DNA | foto: Profimedia.cz

Novou léčbu mají přinést křížená embrya z krav a lidí

  • 9
V Británii zahájili vědci nový výzkum, od kterého si slibují nalezení léků pro takové nemoci, jako je Alzheimerova choroba. Práce však hned od začátku vyvolává etickou kontroverzi, neboť její součástí bude vytváření kmenových buněk z křížených lidsko-zvířecích zárodků.
Základní výzkum má podle serveru BBC trvat zhruba roky. Nejdříve se vědci z britské univerzity v Newcastlu chystají vyjmout buněčné jádro z lidské buňky a vložit jej do kravského vajíčka, které bude právě jádra zbaveno. Výzkumníci počítají s tím, že později využijí vajíčka i z jiných zvířat.
Vzniklé embryo nechají vědci vyvíjet asi dva týdny v živném roztoku. Podle předpokladů by mělo obsahovat jen 0,1% genetické informace z krávy a 99,9% lidské DNA. Po této době ze zárodku odeberou tzv. kmenové buňky. Ty mají tu vlastnost, že jsou schopné nahradit jakékoliv jiné – specializované – lidské buňky. Právě ony mohou tak pomáhat při budování či opravě poškozených částí lidského těla.

Konečným cílem celého projektu má být možnost „výroby“ kmenových buněk vhodných pro léčbu lidských nemocí, ale bez nutnosti používat lidská embrya.