technologie Zoomed Video.

aktualizováno 
Technologie PC karet Zoomed Video (ZV) je zaměřena multimediálně. Jak název napovídá, hlavním zaměřením jsou video aplikace, ZV umožňuje velice rychlé propojení mezi PC kartou s externím video zařízením a grafickou kartou notebooku.
Rozšiřování stolních počítačů pomocí karet PCI je jedním ze silných argumentů proč si pořídit stolní počítač a ne přenosný. Do přenosných počítačů vybavených PC Card slotem lze zasouvat karty PC Card (dříve PCMCIA), které také mohou výrazně rozšířit jeho schopnosti. Technologie PC karet Zoomed Video (ZV) je zaměřena multimediálně. Jak název napovídá, hlavním zaměřením jsou video aplikace, ZV umožňuje velice rychlé propojení mezi PC kartou s externím video zařízením a grafickou kartou notebooku.

PC Card sloty pro ZV

Přenosné počítače, které podporují technologii Zoomed Video (ZV) mají tzv. Zoomed Video Port (ZV Port), který tvoří přímé spojení mezi PC kartou v PC Card slotu a grafickou kartou. Toto propojení je realizováno po tzv. Zoomed Video sběrnici, která je oddělená od systémové sběrnice po níž proudí data mezi procesorem a periferiemi. Tím se nezatěžuje běh systému a odpadají další problémy spojené s řízením obou sběrnic. Tímto se ZV stává lepší než standard PCI, kterým se připojují klasické rozšiřující karty do stolních počítačů na hlavní systémovou sběrnici.

Pokud slot pro PC karty vašeho notebooku podporuje technologii ZV, pak po vložení ZV karty se uvede do tzv. multimédia módu, v kterém se realizuje příslušné propojení se ZV Portem. Pokud je vložena jiná karta než ZV, pak se do tohoto módu neuvede.

ZV PC karty

Karty pro ZV se obvykle používají buď pro video aplikace. K PC kartě je připojená buď digitální videokamera, nebo digitální videopřehrávač či TV přijímač a obraz je digitálně přenášen přímo do videokarty a je zobrazován na monitoru. ZV garantuje určitou výši přenesených dat za sekundu nezávisle na vytížení systému a obraz je tak zobrazován plynule. Pokud chceme uchovat obraz na harddisku, lze data z videokarty přečíst a uložit na harddisk, ale to už jen prostřednictvím CPU a systémové sběrnice, což systém zatěžuje. Dále se jako ZV karty používají MPEG dekodéry, které se využijí třeba při přehrávání DVD, či v náročných MPEG hrách. Karty většinou kombinují zvuk s obrazem, zvukové operace jsou řízeny aplikačně pomocí MCI API.karta VDOCHat s kamerouNa obrázku je vidět karta ZV RealMagic VDOChat určená pro videokonference. Kamera připnutá na straně notebooku je připojena k PC kartě a digitální data mohou proudit nejen do grafické karty, ale i komprimovaně po síti. Umí využít standardy Intel Video Phone nebo Microsoft NetMeeting.

Prakticky všechny notebooky, které jsou vyráběny po roce 1998, podporují ZV. ZV se tak stal dalším standardem, který je šířen a podporován prakticky všemi firmami. ZV karty jsou oproti srovnatelným specializovaným řešením poměrně levné a výkonné, ve srovnání s kartami pro stolní počítače jsou však přesto o něco dražší.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Microsoft představil levný tablet Surface Go. Za použitelnost připlatíte

Microsoft Surface Go

Dlouho se o něm spekulovalo, dnes jej Microsoft představil. Desetipalcový tablet Surface Go má zabodovat kombinací...

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Najdete na iDNES.cz