Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Novinky ve světě zrcadlovek

  1:21aktualizováno  1:21
Letošní rok bychom mohli v digitální fotografii označit rokem digitálních zrcadlovek, protože se tato ještě nedávno královská kategorie stala dostupná prakticky jakémukoliv amatérskému fotografovi. Ceny některých zrcadlovek se pomalu posunuly pod magických 20 tisíc korun (tělo + setový objektiv).

Digitální zrcadlovky - Digitální zrcadlovky

Nejdříve se podíváme na model FinePix S5 Pro, o kterém jsme se již letmo zmínili, nyní jsme však získali další doplňující informace. Novinkou by měl být větší dynamický rozsah nového snímače Super CCD SR. Kromě technologie dvanácti milionů párových pixelů (6,17 milionu větších S-pixelů zachycujících hlavní obrazovou informaci doplněných o 6,17 milionu menších R-pixelů zaznamenávajících data z jasných ploch) je totiž při zpracování obrazu k dispozici i nový RP (Real Photo) Pro procesor.

Podle výrobce zdokonalení přístroje umožnilo snížit šum a docílit citlivosti ISO 3200.

Pro náročnou práci

FinePix S5 Pro již svým na první pohled robustním tělem z hořčíkové slitiny naznačuje, že je určen pro velmi náročnou fotografickou práci. Vodotěsné spoje a pevná konstrukce se osvědčí především při práci v terénu. Ztělesněním odolnosti modelu je mechanismus spouště, který byl vystaven zátěžovém testu 100 000 cyklů.

Lovec obličejů

Zrcadlovka je vybavena posledním technologickým hitem Fujifilmu - rozpoznáním obličejů (Face Detection) ve snímané scéně. Stačí stisknout tlačítko a technologie Face Detection okamžitě po pořízení záběru rozpozná v zachycené scéně až 10 obličejů. Fotograf si může tváře přiblížit a na LCD displeji detailně zkontrolovat otevřené nebo zavřené oči, zaostření a expozici. Tato technologie vyvíjená po mnoho let pro Image Intelligence a použitá v modelu Frontier je nyní k dispozici na jediném čipu.

Nově byly zveřejněny tyto informace:

 • sériové snímání – maximální rychlostí 3 fotografií za sekundu v sérii 24 snímků (ve formátu RAW)
 • vestavěný blesk – synchronizační čas 1/250 s
 • měření expozice – 3D měření pomocí 1 005 segmentů


  Poslední, ovšem možná nejdůležitejší, informací je sdělení o uvedení modelu na trh: FinePix S5 Pro se začne prodávat na konci ledna 2007 a to za 1 990 USD (cca 42 000 Kč).  V průběhu prosince také oznámili dva výrobci doporučené ceny svých nových digitálních zrcadlovek. Řada uživatelů především čekala na oznámení ceny „nejlevnější digitální zrcadlovky na trhu“ – Nikonu D40. Doporučená prodejní cena fotoaparátu Nikon D40 v setu s objektivem AF-S DX 18-55mm je 18 190 Kč (včetně DPH).

  Doporučenou maloobchodní cenu již známe i u modelu Samsung GX10, která byla stanovena na 25 990 Kč za tělo, pokud koupíte fotoaparát v setu s objektivem Schneider Kreuznach D-Xenon 18-55 mm, pak zaplatíte 27 990 Kč. 

  Pentax končí?

  Padající ceny digitálních zrcadlovek vedou na straně výrobců k těsnější spolupráci, někdy korunované až fúzemi. Jako příklad si můžeme uvést odkoupení fotografické divize společnosti Konica Minolta firmou Sony. Nyní došlo k prodeji společnosti Pentax, kterou ovšem nepohltil na fotografické scéně poslední dobou velmi dravý Samsung, ale společnost Hoya. Tato široké veřejnosti relativně neznámá firma je výrobcem optiky a zdravotnického zařízení se silným finančním zázemím, takže můžeme spíše počítat s tím, že digitální zrcadlovky značky Pentax nezmizí z trhu, ale naopak se můžou stát ještě silnějším protipólem velkých gigantů, jakými jsou Canon nebo Nikon.  

  Slučování bude probíhat až do 1. října 2007 a poté budou všechny divize fungovat jako součást společnosti Hoya Pentax HD Corporation.


   

 • Autor:


  Nejčtenější

  Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

  Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

  Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

  Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

  Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  Jak fotografie vzala obživu malířům. Šlechta na začátku obrazové revoluce

  Josef Colloredo-Mannsfeld: Koupající se, SOA Praha, fond Ústřední ředitelství...

  Pořízení fotografií vnímáme dnes díky mohutnému rozvoji digitálních technologií jako běžnou součást našeho života....

  Jsou nejlevnější a dobře poslouží. Vyberte si ten nejlepší foťák

  I tou nejlevnější zrcadlovkou se dají pořídit skvělé fotografie.

  Vybrali jsme šest nejlevnějších a podle nás nejlepších fotoaparátů z kategorie zrcadlovek a bezzrcadlovek. Dozvíte, u...

  A je to tady. Canon ukončil prodej posledního kinofilmového fotoaparátu

  Poslední kinofilmová zrcadlovka společnosti Canon nese označení EOS-1V.

  Po osmdesáti letech zmizí z trhu poslední kinofilmová zrcadlovka značky Canon. Japonská firma se rozhodla ukončit...

  Najdete na iDNES.cz